در کلینیک‌های سلامت خانواده مسأله جنسی، اصل قرار گیرد

بر اساس آمارهای بین‌المللی ۳۰ درصد افراد جامعه مبتلا به یک نوع از اختلالات جنسی هستند؛ پس این اختلالات هم شیوع بسیار بالاتری دارد و هم عوارض ناشی از آن بسیار جدی‌تر است که اهمیت موضوع را می‌رساند و ما نمی‌توانیم از آن چشم‌پوشی و غفلت کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، یک درمانگر اختلالات جنسی گفت: در فرهنگ ما اگر به بحث جنسی و سلامت جنسی انسان اشاره می‌کنیم هدف صرفاً التذاذ و لذت‌طلبی نیست بلکه می‌خواهیم به یک انسان سالم با همه توصیفات فرهنگی اسلامی – ایرانی برسیم.

دکتر حسین اخوان، عضو گروه درمان و مسئول آموزش کلینیک سلامت خانواده دانشگاه شاهد درباره ضرورت راه‌اندازی کلینیک‌های سلامت خانواده بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده از سوی رهبر انقلاب تصریح کرد: یک انسان وقتی سالم اطلاق می‌شود که هم ذهن، فکر، روان و جسم سالم داشته باشد، هم به لحاظ جنسی فعال و سالم باشد. یعنی انسان سالم، انسانی است که همه ابعاد او سالم باشد. یکی از این ابعاد، بعد جنسی است. بعد جنسی از دیدگاه ما که با فرهنگ اسلامی – ایرانی زندگی می‌کنیم، مسلماً تعریف و اهداف متفاوتی از واژه جنسی در فرهنگ غرب دارد. در فرهنگ غرب هدف از موضوع جنسی فقط التذاذ و لذت‌طلبی محض است. وقتی هدف لذت‌طلبی محض شد، همه چیز معطوف به این هدف می‌شود. یعنی اگر قرار شد، هم‌باشی و زندگی داشته باشند، بعد از اینکه دیدند لذتی از هم نمی‌برند، دلیلی ندارد که ادامه زندگی دهند. اگر بچه این لذت را مخدوش می‌کند، دلیلی ندارد که بچه‌ای باشد یا اگر بچه‌ای هست می‌تواند به‌راحتی سقط شود. بنابراین همه چیز می‌تواند معطوف به این راه شود و اگر مخل رسیدن به این مقصود است، فدا شود.

می‌خواهیم به یک انسان سالم با همه توصیفات فرهنگی اسلامی – ایرانی برسیم
او به فرهنگ اسلامی- ایرانی اشاره کرد و افزود: در فرهنگ ما اگر به بحث جنسی و سلامت جنسی انسان اشاره می‌کنیم هدف صرفاً التذاذ و لذت‌طلبی نیست. به عبارت دیگر ما در بعد جنسی فقط صرف فردگرایی را لحاظ نمی‌کنیم. می‌گوییم یک فرد از گذر بعد جنسی می‌خواهد به تعالی برسد. از گذر بعد و لذت جنسی می‌خواهد واحدهای یک جامعه سالم را بنا کند که مهم‌ترین واحد آن خانواده است. بنابراین وقتی به بعد جنسی اشاره می‌کنیم، می‌خواهیم به این بپردازیم که یک انسان اگر می‌‌خواهد مبنای توسعه باشد، باید همه ابعادش سالم باشد. بنابراین همه چیز در این هدف قرار می‌گیرد و ما با این نگاه به موضوع جنسی نگاه می‌کنیم. با این نگاه، ترسی از این نداریم که بگوییم می‌خواهیم کلینیک‌هایی راه بیندازیم که در آن موضوع جنسی افراد مورد بررسی قرار می‌گیرد زیرا می‌خواهیم به یک انسان سالم با همه توصیفات فرهنگی اسلامی – ایرانی دست یابیم. بنابراین دیگر این فکر در ذهن ایجاد نمی‌شود که اگر کلینیک‌ها را گسترش دهیم و رشته‌های جنسی راه بیندازیم، فساد و فحشا در ذهن‌مان ایجاد شود. هرگز چنین موضوعی مدنظرمان نیست. اگر هدف و نگاه‌مان کاملاً مشخص و تعریف شده باشد، گسترش کلینیک‌های سلامت جنسی خانواده این تبعات را ندارد.

متخصصان مورد نیاز کلینیک‌های سلامت جنسی خانواده
اخوان در مورد مواردی که کلینیک‌های سلامت جنسی خانواده باید به آن بپردازند، اظهار کرد: اگر این کلینیک‌ها با عنوان کلینیک سلامت جنسی خانواده فعالیت کند، نباید در آن به موضوعات تنظیم خانواده، بهداشت باروری و بیماری‌های مرتبط با مسائل جنسی رسیدگی شود و فقط به اختلالات جنسی و توانایی زوجین برای داشتن یک رابطه جنسی خوب در درون خانواده و همه آنچه این رابطه جنسی را به هم می‌ریزد، باید بپردازند. مواردی که ممکن است این رابطه را مختل کند اعم از فضای فرهنگی و اختلالاتی که در آن ایجاد می‌شود، ماهواره‌ها، شبکه‌های اجتماعی، مدل‌های رابطه‌ای القا شده در فیلم‌های آن سوی مرزها و همه آنچه باعث شود فرد نتواند از راه سالم غریزه جنسی‌اش را ارضا کند، هستند. در این کلینیک‌ها به این موضوعات می‌پردازیم و نیازمند روانشناس، روانپزشک، متخصص زنان‌ و ‌زایمان و متخصص اورولوژی هستیم. حتی ممکن است به یک مددکار نیازمند باشیم که تأثیر فشارهای اقتصادی خانواده‌ها و تحت‌الشعاع قرار دادن رابطه جنسی‌ زوجین را بررسی کند.

در این کلینیک‌ها باید مسأله جنسی را اصل قرار داد
او با تأکید بر لزوم اصل قرار دادن مسائل جنسی در این کلینیک‌ها گفت: در این کلینیک‌ها به‌طور مثال باید به ناتوانی جنسی مرد فارغ از این‌که این زوج فرزند می‌خواهند یا نه، پرداخته شود. هدف این کلینیک باید رسیدگی به سلامت جنسی فرد باشد و سایر موارد، موضوعات جنبی می‌شود.

علت طلاق ۶۰ درصد زوجین مرتبط با مسائل جنسی است/ ابتلای ۳۰ درصد افراد به یک نوع از اختلالات جنسی
عضو گروه درمان کلینیک سلامت خانواده دانشگاه شاهد با اشاره به تأثیر اختلالات روابط جنسی در طلاق بیان کرد: دانشگاه شاهد پژوهشی انجام داد که نشان می‌دهد علت طلاق بیش از ۶۰ درصد زوجینی که به مجتمع قضایی خانواده مراجعه کرده بودند، مستقیم یا غیر‌مستقیم مشکلات جنسی است. آمارهایی که امروزه از طلاق بیان می‌شود، نگران‌کننده است. از هر سه تا پنج ازدواج، یکی به طلاق می‌انجامد. در طلاق نه تنها زوجین مشکل پیدا می‌کنند، بلکه بچه‌های‌شان هم دچار مشکل خواهند شد. مشکلات یک بیمار دیابتی منحصر به خودش است اما وقتی طلاق صورت می‌گیرد، مشکلات منحصر به خودش نیست و ابعادش خیلی گسترده‌تر از آن دو نفر است و به جامعه هم مربوط می‌شود. بنابراین موضوع طلاق بسیار مهم‌تر از دیابت و افزایش چاقی است، اما می‌بینیم آن‌قدر که در رسانه‌های مختلف در مورد چاقی صحبت می‌شود، از علل طلاق به آن دامنه صحبت نمی‌شود. این وضعیت در حالی است که تنها ۷ تا ۸ درصد جامعه مبتلا به دیابت هستند و بر اساس آمارهای بین‌المللی ۳۰ درصد افراد جامعه مبتلا به یک نوع از اختلالات جنسی هستند؛ پس این اختلالات هم شیوع بسیار بالاتری دارد و هم عوارض ناشی از آن بسیار جدی‌تر است که اهمیت موضوع را می‌رساند و ما نمی‌توانیم از آن چشم‌پوشی و غفلت کنیم.

در کلینیک‌ها به فرد به‌عنوان بیمار نگاه نشود
این درمانگر اختلالات جنسی با تأکید بر این‌که باید نگاه‌مان تعریف و اهمیت این موضوع برای همه تبیین شود، افزود: پس از تبیین اهمیت موضوع باید به فکر چاره باشیم. چاره‌ای که اندیشیده‌اند کلینیک‌های سلامت خانواده است. این کلینیک‌ها خیلی خوب و مهم است به شرط آن‌که وقت گذاشته شود و به فرد به‌عنوان بیمار نگاه نشود. در برخورد با فردی دیابتی ممکن است وقت زیادی صرف نشود تا سبک زندگی‌اش را دریابیم. نهایتاً دستورالعمل‌هایی را به همراه دارو به او می‌دهند. اگر به یک بیماری که مشکلات جنسی دارد با همین نگاه بنگریم و صرفاً تجویز دارویی کنیم، هیچ مشکلی حل نمی‌شود. درواقع باید به فردی با اختلال جنسی همه‌جانبه نگاه کرد؛ یعنی تجویز قرص و شربت و آمپول آخرین کار است. به لحاظ روانشناختی، روابط دو زوج باید بررسی شود. بنابراین این کلینیک‌ها زمانی مؤثر خواهد بود که نگاه صرف پزشکی‌مدار نداشته باشیم. فرد را به‌عنوان فردی که باید مشاوره بگیرد و رابطه‌اش با همسرش بررسی شود، ببینیم. این کلینیک‌ها نباید تحت‌الشعاع سایر مسائل مانند باروری قرار گیرد. افرادی که در این کلینیک‌ها کار می‌کنند باید نگاهی کل‌نگر به فرد مراجعه‌کننده داشته باشند. با این روند می‌توانیم امیدوار باشیم از طلاق‌هایی که بر اثر نارضایتی‌های جنسی و اختلالات جنسیتی اتفاق می‌افتد، کم شود.

گاهی بروز اختلالات جنسی کاملاً واضح نیست
اخوان در مورد علت عدم مراجعه مبتلایان به اختلالات جنسی تصریح کرد: عدم صحبت در مورد این مسائل و مراجعه‌نکردن افراد، به معنای نبود مشکل نیست. افراد به چند علت مراجعه نمی‌کنند؛ شرم و حیا یکی از این علت‌هاست. برخی افراد نمی‌دانند چطور مشکل‌شان را بگویند. باید این موضوع جا بیفتد که اختلالات جنسی نیز مانند سایر اختلالات نیاز به بررسی دارد و مسأله‌ای نیست که کتمانش کنیم یا از آن خجالت‌زده باشیم. نکته دوم این است که آگاهی و اطلاعات داشته باشیم. بسیاری از زوج‌ها مشکلات جنسی و نارضایتی دارند اما آگاه نیستند. مثلاً مشاجرات زیادی دارند و نمی‌‌دانند شاید ریشه‌اش نارضایتی‌های جنسی باشد. به عبارت دیگر گاهی بروز اختلالات جنسی کاملاً واضح نیست. مردی که دچار زودانزالی است، همسرش به درستی ارضا نمی‌شود، حساس، بدبین و دچار مشکلات عصبی می‌شود و در مورد موضوعات مختلف با مرد مشاجره می‌کند. در بررسی‌ها می‌بینیم این زوج روابط جنسی خوبی ندارند و پس از بهبود رابطه جنسی، بسیاری از مشکلاتی که ربطی به مسائل جنسی ندارد، فروکش می‌کند. باید آگاهی و اطلاعات زوج‌ها بالا رود.

بهترین زمان آموزش‌های جنسی در دوران عقد است
او با اشاره به زمان مناسب برای آموزش مسائل جنسی به زوجین اظهار کرد: بهترین زمان آموزش‌های جنسی در دوران عقد است. به نظر من آموزش جنسی بسیار مهم‌تر از آموزش‌های تنظیم خانواده و پیشگیری از بارداری است. بحث بارداری بحث دوم یک خانواده است. بحث اول ارتباط صمیمانه و مستحکم زن و مرد است. چگونه زندگی کردن، اولین موضوعی است که باید به زن و مرد یاد بدهیم. عبارتی رایج وجود دارد که می‌گوییم چرا ازدواج نکرده‌اید؟ می‌گویند چون همسر مناسبم را پیدا نکردم؛ درصورتی‌که به نظر من مهم‌تر از همسر مناسب، مناسب‌سازی برای همسر است. یعنی آیا من توانسته‌ام مهارت‌های لازم را به دست بیاورم و در آینده با همسرم زیر یک سقف زندگی کنم؟ در کدام یک از مقاطع ۱۲ ساله مدرسه به دانش‌آموزان در مورد نقش همسری اطلاعات دادیم؟

لزوم پوشش بیمه‌ای مشاوره‌های جنسی
عضو گروه درمان کلینیک سلامت خانواده دانشگاه شاهد درباره هزینه‌های بالای مشاوره‌ها گفت: نباید هزینه‌ها را آن‌قدر بالا ببریم که فرد با خود بگوید که با چه بودجه‌ای مراجعه کند. به همین دلیل تحت پوشش بیمه‌ها قرار گرفتن مشاوره‌ها بسیار مهم است. الان بیمه‌ها این پوشش را ندارند اما اگر پوشش بیمه‌ای مشاوره‌ها را داشته باشیم از بسیاری از هزینه‌های سنگین بعدی جلوگیری کرده‌ایم. اگر یک خانواده مستحکم داشته باشیم، بسیاری از آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد، فرار از خانه و خیانت رخ نمی‌دهد تا برای ساماندهی‌شان هزینه‌های سنگینی بدهیم. باید این فرهنگ را ایجاد کنیم که اختلالات جنسی فرقی با سایر اختلالات ندارد. مسأله‌ای نیست که از آن شرم کنیم و قابل درمان است. اطلاعات و آگاهی‌ها را بالا ببریم زیرا اطلاعات موجود از منابعی بسیار غلط مانند ماهواره و فیلم‌های زیرزمینی است که مشکلات را دوچندان می‌کنند و فرد با دیدن آنها به چرخه باطلی می‌افتد. در کنار این موارد اگر این کلینیک‌ها را راه انداختیم باید از بار هزینه‌های آنها از طریق پوشش بیمه‌ای کم کنیم.

 منبع: مهرخانه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: