فراخوان آموزش‌وپرورش استان قم برای خرید آموزش از بخش خصوصی

گزارش// در حالیکه هنوز برنامه ششم مصوب نشده است، آموزش وپرورش استان قم فراخوان خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی را اعلام کرده است./ گرد: استان قم مدارسی در حاشیه شهر و مناطق محروم دارد که خرید خدمات آموزشی را برای آنها انجام می‌دهد./ مصاحبه و گزینش زودتر انجام می‌شود تا چنانچه در مدارس مناطق محروم و حاشیه شهر با مشکل مواجه شدند بعد از فراخوان اقدام کنند.

به گزارش عیارآنلاین، طرح خرید خدمات آموزشی از مدارس غیردولتی  سال ۹۳ وارد فاز اجرا شد و براین اساس وزارت آموزش‌وپرورش اقدام به واگذاری حدود ۹۰۰ مدرسه دولتی به بخش خصوصی کرد.

مرضیه گُرد، رئیس سازمان مدارس غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش سال ۹۳ در رابطه به واگذاری مدارس دولتی به مؤسسان مدارس غیر دولتی به خبرنگار تسنیم عنوان کرده بود: در مناطقی که فضای مازاد داشته باشیم، مؤسسان مدارس غیردولتی می‌توانند این مدارس مازاد و دانش‌آموزان متقاضی را به شکل غیردولتی تحت پوشش قرار دهند. در برخی موارد دانش‌آموز و فضا را داریم اما معلم برای تدریس نداریم، بنابراین در این شرایط که عمدتاً در مقطع ابتدایی به دلیل کمبود آموزگار با آن مواجه می‌شویم از بخش غیردولتی بهره می‌بریم، یعنی با مؤسسان دارای مجوز با رعایت همه مقررات و شرایط اعلام شده قرارداد بسته و به شکل خرید خدمات آموزشی، مدرسه توسط آنها اداره می‌شود.

همزمان با اجرای این طرح، برخی کارشناسان آموزشی و نمایندگان مجلس با طرح انتقاداتی نسبت به آن عنوان کردند: کاهش کیفیت آموزش در مدارس دولتی واگذار شده به بخش خصوصی و نداشتن سابقه کار برخی از معلمان به کار گرفته شده در این مدارس، روشن نبودن سازوکار واگذاری مدارس دولتی به موسسان بخش خصوصی و احتمال شکل گرفتن مجدد جریان نیروهای شرکتی در مجموعه آموزش وپرورش از عواقب اجرای طرح خرید خدمات آموزشی است.

سرانجام مجلس در جریان بررسی بودجه سال ۹۴ بندی را تصویب کرد که بر اساس آن آموزش‌وپرورش در مناطقی که پوشش تحصیلی کاملی ندارد می‌تواند خرید خدمات آموزشی از بیرون داشته باشد و خرید خدمات آموزشی در سایر بخش‌ها تا پایان برنامه پنجم توسعه متوقف شد.

هم‌اکنون در برنامه ششم توسعه که از سوی دولت به مجلس ارائه شده از ۳۵ ماده تنها یک بند به آموزش‌وپرورش اختصاص دارد و آن هم به خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی تأکید دارد.

هنوز برنامه ششم توسعه تصویب نشده که آموزش و پرورش استان قم اطلاعیه‌ای را در رابطه با خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی منتشر کرده است.

در این اطلاعیه آمده است:‌ به اطلاع مؤسسان مدارس غیردولتی استان می‌رساند با عنایت به این که طرح خرید خدمات آموزشی در استان قم در سال تحصیلی ۹۶-۹۵ اجرا خواهد شد(منوط به مجوز وزارت متبوع)، متقاضیان واجد شرایط (مؤسسان مدارس غیردولتی) می‌توانند جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط اجرای طرح به کارشناسی مدارس غیردولتی اداره کل آموزش وپرورش مراجعه کنند.

در همین رابطه با کارشناس توسعه مشارکت‌های مردمی استان قم تماس گرفتیم اما پس از شنیدن سوالمان درخصوص شرایط خرید خدمات آموزشی از بخش غیردولتی پاسخگویمان نشد.

مرضیه گرد رئیس سازمان مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش در همین رابطه به تسنیم گفت: استان قم مدارسی در حاشیه شهر و مناطق محروم دارد که خرید خدمات آموزشی را برای آنها انجام می‌دهد.

وی افزود: مصاحبه و گزینش زودتر انجام می‌شود تا چنانچه در مدارس مناطق محروم و حاشیه شهر با مشکل مواجه شدند بعد از فراخوان اقدام کنند. ضمن اینکه در بخشنامه اصلى که از سوی وزارت آموزش‌وپرورش ارسال شده است خرید خدمات آموزشی ویژه مناطق محروم و دارای شرایط خاص است.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: