عقد تفاهم میان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی و سازمان زندان‌ها برای درمان تخصصی زندانیان

قربانی، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان: میان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی و سازمان زندان‌ها برای درمان تخصصی زندانیان عقد تفاهم شده است، زندانیان در این بیمارستان‌ها به صورت رایگان می‌توانند درمان شوند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدحسین قربانی درباره ایجاد مراکز بهداشتی اختصاصی برای زندانیان کشور، گفت:  زندان‌ها دارای مراکز اولیه خدمات بهداشتی و درمانی برای زندانیان بوده و پزشک عمومی نیز در این مراکز مستقر است و تقریبا هزینه درمان زندانیان را هم سازمان زندان ها پرداخت می‌کند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه و بودجه سال ۹۵ کمک‌هایی بودجه‌ای در زمینه بهداشت و درمان زندانیان انجام شد، افزود: در وضعیت فعلی استقرار مراکز درمانی تخصصی برای زندانیان پرهزینه و پر مشغله است اما این فضا را می‌توان به شکل دیگر برای زندانیان محقق کرد.

وی ادامه داد: در برخی استان‌ها از مسئولان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی تقاضا شده تا با سازمان زندان‌ها تفاهم‌نامه‌ای را منعقد کنند تا بر اساس تشخیص پزشک زندان، زندانیان که نیازمند درمان تخصصی یا بستری هستند به بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی منتقل شوند و به صورت رایگان درمان شوند و فرانشیز ۳درصدی را هم دریافت نکنند و مابقی را از بیمه آنها استفاده کنند.

قربانی با یادآوری زندانیانی که فاقد بیمه خدمات درمانی پایه سلامت هستند، گفت: هم‌اکنون بسترهای بیمه افراد مهیا است و در بیمارستان‌ها هم می‌توان موضوع دفترچه بیمه زندانیان را دنبال کرد، اما منابع مالی و بستر مناسب برای احداث بیمارستان تخصصی برای زندانیان در کشور فراهم نیست؛ بنابراین این همکاری و تفاهم باید بین دانشگاه‌های علوم‌پزشکی و سازمان زندان‌ها تقویت شود.

وی با اشاره به بدهی ۶ هزار میلیاردی بیمه‌ها به مراکز درمانی، تصریح کرد: در تمامی استان‌ها مراکز درمانی تخصصی و فوق‌تخصصی وجود دارد اما در همه شهرها زندان وجود ندارد، بنابراین از ظرفیت بیمارستان‌های وابسته به دانشگاههای علوم پزشکی برای درمان زندانیان می‌توان استفاده کرد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درباره بیمه زندانیان گفت: بیمه پایه سلامت برای همه مردم کشور است و زندانیان هم از این امر مستثنی نیستند، هم‌اکنون نیز این بستر فراهم شده تا افرادی که به هر دلیلی، نتوانستند تحت پوشش این بیمه قرار گیرند و دفترچه دریافت کنند، در همان بیمارستان که تحت درمان قرار می‌گیرند، مراجعه کنند تا دفترچه برایشان صادر شود.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: