۲۰ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۲

وضعیت سیستم بانکی بغرنج شد

مرکز پژوهش های مجلس با ارائه گزارشی از عملکرد اقتصادی در سال ۹۴، اعلام کرد: سه چالش اصلی و موثر بر عملکرد بخش واقعی اقتصاد کشور در سال ۹۴، کمبود تقاضای موثر، وضعیت بغرنج سیستم بانکی و نرخ‌های بالای سود و کاهش درآمدهای نفتی بوده‌اند.

به گزارش عیارآنلاین، مرکز پژوهش‌های مجلس در تازه‌ترین گزارش، به تحلیل بخش‌ها و رشد اقتصادی سال ۱۳۹۴ پرداخت.
در این گزارش آمده است: در کنار برخی مشکلات ساختاری و ریشه‌دار اقتصاد ایران، سه چالش اصلی و فوری موثر بر عملکرد بخش واقعی اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۴، کمبود تقاضای موثر، وضعیت بغرنج سیستم بانکی و نرخ‌های بالای سود و کاهش درآمدهای نفتی بوده‌اند. مهمترین رویداد مثبت اقتصادی- سیاسی این دوره را نیز می‌توان حصول توافق برجام و زمینه‌سازی برای اجرای آن به‌شمار آورد. این توافق به‌طور بالقوه حاوی ظرفیت‌هایی برای کمک به رفع برخی از معضلات فوری اقتصادی کشور است.
با وجود چالش‌ها و فرصت‌های گفته شده، عملکرد بخش واقعی در سال ۱۳۹۴ نشان می‌دهد که با وجود تجربه رشد مثبت اقتصادی در سال ۱۳۹۳، همچنان گرد رکود از پیکر اقتصاد ایران زدوده نشده است. با در نظر گرفتن عملکرد بخش واقعی اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۴، برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس از رشد اقتصادی سال ۱۳۹۴ معادل ۰٫۴ – درصد است. در این میان رشد اقتصادی بخش کشاورزی (۴٫۵ درصد)، بخش نفت (۱٫۳ درصد)، بخش صنعت (۲٫۷- درصد)، بخش ساختمان (۱۴٫۷- درصد) و بخش خدمات (یک درصد) است.
در عین حال مرکز آمار ایران در گزارشی عملکرد بخش واقعی اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۴ را ارائه کرده است که طی آن رشد اقتصادی در این دوره نسبت به دوره مشابه سال قبل را یک درصد اعلام کرده است. در رابطه با این گزارش، چند نکته قابل ذکر است:
۱٫ در این گزارش ارزش‌افزوده بخش‌ها و اجزای تقاضای نهایی به قیمت‌های جاری و ثابت در سال ۱۳۹۳ و همچنین ارقام ارزش‌افزوده و اجزای تقاضای نهایی به قیمت‌های جاری سال ۱۳۹۴ ارائه نشده است. به عبارت دیگر، فراداده مربوط به گزارش رشد سال ۱۳۹۴ به طور کامل منتشر نشده است.
۲٫ در گزارش مذکور در چگونگی تبدیل شدن رشد ۰٫۱ درصدی مجموع ارزش‌افزوده بخش‌های اقتصادی در سال ۱۳۹۴، به رشد یک درصدی محصول ناخالص داخلی در این دوره ابهام وجود دارد؛ چراکه عدد مربوط به خالص مالیات بر واردات و نحوه محاسبه آن در گزارش مذکور ارائه نشده است.
۳٫ سال پایه محاسبات ملی مرکز آمار ایران همچنان ۱۳۷۶ است. تاخیر در تغییر سال پایه بر سهم بخش‌های مختلف و اجزای آنها در محاسبه ارزش‌افزوده و رشد اقتصادی موثر است. به نظر می‌رسد کم‌برآوردی رشد واسطه‌گری‌های مالی (که ۳٫۹- درصد اعلام شده است) می‌تواند مرتبط با این موضوع و نحوه در نظر گرفتن نسبت سهم بانک‌ها، بیمه‌ها و سایر واسطه‌گریهای مالی در کل بخش واسطه‌گری‌های مالی باشد.»

برای دریافت گزارش کامل مرکز پژوهش های مجلس از لینک زیر استفاده کنید.

فایل : ۱۴۹۹۷٫pdf 14997.pdf

منبع: بنکر

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: