مدیرکل دفتر تبادل فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری: سازوکارهمکاری فناورانه دوجانبه با ۲۵ کشور جهان تعیین شد

مدیرکل دفتر تبادل فناوری معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری گفت: در حوزه همکاری های فناورانه دو جانبه، در حال حاضر سرفصل های همکاری ایران با ۲۵ کشور جهان مشخص شده است.

به گزارش عیارآنلاین، سید احمدرضا علایی افزود: براساس تقسیم وظایف صورت گرفته، توسعه همکاری های بین الملل علمی و دانشگاهی به وزارت علوم و همکاری های فناورانه به معاونت علمی ریاست جمهوری واگذار شده است.
وی بیان کرد: با توجه به توافقات برجام و با همکاری وزارت امورخارجه، تاکنون سرفصل های مربوط به فناوری به ویژه فناوری پیشرفته در همکاری های دو جانبه ایران با ۲۵ کشورجهان لحاظ شده است.
علایی اظهارکرد: به طورکلی سطح ارتباطات ایران در قالب همکاری دوجانبه بسته به میزان توانمندی صادراتی ما به آن کشور و یا بحث انتقال تکنولوژی از آن کشور متفاوت است و در این میان، صادرات و یا واردات محض، مورد توجه نیست بلکه تعامل دوجانبه با کشورهای مختلف، ملاک عمل ماست.
وی با این توضیح که ابزارهای تعامل با کشورها متفاوت است، گفت: اکنون سازوکار همکاری با ۲۵ کشورتعریف شده است و تقویت همکاری های فناورانه با برخی از کشورها از جمله چین، روسیه، اتریش، کره جنوبی و عراق به صورت ویژه و خاص پیگیری می شود.
علائی درباره وضعیت همکاری های فناوری ایران با برخی کشورهای اروپایی اظهارکرد: کشور اتریش یکی از کشورهای اروپایی است که تعاملات ما با آن به پیش از توافقات برجام بر می گردد و بعد از توافقات هسته ای و برجام سرعت بیشتری به خود گرفته است.
وی گفت: با این کشور یک برنامه پنج ساله اقتصادی منعقد کرده ایم که تعریف این برنامه برعهده وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و یکی از حوزه های اصلی پنج گانه همکاری اقتصادی با اتریش، حوزه همکاری فناوری تعریف شده است.
به گفته وی، با توجه به ظرفیت های اتریش، همکاری در حوزه انرژی های تجدیدپذیر و فناوری های محیط زیست در اولویت قرارگرفته است.
علائی افزود: در همکاری با روسیه نیز به عنوان یکی از کشورهایی که همکاری ویژه داریم،۱۰ حوزه مشخص شده است که فناوری های نانو، مگا ساینس، فناوری زیستی، علوم شناختی، هوافضا، همکاری های دانشگاهی، همکاری های منطقه ای و حوزه انرژی از جمله آنهاست.
وی،استفاده از توان بخش خصوصی را از رویکردهای این اداره کل در مسیرهمکاری های فناورانه بین المللی برشمرد و گفت: درحال حاضربخش خصوصی در این حوزه بسیار موفق عمل کرده به طوری که اکنون سه تجهیز پزشکی و همچنین چند داروی نوترکیب ایرانی در حال اخذ تاییدیه های وزارت بهداشت روسیه است تا وارد بازار این کشور شود و تمرکز همکاری های ایران با عراق نیز بر صادرات محصول به این کشور است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: