فانی:

زیرنظام منابع انسانی مهمترین زیر نظام سند تحول است

فانی، وزیر آموزش و پرورش: زیرنظام منابع انسانی مهمترین زیر نظام سند تحول است/مطمئن باشید تا پایان سال تخصیص بودجه به وزارت آموزش و پرورش تا ۱۱۰ درصد یعنی ۳۲تا۳۳ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در مراسم رونمایی از برنامه راهبردی دانشگاه فرهنگیان در افق ۱۴۰۴، ضمن تبریک عید سعید قربان با تاکید بر اینکه  سند تحول آموزش و پرورش مبنای برنامه ششم توسعه است، اظهار کرد: امسال با برنامه ریزی همکارانمان در وزارتخانه ۱۵۶ برنامه را بر اساس این سند تدوین کردیم که در حال اجراست و در سال های آینده نیز برنامه ها بر اساس این سند اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش به زیر نظام های سند تحول اشاره کرد و گفت: زیرنظام های این سند شامل زیر نظام مدیریت، نیروی انسانی، منابع مالی، برنامه درسی، فضا و تجهیزات و پژوهش و ارزشیابی می شوند که در واقع ارکان نظام تعلیم و تربیت را تشکیل می دهند. اگر می خواهیم آموزش و پرورش مفید و موثری داشته باشیم، باید به این زیرنظام ها توجه ویژه ای کنیم.

وی ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر دو سوم فضاهای آموزشی ما استاندارد هستند، یادآور شد: این در حالی است که در سال ۸۴ ، یک سوم فضاهای آموزشی استاندارد بوده است؛ اگر بتوانیم تا پایان برنامه ششم، یک سوم فضای غیراستاندارد را به استاندارد تبدیل کنیم، در بخش فضاهای آموزشی گام موثری برداشته ایم.

فانی با تاکید بر اینکه زیرنظام منابع انسانی مهمترین زیر نظام سند تحول است، خاطرنشان کرد: در سال های گذشته در برخی از مناطق، کلاس های درس در فضای آزاد و باز تشکیل می شد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: زمانی آموزش و پرورش تعطیل می شود که ما با نبود معلم مواجه باشیم؛ اما اگر  به طور مثال با کمبود فضای آموزشی مواجه باشیم، می توان راهکارهای دیگری را اتخاذ کرد.

وی با تاکید بر اینکه همه سرمایه گذاری ها در آموزش و پرورش بر محور معلمان صورت گیرد، خاطرنشان کرد: نیروی انسانی رکن اصلی تعلیم و تربیت و ستون فقرات است و ما این موضوع را در خط مشی شهید رجایی که در واقع بر منابع انسانی تاکید داشت، شاهد بودیم.

فانی در ادامه سخنان خود به سند راهبردی دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد و گفت: موفق شدیم در دولت یازدهم برای دانشگاه شهید رجایی و دانشگاه فرهنگیان سند راهبردی بنویسیم، چرا که تقویت دانشگاه فرهنگیان یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. با تدوین این سند به دنبال این هستیم که جهت گیری های دانشگاه را حداقل تا سال ۱۴۰۴ سامان دهیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در سال ۹۵ ، ۳۱ هزار میلیارد تومان به این وزارتخانه بودجه اختصاص داده شده است، گفت: مطمئن باشید تا پایان سال تخصیص بودجه به وزارت آموزش و پرورش تا ۱۱۰ درصد یعنی ۳۲تا۳۳ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

فانی ضمن اشاره به اینکه دانشگاه فرهنگیان نقش کلیدی در تعلیم و تربیت معلمان که به واقع سرمایه آینده کشور هستند، بر عهده دارد، خاطرنشان کرد: البته در این راستا ضعف های زیادی داریم؛ چرا که از یک سو تجهیزات دانشگاه فرهنگیان کفایت نمی کند و فضاهای آموزشی دانشگاه هنوز مطلوب نیست، به همین خاطر ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ماموریت پیدا کرده اند که به دانشگاه فرهنگیان کمک کنند. امیدواریم این سند راهبردی که روشنگر مسیر دانشگاه فرهنگیان است بتواند در تقویت این دانشگاه و همچنین رشد و توسعه معلمان و افزایش انگیزه های آنها موثر باشد.

وی در ادامه با اشاره به اظهارات مسئول گزینش آموزش و پرورش، گفت: مسئول گزینش آموزش و پرورش در جلسه ای اعلام کرد، ورودی های امسال دانشگاه فرهنگیان نسبت به سال گذشته از کیفیت بالاتری برخوردار هستند و رتبه و معدل های بسیار خوبی دارند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: امیدوارم مدرسان و اساتید دانشگاه تلاش بیشتری را در راستای ارتقا کیفیت در ارائه آموزش خود  لحاظ کنند تا تا خروجی های مفیدتری را در سال های آینده شاهد باشیم.

منبع: دانشگاه فرهنگیان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: