وزارت بهداشت و راه برای ساخت خانه بهداشت در حاشیه شهرها تفاهمنامه امضا کردند

وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و راه و شهرسازی با حضور دو وزیر برای ساخت خانه های بهداشت در حاشیه شهرها و سکونتگاههای غیر رسمی و کنترل بیماریهای غیر واگیر تفاهمنامه امضا کردند.

به گزارش عیارآنلاین، دو تفاهمنامه همکاری بین بخشی و پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل تهدیدکننده سلامت با حضور وزرای بهداشت درمان و آموزش پزشکی و راه وشهرسازی به امضا رسید.
تفاهمنامه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل تهدید کننده سلامت بین سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و تفاهمنامه همکاری بین بخشی بین داود کشاورزیان، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای و علی اکبر سیاری، معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور به امضا رسید.
باتوجه به گزارش های ارائه شده مواردی از جمله همکاری در بهبود شاخص ها با هدف ایجاد جامعه ایمن، تدوین پیوست سلامت برای طرح های عمده توسعه ای و عمرانی، ارتقای ایمنی عبور و مرور در کریدورهای پرخطر از جمله مفاد این تفاهمنامه است.
همچنین ارتقای شاخص های ایمنی و بهداشت در انواع حمل ونقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی، ایمن سازی مدارس در حاشیه راه ها، ساخت مراکز بهداشتی و پایگاه های اورژانس با تاکید برحاشیه شهرها و مناطق در اولویت نیز بر اساس این تفاهمنامه بین دو وزارتخانه پیگیری می شود.
فرهنگ سازی و ارتقای دانش ایمنی جامعه با تاکید بر مناطق روستایی با استفاده از شبکه های بهداشتی سراسر کشور، پیش بینی و تامین امکانات و تجهیزات ایمنی متناسب برای کاربران راه ها با توجه به نتایج مطالعات اپیدمیولوژیک، ارتقای برنامه مراقبت از سلامت شغلی رانندگان وسایل نقلیه سنگین و عمومی، بهبود سیاست ها و برنامه های اجرایی مسکن و شهرسازی با تاکید بر اصول بهداشت ایمنی و فعالیت های بدنی و توجه به اقشار آسیب پذیر مانند معلولان، بیماری های قلبی و … نیز از جمله زمینه های همکاری بین دو وزارتخانه است.
توسعه اجرای استانداردهای مسیرهای امداد شهری و جاده ای، توانمندسازی جامعه و مشارکت سازمان های مردم نهاد جهات تسریع و تسهیل ایمنی عبور و مرور و مسکن در شهرها و روستاها، تقویت همکاری ها در استفاده از زیرساخت های الکترونیک و ایجاد نظام جامع و یکپارچه اطلاعات و تقویت همکاری ها بر انجام مطالعات راهبردی در زمینه های مورد تفاهم از رئوس اصلی تفاهمنامه بین دو وزارتخانه راه و شهرسازی و بهداشت به شمار می رود.
همچنین با توجه به سند امضا شده در راستای پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل تهدید کننده سلامت که از تعهدات بین المللی جمهوری اسلامی ایران بر گرفته شده است، اقدامات مشترکی بین دو وزارتخانه دنبال می شود.
در این راستا مواردی از قبیل کاهش ۲۵ درصدی از خطر مرگ های زودرس ناشی از بیماری های غیرواگیر، کاهش ۲۰ درصدی از میزان تحرک بدنی ناکافی، کاهش ۱۰ درصدی از مصرف الکل، کاهش ۳۰ درصدی از میزان مصرف نمک سدیم، کاهش ۳۰ درصدی از شیوع استعمال دخانیات، کاهش ۲۵ درصدی از شیوع پرفشاری خون، جلوگیری از افزایش بیشتر چاقی و دیابت جمعیت، دسترسی ۱۰۰ درصدی جمعیت به داروهای مناسب و فناوری های پایه و ضروری برای درمان بیماری های غیرواگیر، دسترسی حداقل ۷۰ درصد جمعیت به دارو و مشاوره لازم برای پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی و حملات مغزی نیز از جمله زمینه هایی است که برای کاهش بیماریهای غیر واگیر دنبال می شود.
به صفر رساندن میزان اسیدهای چرب محصولات غذایی از اهداف بلندمدت سند کنترل بیماریهای غیرواگیر محسوب می شود که امید است با ساخت خانه های بهداشت در حاشیه های شهرها و سکونتگاه های غیررسمی و همچنین انجام سایر اقدامات لازم از سوی دو دستگاه در سال های آتی به انجام برسد.
باتوجه به گزارش های ارائه شده از سوی معاون وزارت راه وشهرسازی و همچنین معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توسعه سطح همکاری و بهره مندی از توانمندی های طرفین به منظور پیشگیری از وقوع حوادث ترافیکی و مرگ های ناشی از آن از طریق ترویج فرهنگ خود مراقبتی و ارائه خدمات پیشگیری به روستانشینان با استفاده از ظرفیت نظام مراقبت های اولیه سلامت موضوع کلیدی توافقنامه همکاری بین بخشی بین سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای کشور و معاونت بهداشت وزارت بهداشت خواهد بود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: