۱۶ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۸

مدیرکل وزارتی وزارت علوم: رسیدن به دانشگاه نسل سوم و کارآفرین از اهداف آموزش عالی است

مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: رسیدن به دانشگاه نسل سوم و کار آفرین از جمله مهم‌ترین اهداف آموزش عالی است.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، عبدالحسین فریدون در نشست شورای این دانشگاه اظهار کرد: تربیت دانش آموختگان کارآفرین، داشتن همکاری با مراکز علمی جهان و تنوع بخشی به درآمدهای اختصاصی از ویژگی‌های دانشگاه‌های نسل سوم است.

وی با اشاره به بالا بودن نرخ بیکاری بین فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و سهم پایین آنها در ایجاد اشتغال، تصریح کرد: در سال‌های گذشته بحث توسعه کمی در آموزش عالی بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت، اما اکنون باید توجهات به کیفیت آموزش‌ها و حرکت دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌های کارآفرین و نسل سوم باشد.

وی عمده‌ترین مسئله‌ای که باعث رشد و توسعه اقتصادی می‌شود را تغییر در کیفیت آموزش و توجه به علوم بین رشته‌ایی در دانشگاه‌ها دانست و گفت: آنچه در شرایط کشور پس از برجام و رفع تحریم‌ها ضرورت آن بیش از پیش احساس می‌شود پرداختن به مقوله کار آفرینی است.

مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: کار آفرینان با توجه به خصوصیات ممتاز و برجسته خود قادر هستند در چنین شرایطی منابع را برای ایجاد رشد و توسعه در زمینه‌های تولید و منابع انسانی فراهم کرده و اشتغال و کسب و کار جدید ایجاد نمایند.

فریدون ایجاد مراکز رشد فناوری، پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان را از ضروریات ساختاری دانشگاه‌های نسل سوم عنوان کرد و یادآور شد: دانشگاه‌ها با ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و هدایت اعضای هیئت علمی، دانشجویان و فارغ التحصیلان به پژوهش‌های کاربردی و راهکارهای تنوع بخشی، در آمدهای دانشگاه را افزایش دهند.

وی همچنین در تبیین بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها گفت: دانشگاه‌ها باید با دانشگاه‌های معتبر دنیا، رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی مشترک ایجاد کرده و با تبادلات علمی صورت گرفته خود را به علم روز دنیا مجهز کنند.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: