لزوم پوشش بیمه‌ای خدمات کلینیک‌های سلامت خانواده

پس از صحبت‌های مطرح‌شده به نظر می‌رسد به روزهای راه‌اندازی این کلینیک‌ها نزدیک می‌شویم اما نکته قابل تأمل در این خصوص بحث هزینه‌های دریافتی از مراجعه‌کنندگان و پوشش بیمه‌ای است.

به گزارش عیارآنلاین، راه‌اندازی کلینیک‌های سلامت خانواده، موضوعی است که از سال ۹۴ به‌طور جدی مطرح و دائماً به زمان دیگری موکول شد. این روزها به‌صورت جدی‌تری خبر از این راه‌اندازی به گوش می‌رسد اما مسأله مهم در فعالیت این کلینیک‌ها، بحث هزینه‌های درمانی و پوشش بیمه است.

بسیاری از روان‌شناسان معتقدند درصد قابل توجهی از مشکلات زندگی و حتی طلاق‌ها به دنبال نارضایتی جنسی ایجاد می‌شود که لزوم توجه جدی و علمی به این موضوع را روشن می‌سازد. در همین رابطه دکتر سید کاظم فروتن، مسئول کلینیک سلامت خانواده دانشگاه علوم پزشکی شاهد اعلام کرده است که ۵۰ درصد طلاق‌هایی که در دادگاه خانواده به بهانه‌های گوناگون صورت می‌گیرد، ریشه در مسایل جنسی دارد.

بیش از ۹۰ درصد طلاق‌ها ناشی از روابط جنسی نامطلوب است
مسئولان کشور نیز بر این امر تأکید دارند؛ به‌طوری‌که علی‌اکبر سیاری، معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد که برای رفع مشکلات جنسی زوجین، وزارت بهداشت چند کار انجام می‌دهد؛ آموزش‌های قبل و ضمن ازدواج یکی از آن‌هاست و به این نتیجه رسیده شد که باید آموزش‌ها در جهت توانمندسازی زوجین استمرار داشته باشد که این افراد بتوانند مسایل خود را حل کنند. راه‌اندازی کلینیک سلامت خانواده هم جزو این برنامه است.

سیاری از نتایج تحقیقاتی بر روی ۴۰۰ خانواده خبر داد و اعلام کرد که براساس آن ۶۳ درصد زوجین از روابط جنسی خود ناراضی هستند. از طرفی آن‌طور که روانشناسان می‌گویند بیش از ۹۰ درصد طلاق‌ها ناشی از روابط جنسی نامطلوب است. هر چند پذیرش این آمار نیازمند کار تحقیقی جدی است، ولی گفته ها و شنیده ها در حوزه خانواده بخشی از این مساله را تایید می کند و ضرورت پرداختن به این امر را نشان می دهد.

بخش‌های مختلف کلینیک سلامت خانواده
براساس گفته‌های مسئولان وزارت بهداشت، در یک کلینیک سلامت خانواده باید هشت نوع تخصص شامل متخصص زنان، اورولوژیست، روان‌شناس، روان‌پزشک، متخصص عفونی، متخصص سلامت باروری، روحانی آشنا به مسایل خانواده و کارشناس حقوق آشنا به مسایل خانواده حضور داشته باشد تا بتوان مسایل مربوط به سلامت خانواده‌ها را با دید علمی و براساس فرهنگ و دین حل کرد.

شاید وقتی دیگر
خبرهایی با موضوعات تصمیم برای راه‌اندازی کلینیک‌های سلامت خانواده، چند سالی است که به گوش می‌رسد اما سال گذشته به‌طور جدی مسئولان معاونت امور زنان ریاست جمهوری از راه‌اندازی ۹ کلینیک سلامت خانواده در کشور خبر دادند که با فاصله زمانی کوتاهی اصلاح و اعلام شد که ۱۳ کلینیک سلامت خانواده در ۱۳ دانشگاه علوم پزشکی از جمله استان‌های تهران، خوزستان، البرز، کرمان، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، قم و فارس تا ماه‌های بهمن و اسفند و ۴۴ دانشگاه علوم پزشکی کشور در سال ۹۵ راه‌اندازی می‌شود. اما سال ۹۴ پایان یافت و خبری از این کلینیک‌ها نشد؛ تا جایی که اواخر روزهای کاری سال گذشته محمداسماعیل مطلق، رییس مرکز سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آماده نبودن زیرساخت‌ها را دلیل عدم راه‌اندازی این کلینیک‌ها در سال ۹۴ دانست و وعده داد که ایجاد ۱۷ کلینیک سلامت خانواده به سال ۹۵ موکول می‌شود.

او گفت: بسته خدمات سلامت زناشویی، سلامت جنسی و ازدواج سالم در وزارت بهداشت با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده و قرار است سال آینده در ۱۷ کلینیک سلامت جنسی اجرایی شود. از این تعداد ۱۳ کلینیک متعلق به وزارت بهداشت و در دانشگاه‌های علوم پزشکی است و بقیه با همکاری و حمایت شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستگاه‌های دیگر به بهره‌برداری می‌رسد.

مهرماه؛ وعده‌ای جدید برای راه‌اندازی کلینیک سلامت خانواده
سال ۹۵ به نیمه رسید و همچنان خبری از راه‌اندازی این کلینیک‌ها نشد. مرداد ماه امسال اطهره نژادی، معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری از همکاری این معاونت با وزارت بهداشت در طرح «همکاری در راه‌اندازی کلینیک‌های سلامت خانواده و تدوین بسته خدمتی این کلینیک‌ها» خبر داد.

او هدف کیفی این طرح را تضمین دسترسی خانواده‌ها به خدمات سلامت خانواده و سلامت جنسی، ارتقای رضایت‌مندی زوجین از زندگی زناشویی در راستای تحکیم و پایداری بنیان خانواده منطبق با بند ۴ سیاست‌های ابلاغی جمعیت و همچنین ترویج سبک زندگی سالم اسلامی- ایرانی دانست.

چگونگی پوشش بیمه‌ای خدمات
پس از صحبت‌های مطرح‌شده به نظر می‌رسد به روزهای راه‌اندازی این کلینیک‌ها نزدیک می‌شویم اما نکته قابل تأمل در این خصوص بحث هزینه‌های دریافتی از مراجعه‌کنندگان و پوشش بیمه‌ای است. محمد اسلامی، رییس اداره سلامت خانواده وزارت بهداشت در این زمینه اظهار کرد: خدماتی که در کلینیک‌های سلامت جنسی به مراجعه‌کنندگان ارایه می‌شود، از سوی بیمه‌ها پوشش داده می‌شود، البته با توجه به این‌که زمان ویزیت مراجعه‌کنندگان ممکن است از حد معمول ۱۰ تا ۲۰ دقیقه فراتر برود و تا یک ساعت نیز طول بکشد، مابه‌التفاوت زمان فعالیت متخصصان در این کلینیک‌ها را وزارت بهداشت پرداخت می‌کند و اعتبارات لازم برای این کار در وزارت بهداشت تأمین شده است. البته خدمات مشاوره کارشناسان حقوق در این کلینیک‌ها تحت پوشش بیمه نیست و این کارشناسان بر مبنای تعرفه خدمات خود به مراجعه‌کنندگان خدمت ارایه می‌کنند.

با توجه به گفته‌های اسلامی، باید منتظر اجرای این طرح نشست تا پس از آن در مورد نحوه پوشش بیمه‌ای صحبت کرد زیرا در صورت عدم‌پوشش مناسب بیمه‌ای و به دلیل بالابودن هزینه‌های درمانی روانشناختی و مسائل جنسی، احتمالاً بسیاری از خانواده‌هایی که توان مالی مناسبی ندارند، عطای درمان را به لقایش ببخشند.

 منبع: مهرخانه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: