توزیع نابرابر درآمد در نظام سلامت

گزارش// ین‌بار مساله درآمدهای نجومی علتی برای رجوع مجدد به دریافتی‌های پزشکان از نظام سلامت شده است. البته نمی‌توان گفت همه پزشکان درآمدی نجومی دارند، چراکه درآمد بخش عمده پزشکان کشور به تنهایی کفاف کشیدن یک خانواده بالای خط فقر را نمی‌دهد.

به گزارش عیارآنلاین، چند ماهی از چالش‌های به وجود آمده به‌دنبال افشای درآمدهای نجومی برخی مدیران دولتی در کشور می‌گذرد، چالش‌هایی که هنوز تمام نشده‌اند و کماکان ادامه دارند. جدای از سوءاستفاده نامنصفانه رسانه‌های وابسته به جریان‌های خاص برای تخریب دولت، به دنبال این افشاگری افکار عمومی درباره موضوع درآمد در جامعه حساس شد و خبرهای مرتبط با درآمد اقشار مختلف جامعه، به اخبار داغ تبدیل شدند. این حساسیت، بعد از افشای مساله واگذاری املاک نجومی به مدیران شهرداری‌ها افزایش یافت و اکنون می‌رود که دامن یکی از اقشار پردرآمد کشور را بگیرد: پزشکان. درآمد پزشکان همواره پرحاشیه بوده، از بحث زیرمیزی‌ها گرفته تا افزایش تعرفه‌های درمان به‌دنبال طرح تحول سلامت، همه بهانه‌هایی بودند تا درآمد پزشکان زیر ذره‌بین قرار بگیرد. اما این‌بار مساله درآمدهای نجومی علتی برای رجوع مجدد به دریافتی‌های پزشکان از نظام سلامت شده است. البته نمی‌توان گفت همه پزشکان درآمدی نجومی دارند، چراکه درآمد بخش عمده پزشکان کشور به تنهایی کفاف کشیدن یک خانواده بالای خط فقر را نمی‌دهد. اما تعداد معدودی از پزشکان درآمدهایی چندصد میلیونی و حتی میلیاردی دارند. پزشکانی که طبابت نمی‌کنند، تجارت می‌کنند.

«پزشک شو تا پولدار شوی»، این توصیه‌یی بود که اکثر خانواده‌های ایرانی در دهه‌های متوالی برای فرزندان خود داشتند. پزشکی همواره به‌عنوان شغلی با درآمد بالا شناخته می‌شد، چراکه نخست نیاز به تحصیلات و تلاش سخت داشت، دوم همواره از بازار کار خوبی برخوردار بود. اما امروزه پزشکان نمی‌توانند چندان به پولدار شدن امیدوار باشند. پزشکان عمومی درآمدهایی حداقلی دارند و حتی آنهایی که در شرایط سخت، مانند درمانگاه‌های مناطق محروم و مرزی فعالیت ‌می‌کنند، دستمزدهایی در حد ۱۰ تا ۱۴میلیون تومان در ماه دریافت می‌کنند. وضعیت پزشکان متوسط نیز چندان بهتر نیست. درآمد پزشکی که سالیان دراز درس خوانده و فشار کاری زیادی را حین خدمت متحمل می‌شود، در حدی است که خانواده‌اش را در طبقه متوسط و در بهترین حالت متوسط رو به بالا قرار دهد.

اما چرا همچنان درآمد پزشکان درجامعه، افسانه‌یی تلقی می‌شود؟ پاسخ ساده است: چون برخی از پزشکان درآمدهای افسانه‌یی دارند.

تجارت، کسب و کاری است که صاحبان آن بیشترین درآمد را در جامعه ایرانی دارند. درآمدی که علی الخصوص در زمان دولت احمدی‌نژاد به رقم‌هایی نجومی رسید. طبیعی است پزشکانی که در عرصه تجارت باشند نیز درآمدهایی نجومی دارند. تجارتی که به لطف کم کشش بودن کالای سلامت، سود خوبی برای صاحبان خود رقم می‌زند. البته اگر سلامت را در شمار کالا به حساب آوریم.

توزیع نابرابر درآمد، بیماری نظام سلامت

تجاری شدن درمان، مساله‌ای‌است که بارها در کشور خبر ساز شده است. اما جنجال تازه در این مورد، چند روز پیش آغاز شد. هنگامی که نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی، با لحنی تند به انتقاد از تبعیض در توزیع درآمد نظام سلامت پرداخت.

بر اساس این گزارش، مسعود پزشکیان با انتقاد از تفاوت پرداختی به پزشکان، ادامه داد: «چرا باید در یک سیستم برخی از اعضای هیات علمی یا درمانی در رشته‌های مشخص حقوق صد میلیونی دریافت کنند.»پزشکیان با بیان اینکه برخی پزشکان در کشور درآمد دو میلیون تومانی در ماه دارند، گفت: «حال این سوال مطرح است که چرا تفاوت درآمد پزشکان از دو تا صد و حتی ۱۵۰میلیون در ماه است، البته همین پزشکان با حقوق میلیونی اگر در بخش خصوصی کار کنند حقوق‌های یک میلیاردی هم دریافت خواهند کرد در حالی که در هیج جای دنیا وضعیت پرداخت بدین شکل نیست.»

وی با تاکید بر اینکه مکانیسم پرداخت باید یکسان باشد، گفت: «تفاوت حقوق به میزان دو یا سه برابر شاید پذیرفتنی باشد اما تفاوت به میزان ۱۰ تا ۲۰ برابر بین حقوق‌های دریافتی پزشکان پذیرفتنی نیست، در این زمینه مسوولان به جای سیاه نمایی باید جسارت داشته و به مردم حقیقت را بگویند.»

پزشکیان، پیش‌تر نیز به انتقاد از تفاوت پرداخت میان کارکنان نظام سلامت پرداخته و گفته بود: «در کشور ما یک پزشک با چهار ساعت کار در بیمارستان ۱۰۰میلیون تومان و یک پرستار با ۴۰ساعت کار یک‌میلیون تومان به دست می‌آورد.»

مالیات پلکانی، درمان درآمدهای نجومی

اما واکنش جامعه پزشکی به حساسیت‌های تازه درباره دستمزدهای پزشکان چه بود؟ یکی از جالب‌ترین اظهارنظرها، مربوط به رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی است که پیشنهاد اخذ مالیات پلکانی از پزشکان را داد.

بنابر این گزارش، علی نوبخت حقیقی در نشستی در جمع برخی متخصصان پزشکی کشور گفت: «مدتی است که بعد از اعلام درآمدهای نجومی، مدیران، درباره درآمد پزشکان در رسانه‌ها و در محافل مختلف صحبت می‌شود، شورای عالی حقوق و دستمزد سقف درآمد معاونان رییس‌جمهوری و وزرا را ۱۰میلیون تومان اعلام کرده و گفته است که درباره سقف درآمد پزشکان به زودی تصمیم می‌گیرد. اگر صبر کنیم و اجازه دهیم این شورا درباره سقف درآمد پزشکان عددی را اعلام کند و اگر پیش دستی نکنیم و حرفی نزنیم و نسبت به این موضوع حساس نباشیم، ممکن است عددی را اعلام کنند که مشکل ساز باشد و کل نظام سلامت مختل شود.»

نوبخت افزود: «پیشنهاد ما در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس این است که مالیات پلکانی به درآمد پزشکان بسته شود. به عنوان مثال اگر درآمد پزشکی تا ۳۰میلیون تومان در ماه بود، درصدی از آن به عنوان مالیات اخذ شود، اگر درآمد او بین ۳۰ تا ۵۰میلیون تومان بود این درصد بیشتر شود و اگر بین ۵۰ تا ۸۰میلیون تومان بود، ۷۰درصد آن به عنوان مالیات کسر شود، به این ترتیب نظمی در زمینه درآمد پزشکان ایجاد می‌شود و مشابه روشی است که در کشور همسایه ترکیه نیز ایجاد می‌شود.»

هرچه قانون گذار بگوید

یک روز بعد از پیشنهاد نوبخت، قائم‌مقام وزیر بهداشت به آن واکنش نشان داد و اعلام کرد که در حال حاضر نیز مالیات پلکانی از درآمد پزشکان اخذ می‌شود. ایرج حریرچی درباره مالیات ۷۰درصدی بر درآمد پزشکان، ضمن تشکر از کمیسیون بهداشت و درمان گفت: پیشنهاد وزارت بهداشت درخصوص سیستم پرداخت به پزشکان پلکانی‌است که در حال حاضر نیز اجرا می‌شود. طبق این سیستم زمانی که کارکرد پزشکان به ۴۰میلیون تومان رسید از هر مبلغی که بیشتر از آن دریافت می‌کنند ۵۵درصد کسر می‌شود. از رقم باقی‌مانده نیز ۲۰درصد مالیات کم می‌شود. این تصمیم برای افراد بخش دولتی اعمال می‌شود.»

برای آگاهی از جزییات این مالیات، با عباس زارع ن‍ژاد، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت تماس گرفتیم. زارع‌نژاد در جواب این سوال که خلأ بین مالیات ۵۵درصدی و ۷۰درصدی چگونه قرار است پر شود گفت: «تغییر این مالیات در اختیار قانون گذار است. بی‌شک اگر در قانون مالیات میزان مالیات از ۵۵درصد به ۷۰درصد افزایش پیدا کند، وزارت بهداشت نیز آن را اعمال خواهد کرد. حریرچی همچنین درباره ناکارآمدی نظام مالیاتی برای کاهش شکاف درآمدی در نظام سلامت گفت: در بخش دولتی، مالیات پیش از توزیع درآمد اخذ شده که کارایی نظام مالیاتی را افزایش می‌دهد. اما اخذ مالیات در بخش خصوصی برعهده سازمان امور مالیاتی است که ارتباطی با وزارت بهداشت ندارد.

همچنین تلاش کردیم برای آگاهی از نظر جامعه پزشکان، با سازمان نظام پزشکی ارتباط برقرار کنیم، اما مسوولان این سازمان حاضر به گفت‌وگو نشدند.

منبع: سلامت نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: