ستاری: استارت‌آپ‌های دانشگاهی عاملی برای تقویت اقتصاد دانش‌بنیان است

این مطلب شامل مروری بر مهمترین رویدادهای معاونت علمی در هفته گذشته از جمله حمایت از استارت‌آپ‌های دانشگاهی و تدوین سند ملی محیط زیست است.

به گزارش عیارآنلاین، نقش استارت‌آپ‌ها در دانشگاه، تدوین سند ملی محیط زیست و صدور اوراق بهادار از مهم‌ترین اخبار هفته گذشته معاونت علمی و فناوری بود.

 استارت‌آپ‌های دانشگاهی عاملی برای تقویت اقتصاد دانش‌بنیان
سورنا ستاری معاونت علمی فناوری رئیس جمهوری گفت: امروزه در دنیای مدرن استارت‌آپ‌ها دارای ایده‌های خلاقانه بوده و در زمینه کارهای مختلفی به تولید محصولات دانش‌بنیان و فن‌آور می‌پردازند.
وی افزود: استارآپ‌ها در دانشگاه‌های مطرح کشور از اهمیت مهمی برخوردار بوده و دانشجویان نخبه هر دانشگاهی در این موضوع دارای فعالیت‌های علمی گسترده‌ای بوده‌اند.
ستاری یادآور شد: در زمینه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه‌های کشور بودجه خوبی برای این بخش به وسیله وزارت علوم در نظر گرفته شده و مراکز مطرح همکاری بسیار خوبی با ما دارند.
کنترل مسیر و زمان سرویس کودکان با طراحی سامانه ره یاب
امید رفیعی  مدیر عامل یک شرکت فناور و دانش بنیان گفت: نظارت بر سرویس‌های دانش‌آموزی مدارس از سوی سازمان حمل و نقل، مدیران مدرسه و اولیا و مربیان و همچنین کنترل ترافیک و توجه به رفت و آمد ایمن دانش‌آموز در فاصله خانه و مدرسه از موارد موثر در ناوگان گسترده حمل و نقل سرویس دانش‌آموزان مدارس بوده که با استفاده از این سامانه می‌توان با مدیریت صحیح در رفت و آمد دانش‌آموزان، شرایط ایمن برای دانش‌آموزان را فراهم کرد و ترافیک شهری و معضلات و حوادث ناشی از آن را بهبود بخشید.
لازم به ذکر است؛ تمامی رفت و آمدها از طریق این در سامانه هوشمند سرویس مدارس انجام می‌گیرد و امکان استفاده از سلیقه‌ها و نگرش‌های شخصی به حداقل ممکن رسیده است.
 طراحی سامانه ثبت خدمت بوسیله پژوهشگران کشور
رضا اسدی فرد مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی وفناوری گفت: اضافه شدن این سامانه به کارتابل مشتری در شبکه آزمایشگاهی اعضای باشگاه مشتریان می‌توانند خدمات آزمایشگاهی درخواستی خود را انتخاب کرده و درخواست مورد نظر به کارتابل آزمایشگاه برای بررسی و تکمیل فرآیند ثبت خدمت ارسال شده است.
وی اضافه کرد: با استفاده از امکانات فراهم شده، اعضای هیأت علمی که دارای اعتبار طرح تخفیف ویژه اعضای هیأت علمی ۱۵ دانشگاه برتر کشور هستند می‌توانند بخشی از اعتبار خود را برای دریافت خدمات آزمایشگاهی به دانشجویان منتقل کنند.
به گفته وی: تاکنون بالغ بر ۴۷۰ درخواست از سوی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها برای بهره‌مندی از خدمات طرح تخفیف ویژه ثبت شده که ۴۰ میلیون ریال برای پنجاه نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، جمعاً به ارزش ۱۴ هزار و ۱۶۰ میلیون ریال تایید شده که تاکنون ۹۴ عضو هیأت علمی، ۶۱۲ میلیون ریال از این میزان اعتبار را استفاده کرده‌اند.
کیفیت آموزشی دبیرستان‌های ایران بهتر از آمریکا است
سورنا ستاری معاونت علمی فناوری رییس جمهوری گفت: نوآوری و پیشرفت جامعه به دست نخبگان است و مدال‌آوران نباید دست از تلاش بردارند. به طوری که در گذشته دانش‌آموز مدال‌آور طلای جهانی در دانشگاه شریف سه ترم مشروط و از این دانشگاه اخراج شده بودما چهارمین تولید کننده مهندس در دنیا بوده و ۳۲ میلیون جوان در کشور داریم که این یک پتانسیل بسیار خوبی در حوزه اقتصاد دانش بنیان بوده است.
وی افزود: ما تمدن ۶ هزار ساله داریم ولی متاسفانه طی ۱۰۰ سال گذشته به خاطر وابستگی به پول نفت تجارت کارآفرینی و فناوری ها را از دست داده چرا که معتقدیم انسان با قابلیت های فوق العاده می‌تواند کارهای نوآوری ایجاد کند و بزرگترین توهین به یک نخبه این است که پول نفتش را از مدیران طلب کند. ما چهارمین تولید کننده مهندس در دنیا بوده و ۳۲ میلیون جوان در کشور داریم که این یک پتانسیل بسیار خوبی در حوزه اقتصاد دانش بنیان است.
صدور اوراق بهادر در جهت تامین مالی شرکت‌های دانش‌ بنیان
علیرضا دلیری معاونت توسعه و منابع انسانی معاونت علمی و فناوری گفت: تا به امروز مجوز تأسیس ۵ صندوق خطر پذیر صادر شده تا سرمایه‌گذاری مالی  در این سازمان به طور مشخص انجام شود و شرکت‌های دانش‌ بنیان در تابلو بورس برای ارائه محصولات فناور خود برخوردارشده و تابلو بورس بستری برای شرکت‌های دانش‌ بنیان فراهم می‌کنند تا بحث مالی و مشکلات ناشی از آن از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برطرف شود.
وی افزود: با همکاری مدیریت بورس کارگزار تعاون در این سازمان تشکیل شده تا شرکت‌های دانش بنیان مورد حمایت مالی سرمایه‌گذاران بورس قرار بگیرند.
تدوین سند ملی محیط زیست با هدف رفع موانع مشکلات کشور
یدالله سبوحی دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی فناوری گفت: بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست مجموعه اقدامات و ساز و کارهای بهم پیوسته و سازگار با یکدیگر را شامل شده و تحقق برنامه‌های بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست مشارکت مجموعه ذینفعان را به همراه دارد.
وی عنوان کرد: به دلیل پوشش بزرگ انرژی در بخش اقتصاد کشور با نگاهی ملی سعی بر رفع موانع و مشکلات با همکاری تمام فعالان در بخش انرژی طبق برنامه ریزی های صورت گرفته داریم.

منبع: باشگاه‌خبرنگاران

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: