۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۷

یادداشت/ “وقف” همراه پژوهش های علمی و صنعتی برای رفع نیازهای جامعه

تا به حال به این نکته توجه کرده‌اید که اگر وقف انجام شده در راستای حمایت و کمک به تحقیقات پژوهشی متخصصان و پژوهشگران در کشورمان باشد چه اتفاق مهمی رخ می‌دهد، زیرا بسیاری از این تحقیقات همچون تولید دارو برای درمان بیماری‌های خاص نیازمند صرف هزینه‌های بسیار زیاد هستند.

به گزارش عیارآنلاین،در دوراهی مانده بود، با وجود علاقه و استعداد عجیبی که داشت اما باید تحصیل را رها می‌کرد با فوت پدرش باید از تمام ایده‌ها و افکار خلاقانه خود دست می‌کشید حتی طرح آبیاری جدیدی که برای مزرعه کوچک پدری در سر داشت. شاید در اطراف خود افراد با استعداد و نخبه را دیده‌ باشید که با وجود خلاقیت خوبی که در آنها وجود دارد اما به علت مشکلات مالی مجبور به تغییر مسیر زندگی خود می‌شوند. افرادی که در صورت ادامه فعالیت، شاید کارآفرینی موفق شوند و  اقدامات مهمی را برای کشور انجام دهند. از سوی دیگر  افراد بسیاری نیز وجو دارند که بخشی از اموال و دارایی‌های خود یا آنچه در حد توان دارند را وقف می‌کنند.
اما تا به حال به این نکته توجه کرده‌اید که اگر وقف انجام شده در راستای حمایت و کمک به تحقیقات پژوهشی متخصصان و پژوهشگران در کشورمان باشد چه اتفاق مهمی رخ می‌دهد، زیرا بسیاری از این تحقیقات همچون تولید دارو برای درمان بیماری‌های خاص نیازمند صرف هزینه‌های بسیار زیاد هستند. تامین مالی پایدار تحقیقات و پژوهش‌های علمی سرعت رشد و پیشرفت این عرصه را افزایش می‌دهد و همچنین در صورت استفاده‌ مناسب و سازنده از این تولیدات علمی، کیفیت زندگی ایرانیان افزایش پیدا خواهد کرد.
از این رو یکی از اقدامات اخیر معاونت علمی امضای تفاهم‌نامه همکاری با سازمان اوقاف استان تهران است، این تفاهمنامه با هدف بسط خدمات متقابل وقف و فناوری تنظیم شده است تا از ظرفیت عظیم موقوفات در راستای توسعه اقتصاد دانش بنیان استفاده شود.

همچنین برخی از وقف‌ها در کشور وقف‌های مرتبط با حوزه علم و فناوری است و بسیاری از افراد وقف کننده افراد تحصیلکرده و علمی هستند بنابراین وقف علمی برای این افراد اولویت دارد بنابراین خروجی این فعالیت‌ها اگر از بستر معاونت علمی انجام شود نتیجه بهتری خواهد داشت. این تفاهم‌نامه در ۶ بخش همچون مطالعه، پژوهش، بهینه گزینی، ایده پردازی و طراحی الگو، جهت فراگیر نمودن مدل‌ها و نهادهای آموزش، پژوهش و فناوری، برنامه ریزی، اقدام و نظارت بر فعالیت‌های عام‌المنفعه در حوزه‌های مختلف اقتصاد دانش بنیان مرتبط با تفاهم نامه، تدوین راهبرد و ارائه برنامه عملی به منظور خلق ۱۰ هزار میلیارد ریال ثروت از محل تجاری‌سازی فناوری‌ها و عمل به تکالیف قانونی حوزه علم و فناوری با توجه به اولویت‌های مصرح در اسناد بالا دستی مانند نقشه جامع علمی کشور منعقد شده است تا از این طریق تامین مالی پایدار دیگری به منابع پژوهش‌های علمی افزوده شود.
محمد مهدی فداکار مشاور معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی با بیان اینکه امروزه توجه به فناوری در دنیا حرف نخست را می‌زند بیان کرد: با توجه به این نکته لازم است سرمایه‎گذاری زیادی در این حوزه انجام شود که وقف یکی از این منابع می‌تواند باشد زیرا وقف یک جریان دائمی و ادامه دار است. بنابراین با توجه به اینکه اثرگذاری حوزه فناوری‌ در سطح جامعه مشهود است باید بستری ایجاد شود تا به مرور منبع پایدار و بزرگی به وسیله وقف برای این حوزه به وجود آید.
وی معتقد است که این تفاهمنامه این بستر را فراهم می‌کند ضمن اینکه افراد با اعتماد به سازمان اوقاف و مشورت با آنها در حوزه‌های مهمی همچون دارو و سلول‌های بنیادین می‌توانند وقف انجام داده و نتیجه آن را نیز در سطح جامعه مشاهده کنند.
پس در عصر حاضر و زندگی‌های امروزی که انسان‌ها مشغولیت‌های زیادی را برای گذراندن زندگی خود دارند اما هنوز وقف و بنیادهای وقفی و خیریه را پدیده ای سودمند در مسیر رشد خود می‌دانیم، زیرا وقف در نظر بسیاری از ما چاره‌ای کارساز و سودمنداست که می‌تواند گوشه‌ای از دردهای جامعه را تسکین دهد و همانطور که می‌دانیم بسیاری از معضلاتی که در زمینه‌های مختلف گریبانگیر مردم یک جامعه است، تنها بوسیله دولت و دستگاه‌های اجرایی قابل حل نبوده و مشارکت و یاری خود مردم در حل مشکلات تاثیرگذار است.  بنابراین فرهنگ وقف نهادی است که از طریق آن می توان بخش قابل توجهی از کمبودها و تنگناهای جامعه را شناخت و اموال و دارایی‌های مردم نیکوکار را داوطلبانه در جهت رفع آنها به کار بست.
پس چه بهتر که در سرزمینی که مردمانش چنین تفکری دارند از این اموال در جهت توسعه علمی و فناورانه کشور استفاده شود، همانطور که بسیار شاهد وقف‌های علمی همچون ساخت مدرسه و مراکز علمی در نقاط دور افتاده، هستیم با ساماندهی این وقف‌ها و جهت دهی آنها به سمت تحقیقات پژوهشی تولید و رونمایی از محصولات فناورانه روز به روز رونق بسیاری گرفته و از سویی نیاز کشور به واردات بسیاری از این محصولات کاهش می‎یابد.
البته در این زمینه می‌توان به سخنان گهر بار رسول اکرم (ص) و دیگر پیشوایان اسلام ارجاع کرد که پرداختن به علم و دانش، همراه تعلیم و تعلم و فراهم آوردن امکانات برای آن را از عبادت دانسته اند و توصیه شده که به وقف اموال خود جهت این گونه امور همت گماشته شود.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: