رشد میزان سپرده های غیر دولتی، کاهش داشته است

گزارش/ حجم سپرده های غیر دولتی در سه ماهه ابتدای سال ۹۵، حدود ۴٫۹درصد رشد داشته است/ این در حالیست که این میزان در سه ماهه ابتدای سال ۹۴، در حدود ۵٫۳ درصد رشد داشته است/میزان سپرده های مدتدار نیز، در سه ماهه ابتدای امسال، نسبت به پایان سال قبل، در حدود ۵٫۲ درصد رشد داشته است این در صورتی است که میزان این نوع سپرده ها به دوره مشابه سال قبل، ۷٫۳ درصد رشد داشته است/ به نظر میرسد با تداوم کاهش نرخ سود بانکی روند رشد این دو متغیر کاهش بیشتری داشته باشد.

به گزارش عیارآنلاین، تازه ترین صورت مالی که بانک مرکزی از عملکرد بانک ها تا پایان خرداد ماه امسال منتشر کرده نشان می‌دهد که حجم سپرده‌های بخش غیردولتی شامل سپرده‌های دیداری، مدت دار و قرض الحسنه  از ۹۸۰ هزار میلیارد تومان در پایان سال گذشته به ۱۰۲۸ هزار میلیارد در خرداد افزایش یافته است. میزان سپرده های غیر دولتی در حالی در سه ماهه ابتدایی ۱۳۹۵ حدود ۴.۹ درصد رشد داشته که این تغییر در قیاس با دوره مشابه سال قبل باسرعت کمتری همراه بود، به طوری که در خرداد سال قبل نسبت به اسفندماه ۱۳۹۳ سپرده های بانکی تا ۵.۳ درصد رشد داشت.

در عین حال که میزان سپرده های مدت دار در خرداد امسال نسبت به پایان سال قبل با رشد ۵.۲ درصدی از ۸۱۸ هزار میلیارد تومان به ۸۶۱ هزار میلیارد افزایش یافته بود. این رشد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با کاهش همراه است به طوری که در خرداد سال گذشته نسبت به اسفند ۱۳۹۳ با ۷.۲ درصد تغییر داشت و اکنون سرعت سرمایه گذاری تا دو درصد کاهش دارد.

این در حالی است که در پایان سال ۱۳۹۴ و به دنبال کاهش نرخ تورم، نرخ سود بانکی کاهش یافته بود و در همین دوره نیز با وجود تاکیداتی که بر کاهش نرخ وجود داشت، برخی کارشناسان نیز معتقد بودند که ممکن است در صورت ریزش نرخ سود و کاهش جذابیت آن، خروج سپرده و یا کاهش تمایل برای سپرده گذاری در بانک ها را به همراه داشته باشد، آنهم در شرایطی که موسسات اعتباری غیر مجاز می‌توانند با پرداخت سودهای کلان و جذاب‌تر از سود مرسوم شبکه بانکی، سپرده گذاران بانکی را جذب خود کرده و تحت تاثیر قرار دهند.

بر اساس این گزارش، با این حال در سال جاری نیز در اواخر خردادماه، بار دیگر برای کاهش نرخ سود سپرده بین بانکها توافق شده و از ۱۸ به ۱۵ درصد رسید. تغییری که قرار است ادامه داشته و تا زمان تناسب با تورم تک رقمی که به طور کاهنده پیش می رود، ادامه داشته باشد.

منبع: صبحانه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: