۳۴میلیون نفر تحت پوشش بیمه رایگان

کبیر، مدیر عامل بیمه سلامت ایرانیان: حدود ۹۵ درصد از منابع سازمان بیمه سلامت از محل درآمد عمومی است که این مسئله خدمات این سازمان با چالش روبرو می کند. ۳۴ میلیون نفر در سازمان بیمه سلامت ، بیمه رایگان هستند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدجواد کبیر در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: با توجه به ۲۰ برابر شدن تربیت دندانپزشک در کشور شاخص تعداد دندان های کشیده شده، پوسیده و ترمیم شده در ۲۰ سال گذشته تغییر نکرده است.

وی گفت: نقشه راه روشنی برای سلامت دهان و دندان وجود نداشته است و بردن بحث سلامت این بخش به سمت بیمه ،‌پاک کردن صورت مسئله است.
کبیر افزود: برای بیمه باشد مشخص شود چه مداخله ای برای چه گروه سنی ای و در چه اولویتی ، با چه هزینه ای انجام دهد و چه بخشی را بیمه ها و چه بخشی را بودجه عمومی دولت پوشش دهند.
وی گفت: در سال ۹۳ از سرانه  ۹۶ هزار تومانی روستاییان چهار درصد برای سلامت دهان و دندان اختصاص یافت.
کبیر افزود: این میزان در سال ۹۴ پنج درصد و برای امسال هفت درصد رشد داشته است.
وی گفت: هفت درصدی که از سرانه روستاییان به بخش بهداشت دهان و دندان اختصاص یافته ۱۷۰ میلیارد تومان برای جمعیت حدود ۲۲ میلیون نفری است.
کبیر افزود: منابع خدمات بیمه سلامت برای بخش دهان و دندان روستاییان ۵۰ درصد از صندوق روستاییان و ۵۰ درصد از مالیات بر ارزش افزوده تأمین می شود.
وی گفت: در سال ۹۳ هفت نوع خدمات سلامت دهان و دندان تحت پوشش قرار گرفت و قرار بود ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان سرانه سلامت دهان و دندان تأمین می شود که این اتفاق نیفتاد.
کبیر افزود: حدود ۹۵ درصد از منابع سازمان بیمه سلامت از محل درآمد عمومی است که این مسئله خدمات این سازمان با چالش روبرو می کند.
وی گفت: ۳۴ میلیون نفر در سازمان بیمه سلامت ، بیمه رایگان هستند.
کبیر افزود: با توجه به اینکه دو هزار و ۲۷ میلیارد تومان ردیف بودجه ای برای پزشک خانواده در شهرها در نظر گرفته شده است پیشنهاد می کنیم با الگوی پزشک خانواده روستاییان و خدمات سلامت دهان و دندان روستایی، خدمات سلامت دهان و دندان به شهرها نیز گسترش یابد.
وی گفت: با توجه به اینکه حدود ۵ هزار و ۸۰۰ مرکز بهداشتی و درمانی در مناطق شهری و روستایی وجود دارند که از این تعداد سه هزار و ۸۰۰ مرکز در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر در روستاها هستند برای سلامت دهان و دندان راهی جز توصیه و پیشگیری برای مراقبت های اولیه در بخش دهان و دندان وجود ندارد.
کبیر افزود: تعرفه خدمات دندانپزشکی در بخش دولتی هر سال به روز می شود اما مشکل تعرفه و هزینه های دندانپزشکی در بخش خصوصی است.
حمید صمدزاده رئیس اداره سلامت دهان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور گفت: بیمه ها در چند سال اخیر در بخش دندانپزشکی به رغم مصوباتی که داشته اند به طور جدی وارد نشده اند.
وی افزود: البته از سال گذشته طرح سلامت دهان و دندان در کشور اجرا شد و تعامل خوبی با بیمه سلامت ایران داشته ایم.
صمدزاده گفت: در روستاها و شهرهای کوچک بیمه سلامت خدمات خوبی داشته است اما در شهرهای بزرگ مصوبه حداقلی که به تأیید هیئت وزیران برای خدمات ترمیمی دندان رسید عملیاتی نشده است.
وی افزود: بیمه ها فقط تسهیلات کشیدن دندان را ارائه می دهند.
صمدزاده گفت: بیش از ۹۰ درصد جامعه درگیر خدمات دهان و دندان هستند.
وی افزود: در ۶۰ هزار مدرسه شهری و روستایی شامل هفت میلیون دانش آموز طرح دهان شویه برای ۱۰ میلیون بار در سال تحصیلی گذشته انجام شد.
صمدزاده گفت: ۸۷ درصد مدارس کشور زیر پوشش طرح دهان شویه و مراقبت های دهان و دندان هستند.
وی راه اندازی شناسنامه الکترونیکی سلامت دهان و دندان را یکی از راه های بهداشت دهان و دندان دانست.
علی یزدانی عضو شورای عالی انجمن دندانپزشکی ایران نیز در این برنامه با بیان اینکه در دوران طلایی دندانپزشکی در کشور قرار داریم و هیچ زمانی وضع خدمات دندانپزشکی به این خوبی نبوده است گفت: اکنون تعداد کسانی که دسترسی به خدمات پزشکی ندارند کمتر از چهار دهک پایین جامعه است.
وی افزود: وضع بیمه ها و پرداخت های آنها، خدمات دندانپزشکی را برای مردم گران کرده است در حالی که خدمات دندانپزشکی در ایران در مقایسه با میانگین هزینه این خدمات در کشورهای منطقه ارزان است.
یزدانی گفت: تعرفه مشخصی برای خدمات دندانپزشکی وجود ندارد.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: