اخذ جریمه دیرکرد، معوقات را افزایش می‎دهد

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس گفت: بالا بودن نرخ سود بانکی و اخذ جریمه‌ها‌ی دیرکرد وام از دلایل موثر در رشد معوقات بانکی در کشور است.

به گزارش عیارآنلاین، فرهاد تجری درباره اخذ جریمه دیرکرد وام بانکی، گفت: بالابودن نرخ سود بانکی و اخذ جریمه‌ها‌ی دیرکرد از دلایل موثر در رشد معوقات بانکی در کشور محسوب می‌شود.

نماینده مردم قصر شیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:درحال حاضر نرخ بالای سود بانکی تناسبی با نرخ تورم ندارد.

وی افزود: بانک‌ها‌ در زمان ارائه تسهیلات بانکی به نحوی وثیقه اخذ و قرارداد تنظیم می‌کنند که درصورت ایجاد مسئله با سهولت منافعشان تامین می‌شود و برای رفع اختلاف، موضوع به مراجع داوری ارجاع داده نمی‌شود.

تجری با بیان اینکه باید بانک‌ها‌ در ارائه وام‌ها‌ی کلان نهایت دقت را داشته باشند،افزود:اینکه باید مقررات بانک‌ها‌ در زمان ارائه تسهیلات لحاظ شود؛یک اصل است اما مسئله این است که سخت گیری بانک‌ها‌ بیشتر در زمینه ارائه وام‌ها‌ی خرد اعمال می‌شود و در برخی اوقات عدالت در این رابطه رعایت نمی‌شود.

وی ادامه داد: عملکرد نظام بانکی درخصوص بدهکاران بانکی که تسهیلات خرد دریافت کرده اند،مناسب نیست و اعمال فشارهای مضاعف مانند اخذ جریمه دیرکرد و نرخ سود بالا باعث شده بدهی‌ها افزایش یابد.

منبع: بنکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: