۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۸

افزایش بیماری‌های غیرواگیر، نتیجه بی‌توجهی به مقوله پیشگیری

با توجه به هزینه ۷ تا ۱۰ برابری بخش درمان نسبت به بخش پیشگیری برای کشور، وزارت بهداشت باید با پیگیری جدی تخصیص اعتبارات ویژه بخش پیشگیری از دولت و اجرای برنامه‌هایی نظیر غربالگری، ارتقای سواد سلامت و اصلاح الگوی رفتاری و تغذیه‌ای به کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیر واگیردار کمک کند.

پیشگیریبه گزارش عیارآنلاین، کنترل بیماری‌های واگیردار یکی از مشکلاتی که در اوان پیروزی انقلاب اسلامی، گریبان کشور را گرفت. که برای مبارزه با این بیماری‌ها، تلاش‌هایی جدی جهت تأمین و توزیع واکسن صورت گرفت. در چند سال‌ اخیر، کشور در زمینه کنترل بیماری‌های واگیردار به‌خوبی پیشرفت و با ارتقای سطح سلامت جامعه و خدمات بهداشتی، یک مرحله گذار را طی کرده است؛ به‌طوری‌که بیماری‌های قبل از گذار چون بیماری فلج اطفال، جای خود را به بیماری‌های غیر واگیردار و حوادث و سوانح داده است. بیماری‌هایی که کشورهای مختلف جهان نیز با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در این رابطه می‌توان به مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های غیر واگیردار اشاره کرد، به‌طوری‌که گزارش‌ها نشان می‌دهد ۵۱٫۹ درصد از مرگ‌ومیرها در جهان ناشی از بیماری‌های غیر واگیردار، ۲۷٫۹ درصد از حوادث و تنها ۱۴٫۲ درصد از بیماری‌های واگیردار بوده است.

از میان بیماری‌های غیر واگیردار، بیماری‌های قلبی-عروقی و بیماری‌های بدخیم از اهمیت دوچندانی برخوردارند به‌طوری‌که از ۴۸ درصد بیماران در جهان به بیماری‌های قلبی-عروقی و ۲۱ درصد به بیماری بدخیم مبتلا شده‌اند. در ایران نیز متأسفانه ۹۰ هزار نفر در هر سال بر اثر سکته قلبی و مغزی فوت می‌کنند و این منجر به از دست دادن ۱۶ میلیون سال از عمر افراد جامعه می‌شود؛ این شرایط ‌در حالی است که وزارت بهداشت موفق شده است رتبه اول کنترل بیماری‌های غیر واگیردار را در منطقه کسب کند.

نکته جالب‌توجه این است که آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت از وقوع سه‌چهارم بیماری‌های غیر واگیردار در طبقه پایین جامعه خبر داده که بخش قابل توجهی از هزینه‌های درمانی ایشان از سوی دولت پرداخت می‌شود. ادامه این وضعیت به افزایش هزینه‌ها و کاهش درآمد ملی منجر خواهد شد. در این رابطه می‌توان به کاهش متوسط ۱ درصد درآمد ناخالص ملی در کشورها و کاهش ۵ درصدی در کشور روسیه اشاره نمود. طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، میزان خسارات ناشی از بیماران غیر واگیردار در کشورهای چین، ۱۸ میلیارد دلار، روسیه، ۱۱ میلیارد دلار و هندوستان، ۹ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این خسارات ناشی از درمان بیماران غیر واگیردار بوده است.

اما آنچه امروزه باعث ابتلا به  بیماری‌های غیر واگیردار شده، تغییر سبک زندگی افراد است. در جوامع فعلی افراد تحرک کمتری دارند و میوه و سبزیجات کمتر مصرف می‌کنند و علاقه‌مند به مصرف غذای با چربی بالا هستند. در ایران نیز ۴۰ میلیون نفر از غذای ناسالم استفاده می‌کنند و به‌جای مصرف ۵ گرم نمک در روز، ۱۰ گرم نمک مصرف می‌کنند که این ناشی از فرهنگ غلط و الگوی نادرست تغذیه‌ای است. با این اوصاف، به نظر می‌رسد یکی از راهکارهای اساسی برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر، ترویج فرهنگ پیشگیری باشد که باید همزمان با اقدامات درمانی، روی آن سرمایه‌گزاری صورت گیرد. تحقیقات نشان می‌دهد که بیماری‌های غیر واگیرِ شایع، قابل ‌پیشگیری هستند. به‌طوری‌که ۸۰ درصد از بیماری های قلبی-عروقی و ۴۰ درصد از بیماری‌های بدخیم را می‌توان پیشگیری نمود.

با توجه به توضیحات فوق، ضرورت دارد که وزارت بهداشت، به‌عنوان مجری اصلی نظام سلامت کشور، تخصیص اعتبارات ویژه‌ی بخش پیشگیری را با جدیت از دولت مطالبه نماید و با برنامه‌هایی نظیر غربالگری، ارتقای سواد سلامت و اصلاح الگوی رفتاری و تغذیه‌ای باعث کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیر واگیردار شود، زیرا هزینه کردن هر واحد پولی در بخش پیشگیری، منجر به‌ صرفه‌جویی در ۷ تا ۱۰ واحد پولی در بخش درمان می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: