خام‌فروشی مهمترین مشکل گیاهان دارویی

مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: مهمترین مشکل حوزه گیاهان دارویی خام‌فروشی این گیاهان به مصرف‌کننده داخلی و خارجی است.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا مخبردزفولی در جشنواره و نمایشگاه ملی «گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران» با اشاره به جایگاه گیاهان دارویی و طب سنتی در نقشه جامع علمی کشور، گفت: زمانی که ذیل نقشه جامع سند گیاهان دارویی تصویب شد، حرکت جهشی در این حوزه آغاز شد.

وی ادامه داد: روزی که سند گیاهان دارویی تصویب شد تنها ۷۰ هزار هکتار از زمین‌ها زیر کشت گیاهان دارویی بود، اما اکنون این میزان به بیش از ۲۰۰ هزار هکتار رسیده است، به‌علاوه این که در کشور ما تنوع گیاهان دارویی بسیار زیاد است و در تنوع گیاهی جزء چند کشور اول دنیا هستیم.

 مخبردزفولی مهم‌ترین مشکل در حوزه گیاهان دارویی را خام‌فروشی این گیاهان دارویی به مصرف‌کننده داخلی و خارجی دانست و گفت: هدف ما باید این باشد که این گیاهان را به فرآورده‌های دارویی قابل استفاده تبدیل کنیم تا هم ارزش افزوده برای تولید کننده این گیاهان داشته باشد و هم برای کشور خلق ثروت کند.

وی گفت: امروز با رونمایی از نقشه راه اجرایی‌سازی سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی، امید داریم که این ۴۰۰ شرکت حاضر در نمایشگاه در سال‌های آینده به چند برابر افزایش یابند و برای کشور ثروت، فن‌آوری و دانش خلق کنند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: