عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

تجمیع بیمه‌ها مشکل بیماران نادر را حل می کند

همتی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: روند رسیدگی به بیماران خاص از ابتدای طرح تحول سلامت تاکنون بسیار مثبت بوده، به طور حتم منابع بیمه ها برای مدیریت بیشتر در حوزه بهداشت و درمان باید تجمیع شوند البته تامین منابع برای بیمه ها باید از راه‌های مختلف صورت گیرد و دراین راستا مهم ترین اقدام توجه به افزایش بودجه و اعتبارات بیمه ها است.

به گزارش عیارآنلاین، احمد همتی درخصوص اظهارات رییس بنیاد بیماری های نادر مبنی براینکه بیمه ها توجهی به تامین هزینه‌های داروهای بیماران نادر نمی‌کنند، گفت: از ابتدای اجرای طرح تحول سلامت تاکنون تامین هزینه‌های داروهای بیماران خاص به صورت رایگان انجام شده اما واقعیت آن است که بیمارهای نادر دارای طیف گسترده ای هستند که تامین هزینه های درمانی آنها برای بیمه ها مشکلاتی را به همراه دارد.

نماینده مردم سمنان درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه درمدت اجرای طرح تحول سلامت داروهای بسیاری از بیماران خاص تحت پوشش بیمه قرار گرفت، افزود: البته در این بین تعدادی بیماری همچون بیماری های نادر نیز خارج از چرخه بیمه قرار می گیرند که دولت باید با توجه بیشتر به حوزه بهداشت و درمان در مراحل بعدی درمان این بیمای ها را نیز تحت پوشش بیمه قرار دهد.

وی با بیان اینکه روند رسیدگی به بیماران خاص از ابتدای طرح تحول سلامت تاکنون بسیار مثبت بوده، در توضیح حمایت بیمه‌ها از بیماران نادر، تصریح کرد: طبق آمار مطرح شده از سوی مسئولان درحال حاضر یک میلیون و دویست هزار نفر مبتلا به بیماری های نادر هستند که این بیماری ها خود دارای انواع گوناگونی است که به دلیل کمیابی در لیست توجهات بیمه ای قرار نمی‌گیرند اما باید با شناسایی دقیق  این بیماران را نیز تحت پوشش بیمه قرار داد.

همتی با تاکید بر اینکه برای رفع هرگونه مشکل در بیمه ها باید به بحث تجمیع منابع بیمه‌ها در برنامه ششم توجه کرد، گفت: به طور حتم منابع بیمه ها برای مدیریت بیشتر در حوزه بهداشت و درمان باید تجمیع شوند البته تامین منابع برای بیمه ها باید از راه‌های مختلف صورت گیرد و دراین راستا مهم ترین اقدام توجه به افزایش بودجه و اعتبارات بیمه ها است؛ حتی درصورت لزوم باید سرانه بیمه‌ها با کمک دولت باید افزایش پیدا کند تا قدرت بیمه ها برای تحت پوشش قراردادن بیماری‌های بیشتر روند صعودی را طی کند.

این نماینده مردم درمجلس دهم با اشاره به اینکه ساختار بیمه ها را تاپیش از تجمیع بیمه ها نمی توان اصلاح کرد، افزود: اگر تجمیع صورت گیرد به طورحتم یک سازمان بیمه‌ای وجود دارد که راحت‌تر می‌توان ساختار آن را اصلاح کرد اما زمانی که چندین نوع سازمان بیمه ای فعالیت می کنند نمی توان اصلاحات لازم را انجام داد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس استقلال یک سازمان بیمه‌ای تصویب شده است، تصریح کرد: نظارت برعملکرد این سازمان بیمه‌ای باید توسط وزارت بهداشت صورت گیرد، البته ترکیبی از ۳ تا ۵ نفر مدیریت این سازمان را تعیین می‌کنند تا مدیریت دردست یک وزارتخانه خاص نباشد.

بر اساس این گزارش، رئیس بنیاد بیماری های نادر ایران با انتقاد از بدقولی ۱۸ ماهه وزیر رفاه گفت: تا به امروز برای بیمه کردن دارو و درمان بیماران نادر هیچ اقدامی نشده است. علی داوودیان افزود: د ر یک سال و نیم گذشته بیش از ۱۰ بار با وزارت رفاه تماس تلفنی برقرار شد اما هیچ توجهی نکرده اند.

منبع: خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: