۱۴ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۱

بانک‌های ایرانی در آلمان شعبه می زنند

کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی: در حال حاضر تمرکز بانک مرکزی بر گسترش روابط کارگزاری بانکی و بهبود و تسهیل روابط با دیگر کشورهاست برهمین اساس بانک های خاورمیانه و سینا در مونیخ آلمان، شعبه افتتاح می کنند.

به گزارش عیارآنلاین،قائم مقام بانک مرکزی در دیدار با هیئت عالی رتبه آلمانی از افتتاح شعب بانک‌های خاورمیانه و سینا در مونیخ آلمان خبر داد و گفت: در حال حاضر تمرکز بانک مرکزی بر گسترش روابط کارگزاری بانکی و بهبود و تسهیل روابط با دیگر کشورهاست برهمین اساس بانک های خاورمیانه و سینا در مونیخ آلمان، شعبه افتتاح می کنند.
اکبر کمیجانی در دیدار با خانم ایلزه آیگنر، قائم مقام نخست وزیر و وزیر اقتصاد، رسانه، انرژی و فناوری ایالت باواریای آلمان گفت: در طی ماه‌های اخیر و پس از اجرایی شدن برجام، ملاقات‌های متعددی در سطوح مختلف مقامات به منظور گسترش روابط بانکی و اقتصادی انجام شده است اما اکنون زمان عمل فرارسیده است و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به همراه سایر نهادهای تجاری کشور از آمادگی لازم برای استفاده از فرصت پیش آمده به عنوان سرآغاز فصل نوین روابط تجاری استقبال می کند.
کمیجانی به روابط تاریخی دو کشور در پیش از تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: روابط تجاری ایران و آلمان پیش از تحریم‌ها به طور پیوسته در جریان بود و کشور آلمان از نظر سیاسی و اقتصادی همواره به عنوان یکی از بزرگ ترین شرکای تجاری ایران مطرح بوده است. متأسفانه تحریم‌ها موجب محدودیت روابط دو کشور شده بود اما با فراهم شدن بسترها و زمینه‌های تجاری امیدواریم سطح روابط به پیش از تحریم‌ها بازگردد.
وی یکی از دستاوردهای دولت یازدهم را ایجاد ثبات و بهبود متغیرهای کلان اقتصادی ذکر کرد و گفت: در حال حاضر دولت یازدهم با مجموعه سیاست‌های اصلاحی خود توانست در ظرف مدت سه سال به دستارودهای بسیاری در حوزهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دست یابد. از جمله دستاوردهای سیاسی برجام می‌توان به گسترش و شکل گیری روابط سیاسی میان کشورهای اروپایی از جمله آلمان اشاره کرد که این امر نشان از گامی اساسی برای استحکام و گسترش روابط تجاری و بانکی است.
وی ادامه داد: خوشبختانه، سیاست‌های اقتصادی مناسب و هدفمند دولت موجب شد اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۴ از رکود خارج شود و در این سال سقف سه درصد رشد مثبت به دست آید. البته رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۵ به دلیل کاهش درآمدهای نفتی با کاهش مواجه شد اما خوشبختانه و براساس آخرین آمارهای به دست آمده در فصل بهار سال جاری، رشد اقتصادی به ۴٫۴ درصد رسیده است.
کمیجانی، روند کاهشی نرخ تورم را یکی از دیگر موفقیت‌های اقتصاد کشور دانست و گفت: در آغاز دولت یازدهم، نرخ تورم نقطه به نقطه در حدود ۴۵ درصد بود که با پیاده سازی سیاست‌های اصلاحی اقتصاد کلان، این نرخ به سمت تک رقمی شدن سوق پیدا کرد. همچنین در سایه مهار تورم، هم اکنون شاهد ثبات در نرخ ارز و همراهی آن با یورو و ریال هستیم. برهمین اساس در حال حاضر احساس می شود که زمینه برای یکسان سازی نرخ ارز فراهم شده است و امیدواریم که این امر به زودی محقق شود.
این عضو هیئت عامل بانک مرکزی، گسترش روابط بانکی را پیش شرط تسهیل روابط تجاری عنوان کرد و گفت: امیدواریم با همکاری بانک مرکزی دو کشور، حجم فعالیت‌های اقتصادی و تجاری دو کشور به دوران پیش از تحریم‌ها بازگردد. بر این اساس پیشنهاد می شود کمیته‌های کارشناسی مشترک، فرصت‌های تجاری و اقتصادی دو کشور را ارزیابی کنند.

منبع: بنکر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: