۲۰ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۷

دانشگاه های تهران و صنعتی امیرکبیر در فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان

مدیر امور ستاد های دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: براساس جدیدترین گزارش منتشر شده در نظام رتبه بندی شانگهای در حوزه ارائه عملکرد تحقیقاتی دانشگاههای تهران و صنعتی امیر کبیر در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.

به گزارش عیارآنلاین، از دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) مهدی پاکزاد از جدیدترین گزارش منتشره در نظام رتبه بندی شانگهای در ۸ سپتامبر ۲۰۱۶ خبرداد و گفت: براساس این گزارش دانشگاههای تهران و صنعتی امیر کبیر در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.
وی افزود:بررسی دقیق گزارش مذکور نشان می دهد براساس ارزیابی نظام رتبه بندی شانگهای، دانشگاه تهران در رتبه ۴۰۰-۳۰۱ و دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز برای نخستین بار در جایگاه ۵۰۰-۴۰۱ فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر جهانی قرار گرفته است.
مدیر امور ستاد های دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد:در این رتبه بندی دانشگاه ها از رتبه ۱۰۰ تا ۱۵۰ و ۱۵۰ تا ۲۰۰ بصورت بازه ۵۰ تایی و از رتبه ۲۰۰ به بعد در بازه های ۱۰۰ تایی رتبه بندی می شوند.
وی همچنین اظهارکرد: نکته دیگر در ارتباط با رتبه بندی صورت گرفته این است که دانشگاه صنعتی شریف علی رغم اینکه در رتبه بندی سال ۲۰۱۵ این نظام در رتبه ۵۰۰-۴۰۱ قرار گرفته بود در رتبه بندی سال ۲۰۱۶ این نظام در از فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان خارج شده است.
پاکزاد ادامه داد: بررسی گزارش های منتشرشده این نظام در طی یک دهه گذشته نشان می دهد که از بین دانشگاه های ایران، دانشگاه تهران در سال ۲۰۰۹ با رتبه ۵۰۱-۴۰۲ برای نخستین بار در فهرست دانشگاه های برتر جهان قرار گرفته است و این دانشگاه تا سال ۲۰۱۶همواره در فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر نظام رتبه بندی شانگهای حضور داشته است.
وی اضافه کرد: دانشگاه تهران در سال ۲۰۱۶ رتبه ۴۰۰-۳۰۱ را در این رتبه بندی کسب کرده است که نسبت به سال ۲۰۱۵، بیانگر تنزل جایگاه جهانی این دانشگاه است.
به گفته مدیر امور ستاد های دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، نخستین حضور دانشگاه صنعتی شریف در رتبه بندی شانگهای در سال ۲۰۱۵ با کسب رتبه ۵۰۰-۴۰۱ بوده است که در رتبه بندی سال ۲۰۱۶ از فهرست دانشگاههای برتر جهان خارج شده است و دانشگاه صنعتی امیر کبیر با رتبه جهانی ۵۰۰-۴۰۱ به فهرست دانشگاههای برتر اضافه شده است.
وی افزود: نظام رتبه بندی شانگهای برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ در سطح بین المللی منتشر گردید و از آن سال به بعد به طور سالانه به روز می شود.
نظام رتبه بندی شانگهای به منظور انجام ارزیابی دقیق تر از عملکرد دانشگاه و ارائه رتبه بندی جامع از جایگاه دانشگاه در سطح جهانی، ۴ معیار کیفیت آموزش، کیفیت اعضاء هیئت علمی، خروجی های پژوهش و همچنین سرانه عملکرد دانشگاه را برای ارزیابی دانشگاه ها تعریف نموده است.
بر اساس این گزارش، نظام رتبه بندی شانگهای ARWU یا موسسه آموزش عالی The Institute of Higher Education وابسته به دانشگاه شانگهای چین است و از سال ۲۰۰۳ میلادی با هدف ارائه یک نظام جدید رتبه بندی که امکان حضور بیشتر دانشگاههای این کشور را در ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا فراهم نماید بوجود آمد.
اگرچه مدت زیادی از عمر این نظام رتبهبندی نمی گذرد اما در همین مدت کوتاه این نظام رتبه بندی توجه بسیاری از افراد را به خود جلب نموده است بطوریکه تنها وب سایت این موسسه تاکنون بیش از یک میلیون بازدیدکننده داشته و روزانه به طور متوسط ۲۰۰۰ نفر به آن مراجعه می کنند، مجموعه نتایج رتبه بندی ۵۰۰ دانشگاه برتر توسط این نظام هرساله تحت عنوان ARWU منتشر می شود.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: