مشاور عالی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی: رویکرد دانشگاه علمی کاربردی ارائه مدرک به امور مهارتی است

مشاور عالی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با تأکید بر اینکه نباید در این دانشگاه مدرک‌گرایی مورد توجه باشد، گفت: رویکرد دانشگاه جامع علمی کاربردی ارائه مدرک به امور مهارتی است.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر جواد فرهودی یک‌شنبه ۲۱ شهریورماه در آئین تکریم و معارفه رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان همدان، افزود: اساس شکل‌گیری این دانشگاه از ابتدا به عنوان یک بنگاه آموزش عالی، مهارتی و شغل‌آفرین بوده اما متأسفانه تا کنون این رویکرد محقق نشده است.

وی ادامه داد: از ابتدای شکل‌گیری این دانشگاه، اساتید و دانشجویان آچار به دست و مهارتی می‌خواستیم اما متأسفانه این مراکز نیز به عارضه‌ای که مراکز آموزش عالی کشور به آن مبتلاست، دچار شده اند.

فرهودی خاطرنشان کرد: گسترش این دانشگاه‌ها در سطح کشور موجب خارج شدن از مسیر کارآفرینی شده است که امیدواریم با مدیریت جدید این مراکز به مسیر اصلی خود بازگردند.

وی شناسایی مزیت‌های نسبی و شغلی هر استان را از اولویت‌های کاری مدیران مراکز استان‌ها برشمرد و اظهار کرد: با توجه به اینکه رویکرد این دانشگاه‌ها کارآفرینی و تربیت نیروهای مهارتی است بنابراین شناسایی مزیت‌های نسبی و شغلی امری مهم و ضروری به نظر می‌رسد.

فرهودی به لزوم بازبینی دوره‌های آموزشی در هر استان و پایش محتواهای آموزشی اشاره کرد و گفت: مدیران این مراکز در استان‌ها با انجام این پایش، دوره‌ها و محتواهایی که بازخورد کمتری در آن استان دارند، حذف خواهند کرد.

مشاور عالی رئیس دانشگاه علمی کاربردی تصریح کرد: متأسفانه در شرایط حاضر هر فردی که از دانشگاه‌های دیگر جا می‌ماند، به مراکز علمی کاربردی رجوع می‌کند در صورتی‌که ماهیت شکل‌گیری این دانشگاه مهارت‌پروری بوده است.

وی شناسایی و جذب نخبگان برای تدریس را از دیگر ضروریات این دانشگاه‌ها عنوان کرد و یادآور شد: با استفاده از سامانه‌های هوشمند بر کارکرد این مدرسان نیز باید نظارت لازم صورت گیرد.

فرهودی ایجاد عوامل رقابتی لازم در میان دانشجویان همچون برگزاری نمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها را از دیگر سیاست‌های اتخاذی این دانشگاه در سال‌های اخیر دانست و خاطرنشان کرد: دانشگاه باید پشتوانه لازم مالی را برای حمایت از دانشجویان داشته باشد.

وی نظارت دقیق و تعامل نزدیک با مراکز علمی و کاربردی را از دیگر وظایف مدیران واحدهای استانی خواند و تصریح کرد: انتظار می‌رود مدیران استانی با ایجاد نیروی کار منطقه‌ای مزایای نسبی و شغلی هر شهر را جمع‌آوری، ادغام و مورد بازبینی قرار دهند.

به گزارش ایسنا؛ در پایان از دکتر کیانوش بهرهی رئیس سابق دانشگاه علمی کاربردی همدان تقدیر و دکتر محمود تعجبی به عنوان رئیس جدید این مرکز معرفی شد.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: