ثبت نام بیش از ۱۱ میلیون و ۸۱۲ هزار دانش آموز در سامانه سناد

چهاربند، رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش: ۱۱ میلیون و ۸۱۲ هزار و ۶۵۱ دانش آموز در سامانه سناد تا پایان امروز ثبت نام کردند، تعدد ۷ میلیون و۳۱۴ هزار و ۹۱۱ دانش آموز در مقطع ابتدایی ، ۲ میلیون و۷۴۸ هزار و ۱۸۴ دانش آموز در متوسطه دوره اول و یک میلیون و۷۴۹ هزار و ۵۵۶ دانش آموز دوره دوم متوسطه می باشد، در دوره دوم متوسطه ۶۷۵ هزار و ۲۱۴ در پایه دهم ثبت نام کرده اند./ در شاخه فنی و حرفه ای ۱۱۸ هزار و۴۸ دانش آموز معادل ۱۷ و ۵ دهم درصد و در رشته کاردانش ۷۳هزار و ۶۶ دانش آموز معادل ۱۰ و ۹ دهم درصد ثبت نام شده اند.

به گزارش عیارآنلاین، وزیر آموزش و پرورش در پیامی تاکید کرد که رویکردهای سوادآموزی باید تغییر کند.

متن کامل پیام وزیر آموزش و پرورش به مناسبت روزجهانی سوادآموزی به این شرح است: «نام‌گذاری روز «سوادآموزی» در تقویم جهانی و برگزاری مراسم گرامیداشت آن در طول ۵۰ سال گذشته، نشان‌دهنده‌ اهمیت و تأثیر سواد آموزی در توسعه‌ جوامع و ترویج صلح و آرامش است.

روز جهانی سوادآموزی توسط سازمان علمی – فرهنگی ملل متحد (یونسکو) «خواندن گذشته و نوشتن آینده» نامیده شده است و بر نقش خواندن و نوشتن در توانمندسازی و اهمیت آن برای به اشتراک گذاشتن گذشته و ترسیم آینده تأکید دارد. این موضوع فرصتی را فراهم می‌آورد تا همواره به خاطر داشته باشیم که سـوادآموزی نــه تنها می‌تواند زندگی‌ انسان را بهبود دهد بلکه قادر است آن ‌را نجات دهد.

امروزه میزان بهره‌مندی مردم از حداقل سواد نوشتن و خواندن یکی از شاخص‌های رشد جوامع است. هرچه افراد به سمت باسواد شدن پیش روند، سیر تحول و رویکرد آن جامعه به سمت توسعه سریع‌تر خواهد بود.

بر این باورم که افق و رویکردهای سوادآموزی باید مبتنی بر تقویت اعتماد به نفس، ایجاد فرصت‌های آموزشی، گسترش استعداد و مهارت‌های بهتر برای افزایش سطح درآمد سوادآموزان و ایفای نقش بهتر آنان در فرایندهای اجتماعی؛ بازبینی و بازتعریف شود.

از طرف دیگر سواد یکی از حقوق اولیه‌ی انسانی در راستای عدالت اجتماعی محسوب می‌شود، ضمن اینکه آموزه‌های دینی ما نیز تأکید زیادی بر سواد و سوادآموزی دارد.

در پرتو این ارزش‌هاست که عملکرد و دستاوردهای سوادآموزی طی سال‌های گذشته در سطح ملی و بین‌المللی نشان از موفقیت، کارایی و اثر بخشی این حوزه دارد به نحوی که ارائه خدمات سوادآموزی به حدود ‌۵۲۰ هزار نفر، تکمیل و استقرار پایگاه اطلاعات ثبتی سطح سواد قریب به ۶۰ میلیون نفر از افراد جامعه، برنامه ریزی برای ارائه‌ی محلی و منطقه‌ای آموزش‌های سوادآموزی در قالب استقرار و راه‌اندازی مراکز یادگیری محلی، تغییر و اصلاح روندها و رویه‌های آموزشی متناسب با کمیت و کیفیت تقاضا از برنامه های سوادآموزی در قالب سوادآموزی پودمانی و افزایش باسوادی به ۹۵ درصد در گروه هدف، دست‌یابی ۹۶ درصد از اولیای دانش آموزان به باسوادی، از مهم‌ترین آن‌ها در سال ۱۳۹۴ است.

خداوند متعال را به جهت دستیابی به این اهداف سپاسگزارم و به سهم خود فرصت را مغتنم می‌شمارم و از تلاش همکاران خدوم سوادآموزی در سازمان نهضت سوادآموزی، ادارات کل آموزش و پرورش، ادارات شهرستان‌ها و نواحی و مدیران مدارس، معلمان و دیگر دست‌اندرکاران تشکر و قدردانی می‌نمایم و توفیق روزافزون همگان را از درگاه خداوند متعال خواهانم».

منبع: ایلنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: