میزان طلاق های سال اول ازدواج؛ رکوردار تعداد

یکی از شاخص‌هایی که ثبت‌احوال در ارایه آمار طلاق به آن توجه می‌کند، تعداد طلاق‌های ثبت‌شده برحسب طول مدت ازدواج است که در این میان بیشترین آمار طلاق‌ها مربوط به ازدواج‌های کمتر از یک‌سال با ۲۱ هزار و ۴۵۱ مورد می‌شود. طلاق میان ازدواج‌های یک تا دو سال با ۱۸ هزار و ۴۸۱ مورد رتبه بعدی، بیشترین طلاق‌ها را در اختیار دارد.

به گزارش عیارآنلاین، آمارهایی که از رویدادهای حیاتی مانند تولد، مرگ، ازدواج، طلاق و … در کشور ارایه می‌شود از سویی می‌تواند نشان‌گر وضعیت فرهنگی و اجتماعی یک جامعه و تغییرات آن باشد و از سوی دیگر، به کار برنامه‌ریزان اجتماعی می‌آید تا با لحاظ نوع و میزان تغییراتی که هر یک از رویدادها و شاخص‌ها دارند دست به آینده‌پژوهی و برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت‌ و بلندمدت بزنند.

یکی از آمارهایی که هر ساله توسط سازمان ثبت احوال ‌به‌صورت رسمی اعلام می‌شود آمار طلاق است که میزان آن به لحاظ فرهنگی و جمعیت‌شناختی اهمیت دارد. آماری که ثبت احوال از میزان طلاق‌های صورت‌گرفته در سال ۹۱ منتشر کرد ۱۵۰ هزار و ۳۲۴ مورد بود. در سال ۹۲ این آمار به ۱۵۵ هزار و ۳۶۹ مورد رسید. سال ۹۳ آمار طلاق در کل کشور ۱۶۳ هزار و ۵۶۹ مورد عنوان شد. در سال ۹۴ نیز آمار طلاق ۱۶۳ هزار و ۷۶۵ مورد عنوان شده است.

همان‌طور که در آمار فوق مشاهده می‌شود میزان طلاق در سال‌های اخیر روندی افزایشی داشته که البته این روند پرشتاب نبوده به‌طوری‌که در ۴ سال اخیر مجموعاً ۱۳ هزار مورد افزایش آمار طلاق را در کشور مشاهده می‌کنیم. همان‌طور که در بالا اشاره شد در سال ۹۴ آمار طلاق به ۱۶۳ هزار و ۷۶۵ مورد رسید که از این میان ۱۴۶ هزار و ۷۱۴ طلاق مربوط به مناطق شهری و ۱۷ هزار و ۵۱ طلاق مربوط به مناطق روستایی کشور بود.

جدایی مردان ۳۰ تا ۳۴ ساله از زنان ۲۵ تا ۲۹ ساله بیشترین آمار طلاق سال ۹۴ را دارد
در جدول توزیع سنی زوجین در زمان طلاق در سال ۹۴، بیشترین ترکیب ثبت‌شده مربوط به ترکیب سنی مردان ۳۰ تا ۳۴ ساله با زنان ۲۵ تا ۲۹ ساله بوده که تعداد آن برابر با ۱۶ هزار و ۲۸۶ واقعه است. رتبه بعدی آمار طلاق مربوط به مردان ۲۵ تا ۲۹ ساله با زنان ۲۰ تا ۲۴ ساله می‌شود که در سال ۹۴ در این بازه سنی ۱۵ هزار و ۹۲۸ طلاق به ثبت رسید. در رتبه بعدی، طلاق بین مردان ۲۵ تا ۲۹ ساله با زنان ۲۵ تا ۲۹ ساله با ۱۲ هزار و ۲۷۰ مورد، بیشترین فراوانی را در میان طلاق‌های ثبت‌شده سال گذشته دارد. در ۱۱ هزار و ۲۴۳ مورد نیز طلاق بین مردان ۳۰ تا ۳۴ ساله با زنان ۳۰ تا ۳۴ ساله به ثبت رسید.

آمار جدایی در میان سالمندان در سال ۹۴
در جدول توزیع سنی زوجین در زمان طلاق در سال ۹۴ آماری هم وجود دارد که به‌رغم کم‌بودن تعداد آنها، جالب توجه است. برطبق یکی از این آمارها در ۱۵۳ مورد از طلاق‌ها مردان کمتر از ۲۰ سال از همسران کمتر از ۱۵ سال خود جدا شدند. در ۷۹۷ مورد نیز واقعه طلاق بین مردان کمتر از ۲۰ سال و زنان ۱۵ تا ۱۹ سال به وقوع پیوسته است. این آمار اگرچه نسبت به کل آمار ازدواج رقم قابل توجهی به حساب نمی‌آید اما به‌طورکلی جای بررسی و تحلیل در این خصوص وجود دارد. در مورد طلاق سالمندان نیز آماری که وجود دارد قابل تأمل است. در سال ۹۴، ۱۰۴ مورد طلاق بین مردان ۷۵ سال و بیشتر با زنان ۷۵ سال و بیشتر به وقوع پیوسته است. همچنین ۸۹ مورد از طلاق‌های ثبت‌شده بین مردان ۷۵ سال و بیشتر و زنان ۷۰ تا ۷۴ ساله بوده است. اگرچه میزان این آمار نسبت به کل طلاق‌ها زیاد نیست اما به دلیل سن زوجین و این‌که معمولاً زوجین در سنین بالا به ثبات در زندگی می‌رسند و از سوی دیگر، جدایی برای آنها نسبت به جوان‌ها تبعات بسیار بیشتری می‌تواند داشته باشد، توجه به این آمار و تحلیل آن از سوی کارشناسان ضروری است.

بیشترین آمار طلاق‌ها مربوط به ازدواج‌های کمتر از یک‌سال است
یکی از شاخص‌هایی که ثبت‌احوال در ارایه آمار طلاق به آن توجه می‌کند، تعداد طلاق‌های ثبت‌شده برحسب طول مدت ازدواج است که در این میان بیشترین آمار طلاق‌ها مربوط به ازدواج‌های کمتر از یک‌سال با ۲۱ هزار و ۴۵۱ مورد می‌شود. طلاق میان ازدواج‌های یک تا دو سال با ۱۸ هزار و ۴۸۱ مورد رتبه بعدی، بیشترین طلاق‌ها را در اختیار دارد. ازدواج‌های ۳ تا ۵ سال ۱۲ هزار و ۳۹۰ مورد و ازدواج‌های ۴ تا ۵ سال نیز ۱۰ هزار و ۴۴۸ مورد از طلاق‌های ثبت‌شده در سال ۹۴ را دربرمی‌گیرند.

کاهش آمار طلاق ۵ سال پس از زندگی مشترک
میزان طلاق در زندگی‌هایی که ۵ سال از شکل‌گیری آنها می‌گذرد، نسبت به سال‌های اولیه ازدواج کاهش پیدا می‌کند. اما با این وجود، در ازدواج‌های طولانی‌مدت نیز شاهد وقوع طلاق‌هایی البته با تعداد بسیار کمتر هستیم. مثلاً در سال ۹۴ در ازدواج‌هایی که ۲۷ تا ۲۸ سال ادامه پیدا کرده بودند، ۷۷۹ مورد طلاق به ثبت رسید. در ازدواج‌های ۲۸ تا ۲۹ سال، ۶۵۲ مورد و در ازدواج‌های بیشتر از ۲۹ سال نیز ۵ هزار و ۵۹۶ مورد طلاق به وقوع پیوست.

شاخص دیگری که در تحلیل آمار طلاق مورد استفاده قرار می‌گیرد فاصله سنی زوجین است. نگاهی به طلاق‌های ثبت‌شده در سال ۹۴ برحسب اختلاف سن زوج به زوجه نشان می‌دهد که بیشترین طلاق‌ها به میزان ۱۰٫۹۳ درصد یا به‌عبارت دیگر هزار و ۸۸۶ مورد از طلاق‌ها در میان زنان و مردانی صورت گرفته که با یکدیگر هم‌سن بوده‌اند. در رتبه دوم، بیشترین طلاق‌ها میان زوج‌هایی اتفاق افتاده که مرد ۴ سال از زن بزرگ‌تر بوده است. این طلاق‌ها ۸٫۹۳ درصد یعنی ۱۴ هزار و ۶۲۳ مورد از طلاق‌های سال ۹۴ را تشکیل می‌دهند. در ۸٫۸۳ درصد یعنی ۱۴ هزار و ۴۵۴ مورد از طلاق‌ها نیز مرد ۳ سال از زن بزرگ‌تر بوده است. در ۸٫۳۷ درصد یعنی ۱۳ هزار و ۷۰۳ مورد از طلاق‌ها مرد ۲ سال بزرگ‌تر از زن بوده است. در ۱٫۱۵ درصد یعنی هزار و ۸۸۶ مورد از طلاق‌ها نیز مرد بیش از ۲۳ سال از زن بزرگ‌تر بوده است.

میزان طلاق‌هایی که زن بزرگ‌تر از مرد بوده است
آمار جالب توجه دیگری که در مورد آمار طلاق سال ۹۴ می‌توان به آن اشاره کرد میزان طلاق در ازدواج‌هایی است که زن بزرگ‌تر از مرد بوده است. در ۳٫۰۴ درصد یعنی ۴ هزار و ۹۷۹ مورد از طلاق‌های سال ۹۴، زن یک سال از مرد بزرگ‌تر بوده است. رتبه بعدی به طلاق‌هایی اختصاص دارد که در آنها زن ۲ سال بزرگ‌تر از مرد بوده و در این رده از فاصله سنی ۲٫۱۲ درصد یا به عبارت دیگر ۳ هزار و ۴۶۵ مورد از طلاق‌ها به وقوع پیوسته است. در ۲ هزار و ۳۸۱ مورد یعنی ۱٫۴۵ درصد از طلاق‌ها نیز زن سه سال از مرد بزرگ‌تر بوده است. در آماری جالب نیز ۶ مورد از طلاق در میان زوج‌هایی اتفاق افتاده که زن ۲۲ سال بزرگ‌تر از مرد بوده است.

 منبع: مهرخانه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: