۱۴ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۹
قادری، نماینده سابق مجلس:

همکاری با FATF، برای نظام خطرناک است

یک اقتصاددان با بیان اینکه به بهانه گشایش مالی در عرصه جهانی نباید نقشه دشمن عملی شود،‌ گفت: مجلس باید به توافق FATF ورود کند، تا منافع ملی به خطر نیفتد.

به گزارش عیارآنلاین، جعفر قادری، با اشاره به تحریم برخی نهادها توسط بانک‌های داخلی برای انجام مراودات مالی و اینکه گفته می‌شود، به دلیل توافق FATF این محدودیت ایجاد شده است، اظهار داشت: اتفاقاتی که در حال رخ دادن است، چه مربوط به FATF و نیز تحریم‌های باقی مانده از برجام نباید از سوی بانک‌های داخلی اعمال شود، بلکه باید مدیریت مجموعه داخل کشور به گونه‌ای باشد که ما گرفتار خود تحریمی و محدودیت‌ها نباشیم.

این اقتصاددان با بیان اینکه دشمن تلاش می‌کند، در برجام به آنچه نرسیده است، را در توافق FATF عملی کند، یادآور شد: نباید به شکل تسلیم شده وارد این موضوع شویم، بلکه می‌توان با ایجاد روزنه‌ها و انجام مراودات مالی با کشورهایی از قبیل چین، روسیه و هند مشکلات و روابط مالی خود را حل کنیم.

این نماینده سابق مجلس با تاکید بر اینکه نباید برای گشایش روابط مالی دهها قید و بند پیش روی خود بگذاریم، تصریح کرد: این همان چیزی است که دشمن می‌خواهد، بنابراین ضرورت دارد شورای عالی امنیت ملی و مجلس به آن ورود کنند، زیرا به مباحث کلان کشور و نظام بازمی‌گردد.

وی با تاکید بر اینکه به هیچ وجه نمی‌توانیم ارتباط با نهضت‌های آزادی‌بخش و جریان‌های مقاومت در منطقه را قطع کنیم، تصریح کرد: نباید این توافقات مانع از اهداف مالی نظام شود، در حالی که عربستان نیز ضوابط FATF را پذیرفته، اما در حال حاضر می‌بینیم که به راحتی جریان‌های تروریستی را حمایت مالی می‌‌کند، اما چون در جهت منافع و اردوگاه کشورهای غربی است، مشکلی ندارد، اما برای کشورهای دیگر مانند ایران این توافقات محدودیت‌زا بوده و خطرناک تلقی می‌شود.

قادری با اشاره به اینکه بودن و نبودن این توافق قطعا برای ما مشکلاتی به همراه خواهد داشت: عنوان کرد به هر حال نسبت به این موضوع به دلیل اینکه با منافع ملی گره خورده است، باید مجلس FATF ورود کند.

این نماینده سابق مجلس در مورد محرمانه بودن توافق FATF و مقاومت مسئولان در برابر آن تاکید کرد: هیچ چیز محرمانه‌ای نباید در دولت وجود داشته باشد و نمی‌تواند آن را محرمانه نگه دارد، مگر اینکه خواست شورای عالی امنیت ملی باشد.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: