در رتبه بندی QS، دانشگاه علم و صنعت ایران رتبه ۱۹ جهان در بخش سرانه استنادات علمی را کسب کرد

براساس نتایج منتشر شده در مورد رتبه­ بندی۲۰۱۶ دانشگاه‌ها توسط موسسهQS در ماه سپتامبر که هفته گذشته منتشر شد، دانشگاه علم و صنعت ایران با کسب رتبه­ ای در رده ۵۰۰-۴۹۱ در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفت.

به گزارش عیارآنلاین، براساس نتایج منتشر شده در مورد رتبه­ بندی۲۰۱۶ دانشگاه‌ها توسط موسسهQS  در ماه سپتامبر که هفته گذشته منتشر شد، دانشگاه علم و صنعت ایران با کسب رتبه­ ای در رده ۵۰۰-۴۹۱ در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفت و در مجموع رتبه دوم برترین دانشگاه کشور را کسب کرد. براساس این رتبه‌بندی دانشگاه علم وصنعت ایران با امتیاز ۹۷٫۷ در بخش نسبت استنادات به تعداد اعضای هیات علمی در رتبه ۱۹ در بین ۹۱۶ دانشگاه‌ رتبه بندی شده سال ۲۰۱۶ قرار دارد.

در این سال ۳۸۰۰ دانشگاه ارزیابی شده و از میان آنها ۹۱۶ دانشگاه برتر رتبه­ بندی شدند. همچنین ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار مقاله علمی و  ۶۶٫۳ میلیون استناد به مقالات مورد تحلیل قرار گرفته است.

در بین ۵ دانشگاه­ کشور که در سال ۲۰۱۶ در فهرست دانشگاه­‌های رتبه بندی شده QS حضور دارند، دانشگاه علم و صنعت ایران رتبه اول از نظر استنادات و در مجموع شاخص‌­ها رتبه دوم را کسب کرده است.

نظام رتبه‌بندی QS از سال ۲۰۰۴، هفتصد  دانشگاه‌ برتر جهان را هر ساله ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کند و تا سال ۲۰۰۹، نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان را با همکاری نظام رتبه‌بندی تایمز منتشر می‌کرد ولی از سال ۲۰۱۰ هر یک از دو مؤسسه مذکور به طور مستقل و جداگانه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها را انجام می‌دهند.

شاخص‌های ارزیابی دانشگاه‌ها در رتبه بندیQS به این شکل است که اعتبار دانشگاهی  (این معیار با وزن ۴۰ درصد براساس پاسخ‌های ارائه شده به نظر‌سنجی‌های توزیع شده در مراکز دانشگاهی و علمی توسط منابع مختلف اندازه‌گیری می‌شود)، نظر کارفرمایان در مورد فارغ‌التحصیلان دانشگاه مورد نظریا Employer Reputation (این معیاربا وزن ۱۰ درصد فقط در رتبه بندی QS لحاظ می‌شود و در معیارهای سایر نظام‌های رتبه‌بندی موجود نیست )، نسبت استاد به دانشجو(با وزن ۲۰ درصد)، استنادات نسبت به تعداد اعضای هیأت علمی(۲۰ درصد)، اعضاء هیأت علمی بین‌المللی و دانشجویان بین‌المللی هرکدام با وزن ۵ درصد است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: