نوبخت:

۳۰۴۲ بنگاه اقتصادی وام بانکی گرفتند

سخنگوی دولت گفت: تا ۲۱ شهریور از مجموعه واحدهای تولیدی که به بانک ها معرفی شد ۳۰۴۲ بنگاه اقتصادی موفق شدند تسهیلات دریافت کنند.

به گزارش عیارآنلاین، محمد باقر نوبخت در نشست خبری این هفته خود با خبرنگاران، به تشریح برخی اقدامات دولت پرداخت و گفت: دو موضوع مهمی که در پرداخت‌های دولت با اهمیت است و به صورت هدفمند انجام می شود یکی پرداختهایی است که منجربه سرعت بخشیدن به فعالیت های اقتصادی می‌شود چرا که مهم است که اقتصاد ما از شتاب کافی برای رشد برخوردار باشد. نکته دیگر مربوط به مطالبات پیمانکاران، گندم کاران و بازنشستگان است که ما خودمان را متعهد به پرداخت این مطالبات می دانیم.
وی با بیان اینکه درباره فعالیت های اقتصادی ما از دو مسیر در حال اقدام هستیم، تصریح کرد: یک مسیری که معطوف می شود به حوزه فعالیت بخش های خصوصی و غیردولتی که متمرکز بر واحد های تولیدی است که به دلیل ناکافی بودن سرمایه ثابت و در گردش یا برخی واحد ها فعال نشدند یا برخی فعالند و با همه ظرفیت کار نمی کنند، برخی دیگر نیز به اتمام رسیدند و نیاز به سرمایه دارند. برنامه دولت اعطای ۱۶ هزار میلیارد تومان به ۷۵۰۰ واحد درنظر گرفته شده است.
نوبخت گفت: تا ۲۱ شهریور از مجموعه واحدهای تولیدی که به بانک ها معرفی شد ۳۰۴۲ بنگاه اقتصادی موفق شدند تسهیلات دریافت کنند این واحدها از طریق فرآیند رونق مبالغ شان را بالغ بر ۲۳۸۶ میلیارد تومان دریافت کردند غیر از این بانکها با برخی واحد های تولیدی در ارتباط بودند که ۴۹۳۵ هزار واحد تولیدی، ۳۶۸۱ میلیارد تومان از بانکها تسهیلات دریافت کنند در مجموع ۷۹۷۷ واحد تولیدی توانستند ۶۰۵۷ میلیارد تومان تهسیلات بگیرند.
بنا به گفته نوبخت، دولت غیر از آنچه مدیریت می کند تا بخش های غیر دولتی بتوانند از طریق تسهیلات بانکی به رونق برسند خودش نیز در طرح های عمرانی سرمایه گذاری می کنند.
سخنگوی دولت تاکید کرد: براساس آمار تا کنون از ۱۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تخصیص صادر شد که ۷۰ درصد موفق شدند تسهیلات را از خزانه دریافت کنند. البته کسری پرداخت های جاری هم وجود دارد این غیر از هدفمندی یارانه ها است که رأس ۲۶ هر ماه انجام می شود.
نوبخت با تاکید براینکه ۱۱ میلیون فرد ایران از دفترچه رایگان درمانی استفاده می کنند، خاطرنشان کرد: مقرر شد بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان به بیمه سلامت کمک کنیم تا پرداخت هایش را بروز کند.
وی اظهارت داشت: همچنین مقرر شده است که ۴۰ هزار میلیارد تومان از طریق مکانیزم اسناد خزانه و دیگر اوراق مالی استفاده کنیم تا بتوانیم بدهی به بانک ها، پیمانکاران، فرهنگیان، بازنشستگان و گندم کاران بپردازیم. دولت در ماه جاری ۴۸ هزار میلیارد تومان از مجلس مجوز گرفت که این کار را انجام شود. اگر برای دولت امکانپذیر باشدحتی برای یک روز و یک ساعت پرداخت این پول ها  و مطالبات را به تأخیر نمی اندازد.
سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه درباره FATF تا کنون ابهامات و اتهامات فراوانی مطرح شده است، گفت: مسئولان ذی ربط دولتی درباره پاسخگویی این ابهامات و حتی اتهامات اقدام کردند به ویژه وزیر اقتصاد که در یک شبکه تلویزیونی پاسخ های متقن و روشنی و دقیقی را مطرح کرد.
نوبخت ادامه داد: اینکه این مباحث منافع ملی ما را مخدوش می کند یا خیر باید در شورای عالی امنیت ملی بحث شود، هر بخشی که لازم باشد دبیر شورای عالی امنیت ملی مطرح می کند. گاهی احساس می کنم پرسش هایی در رسانه ها مطرح می شود و طرف مصاحبه شونده در یک وضعیتی قرار می گیرد که برای توضیح مطالبی می گوید که نباید در تریبون های عمومی گفته شود چون باعث سوءاستفاده دشمنان قسم خورده ایران می شود.حال آنکه در هیچ کشور دیگری چنین مباحثی را نمی شنویم. هیچ یک از تصمیمات دولت یازدهم قطعا نسبت به منافع ملی بی توجه نیست بلکه توجه کافی و لازم را دارد.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره ماجرای واگذاری املاک نجومی توسط شهرداری و دفاع از حقوق سایت ها و خبرگزاری هایی که در این جریان فیلتر شدند، اظهار داشت: دولت ترجیح می دهد اینها را واسپاری به ملت زیرک و فهیم ایران کند که خوب می دانند این مسائل با چه عقبه ای مطرح می شود. امیدوارم جمع بندی به گونه باشد که منافع ملی تأمین شود.
نوبخت در پاسخ به سوالی درباره سفر رئیس جمهور به آلمان و تعیین شروطی از سوی این کشور برای انجام سفر رئیس جمهور ایران گفت: هنوز چیزی قطعی نشده است. برای سفرهای خارجی رئیس جمهور هیچ پیش شرطی از سوی طرف‌های مقابل پذیرفته نیست و آلمان هم در منزلتی نیست که شروطی تعیین کند.
وی در پاسخ به سوالی درباره موضع سخنگوی شورای نگهبان درباره معاهده FATF نیز گفت: ایشان تأیید کرد که در چارچوب قانون است، ما قبول داریم هر جایی نیاز به استجازه قانونی باشد باید کسب شود. صحبت های ایشان قابل استماع است.
وی همچنین درباره مطالبه تغییر کابینه که از سوی برخی جریانات مطرح می شود نیز اظهار داشت: مطالبات ملی خواهان برخوداری از خدمات باکیفیت تر و گسترده تر است اما ممکن است برخی جریان های سیاسی مطالباتی داشته باشند به نظر می رسد با توجه به ماه های کمی از سال تا پایان دولت یازدهم شاید خیلی وجهی پیدا نکند که در این چندماه تغییراتی انجام شود.
سخنگوی قوه مجریه در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره نظارت دولت بر کالاهای مربوط به دانش آموزان در آستانه سال تحصیلی و تغییر ساعت گفت: تغییر ساعت قانون است و مطابق آن باید انجام شود. درباره سوال دوم هم باید بگویم نظارت کافی از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان های غیردولتی اعمال می شود.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره خبر محکومیت ایران در دادگاهی در پرونده کرسنت، هم گفت: از شما می شنوم.
به نوشته خبرآنلاین، نوبخت در ادامه در مقابل سوالی درمورد لایحه بودجه سال آینده قرار گرفت و اینگونه پاسخ داد: بودجه طبق ماده یک قانون محاسبات عمومی یک پیش بینی از مخارج و مصارف است که برای اهداف مورد نظر صورت می گیرد آن برنامه ای که بودجه سال ۹۶ انجام می شود برنامه ششم است هرچند به تصویب نرسید. تمامی جهت گیری هایی که برای اقتصاد مقاومتی داشتیم در بودجه ۹۶ رعایت خواهیم کرد اساسا با همان رویکردی که اقتصاد مقاومتی به مباحث درون زایی، مردم گرایی، دانش بنیانی و عدالت گرایی است این لایحه مهیا شده است و این لایحه در چارچوب برنامه ششم و مبتنی بر سیاست های اقتصاد مقاومتی تقدیم مجلس کنیم. مثلا رفع نابرابری در پرداخت کارکنان دولت است، گروهی از بازنشستگان به قبل و گروهی به بعد از قانون مدیریت خدمات کشوری است بنابراین نامتعادلند از همین بودجه شروع کردیم که عدالت را در پرداخت ها رعایت کنیم.

منبع: بنکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: