۱۶ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۳

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری: درآمد شرکت های دانش بنیان ۲۰۰ هزار میلیارد ریال اعلام شد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: هم اکنون دو هزار و ۶۰۰ شرکت دانش بنیان در سطح کشور فعال است که درآمد آنها به ۲۰۰ هزار میلیارد ریال می رسد.

به گزارش عیارآنلاین، سورنا ستاری روز سه شنبه درآئین اختتامیه مسابقات استانی مهارت سنجی فن آورد در همدان افزود: زمانی که فکر می کردیم با استخراج نفت سعادتمند می شویم به این موضوع فکر نکردیم که تکیه به بودجه نفتی تمام سبقه ما را نابود می کند.
وی ادامه داد: کتاب قانون بوعلی تا سال های پیش به ۳۰ زبان دنیا به جز زبان فارسی ترجمه شده بود به گونه ای که بوعلی هزار سال در کشور خود مهجور بود و این کتاب برای اولین بار ۶۰ سال پیش در کشور ما ترجمه شد.
وی عنوان کرد: کتاب الحاوی رازی سال گذشته در کشور ترجمه و در سالجاری نیز ترجمه کتاب ذخیره خوارزمشاهی انجام شده است.
وی اظهار کرد: هم اکنون هزار شرکت در حوزه گیاهان دارویی در کشور فعال هستند و گیاهان دارویی پتانسیل جدی در کشور از لحاظ پول سازی و دانش دارند.
ستاری با اشاره به این که هم اینک ۹۴ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود، بیان کرد: در سال جاری پیش بینی شده که ۳۸۰ تن زعفران در کشور تولید شود و پس از ما کشمیر با تولید تنها هشت تن زعفران در رده دوم جهان قرار دارد.
معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: اما با این وجود تنها پنج درصد گردش مالی محصول زعفران در دست ماست و این نشان می دهد که مهم نیست چقدر تولید داریم بلکه دانش صرف شده روی آن محصول اهمیت دارد.
ستاری با بیان اینکه متاسفانه خلاقیت را از دست داده ایم ادامه داد: فرزندان ما در شغل همچنان به دنبال استخدام اداری هستند در حالیکه این نوع استخدام به معنای از بین رفتن اعتماد به نفس، خلاقیت و نوآوری است به این دلیل نیز کارآفرینی که ریشه در فرهنگ کشور ما دارد، نابود شده است.
وی بیان کرد: اینها به دلیل دیدگاه غلط ماست، ما نیازمند این تفکر هستیم که به ۳۰۰ سال قبل خودمان برگردیم و نیازمند فرهنگ تجاری سازی در کشورمان هستیم.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری عنوان کرد: باید دوباره به فرهنگ اصیل فناوری، علم و کارآفرینی برسیم، اگر به دنبال تربیت افرادی چون بوعلی هستیم باید با این تفکر دوباره شروع کنیم و این نیازمند تقویت فرهنگ زیست بوم است.
وی بیان کرد: هنوز متوجه نشده ایم که علم بهتر است یا ثروت در حالی که با بکارگیری درست علم ، ثروت افزایی بیشتری حاصل می شود و در تفکر جدید اقتصادی لازم نیست که چه شرایط فیزیکی لازم است.
وی تصریح کرد: نمونه های موفق را ببینید که یک فرد ۳۰ ساله چگونه فروش ۶ تا هفت میلیاردی در حوزه آی تی ایجاد کرده و یا فردی در یک فضای کوچک توانسته ۵۰ نوع داروی بیوتکنولوژی تولید کند.
ستاری افزود: روزی برای دستیابی به اهداف خود محیط زیست را نابود کردیم و امروز پشیمانیم و باید تقاص پس بدهیم چرا که آن زمان فکر می کردیم بر طبیعت فائق شده ایم و امروز بعد از ۳۰ سال طبیعت برگشته تا انتقام بگیرد و این انتقام به دلیل تغییر اکوسیستم بوده و این موضوع دیگر قابل بازگشت نیست.
وی اظهار کرد: هم اکنون چهارمین تولید کننده مهندس در دنیا هستیم و مهم است که دارای نیروی انسانی ماهر و هم تحصیل کرده هستیم و باید زیست بومی را درست کنیم که کار آفرین در آن ارزش داشته و مقدس باشد.
وی با اشاره به پایگاه نوژه همدان به عنوان ظرفیت فرهنگی استان همدان ادامه داد: پایگاه نوژه یکی از پایه های فرهنگی استان همدان است.
وی اضافه کرد: پایگاه نوژه نماد پایداری استان همدان است و فرهنگ شهادت هنوز در آن جریان دارد و امیدواریم استان توجه ویژه ای به بخش فرهنگی این پایگاه داشته باشد چرا که حدود سه دهه از زمان جنگ گذشته و باید این اتفاقات را بازگو کرد.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: