۱۵ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۳
سی‌امین بسته خبری سلامت منتشر شد

احیای نظام سلامت با آرامش‌بخش دولتی

دولت در لایحه اصلاحیه بودجه تأمین منابع ۵ هزار میلیارد تومانی را برای بخش بهداشت پیشنهاد داد که این رقم به لطف مجلس و با تصویب انتشار اوراق قرضه، به ۸ هزار میلیارد تومان رسید. اما تصویب اوراق قرضه نه تنها بدهی بیمه‌ها را سروسامان نمی‌دهد، که بدهی را با بهره بیشتر به سال‌های آینده موکول می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، سی‌امین بسته خبری سلامت منتشر شد. اوضاع مالی نابسامان طرح تحول سلامت و افزایش ابتلای مردم ایران به بیماری‌های غیرواگیر دو موضوعی هستند که در این شماره مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

اوراق قرضه؛ مسکن آرامش‌بخش

طرح تحول نظام سلامتافزایش بهره‌وری و استفاده بهینه از منابع، نقش مهمی در موفقیت نظام سلامت به حساب می‌آید. در نظام سلامت کشورهایی چون سنگاپور و آمریکا با کمترین میزان هزینه به اهدافی چون افزایش امید به زندگی دست یافتند؛ بنابراین میزان هزینه‌کرد در برابر درصد رسیدن به اهداف از اهمیت بالایی برخوردار است.

پس از شروع طرح تحول سلامت در اردیبهشت‌ماه ۹۳، بیماران از خدمات گسترده و نسبتاً ارزانِ درمانی احساس رضایت کردند؛ اما گذشت زمان موجب شد تا افزایش هزینه‌های اجرایی طرح تحول، رضایت نسبی مردم را تهدید کند. زیرا با ادامه طرح تحول، مراجعه به بیمارستان‌ها افزایش یافت و بیمه‌ها را -که بخشی از هزینه‌های درمانی را می‌پردازند- با مشکل کمبود اعتبار مواجه ساخت. تا جایی که کبیر، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، از بدهی ۶۴ هزار میلیارد ریالی سازمان متبوع خود به موسسه‌های طرف قرارداد در سال ۹۴ خبر داد. بدهی بیمه‌ها به بخش درمان ختم نمی‌شود. در همین راستا، تاخیر ۹ماهه بیمه‌ها در پرداخت مطالباتشان به داروخانه‌ها منجر به کمبود دارو شده است؛ به‌طوری‌که داروخانه‌ها با کاهش نقدینگی، توان پرداخت بدهی شرکت پخش را ندارند و شرکت پخش نیز در پرداخت طلب خود به واردکننده یا تولیدکننده با اختلال روبرو شده است؛ بنابراین بیماران به‌راحتی به برخی داروهای دسترسی ندارند.

باید اذعان داشت که مدیریت ناصحیح منابع در طرح تحول سلامت، موجب بدهکاری بیمه‌ها به‌عنوان خریداران خدمات درمانی شده است. در این شرایط، دولت به دنبال آن است که با تزریق منابع مالی بیشتر، و نه اصلاح سازوکارها و افزایش بهره‌وری، نظام سلامت را از مشکلات مالی عبور دهد. در همین راستا، دولت در لایحه اصلاحیه بودجه تأمین منابع ۵ هزار میلیارد تومانی را برای بخش بهداشت پیشنهاد داد که این رقم به لطف مجلس و با تصویب انتشار اوراق قرضه، به ۸ هزار میلیارد تومان رسید. منتقدین این راه‌حل، بر این باور هستند که تصویب اوراق قرضه نه تنها بدهی بیمه‌ها را سروسامان نمی‌دهد، که بدهی را با بهره بیشتر به سال‌های آینده موکول می‌کند؛ این کار تحت عنوان «گروگان‌گیری دولت» در ادبیات اقتصاد شناخته می‌شود. بنابراین نسخه‌پیچی اوراق قرضه مشکل را حل نمی‌کند، بلکه صورت مسئله را پاک می‌نماید.

به عقیده کارشناسان، مشکلات مالی نظام سلامت با تزریق مسکّن‌های آرامش‌بخش قابل‌حل نیست. به نظر می‌رسد حل مشکلات این نظام در گرو تحقق طرح‌هایی نظیر نظام ارجاع و پزشک خانواده خواهد بود؛ طرح‌هایی که در برنامه توسعه پنجم نیز مورد تأکید قرارگرفته بودند.

کنترل غیر واگیردار؛ سخت ولی ممکن

بیماری‌های غیرواگیر_بیماریهای قلبیطبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، کنترل بیماری‌های واگیردار یکی از بزرگ‌ترین معضل کشورهای جهان در زمینه بهداشت بوده است. با پیشرفت تکنولوژی و ارتقای نظام سلامت، پیشرفت عمده‌ای در این خصوص  صورت گرفت و این مشکل تقریباً در برخی جوامع برطرف شد. اما با کنترل این بیماری‌ها، اکنون نوبت به جولان بیماری‌های غیرواگیر رسیده است. افزایش مصرف چربی و مواد غذایی صنعتی و نیز کاهش تحرک در دهه اخیر، موجب شده تا بیماری‌های غیرواگیردار فزونی یابد. بنابراین عموم کشورها برنامه‌ریزی‌های خود را جهت پیشگیری این بیماری‌ها تغییر و به‌روزرسانی نمودند.

در ایران، بیماری‌های غیرواگیرداری چون بیماری‌های قلبی و عروقی، فشارخون بالا و دیابت افزایش‌یافته است. طبق آمارها، ۱۰ میلیون نفر در ایران دچار فشارخون بالا هستند و این امر منجر به فوت ۸۳ هزار نفر در سال می‌شود. همچنین تعداد بیماران دیابتی نیز به ۷ میلیون نفر می‌رسد.محققان پی برده‌اند که بسیاری از بیماری‌های غیر واگیردار از کم‌تحرکی و تغذیه نامناسب ناشی می‌شود. در این خصوص، آمار کشور چندان رضایت‌بخش نیست: مردم ایران سالانه ۱۱ هزار میلیارد تومان فست فود مصرف می‌کنند و ۴۹ درصد زنان و ۳۹ درصد افراد  دارای اضافه وزن هستند. با ادامه این وضعیت، متأسفانه باید منتظر افزایش بیماری‌های غیرواگیردار و در پی آن، رشد هزینه‌های درمان کشور بود.

بنابراین برای جلوگیری از افزایش هزینه‌های درمان، مسئولین حوزه سلامت، قبل از دیر شدن باید به سیاست‌گذاری در امر بهداشت و کنترل بیماری‌های غیرواگیردار اهمیت دهند. امری که کارشناسان از جدی نگرفتنِ آن در اجرای طرح تحول سلامت گلایه داشتند؛ اخیراً در زمینه‌ کنترل بیماری‌های غیرواگیردار، معاونت بهداشت وزارت بهداشت، برنامه ملی کنترل بیماری‌های غیرواگیر را تدوین کرد که این برنامه از پاییز به‌طور آزمایشی در چهار شهرستان اجرا می‌شود. اما علاوه بر اجرای برنامه کنترل بیماری‌های غیر واگیردار، لازم است وزارت بهداشت به ایجاد نظام پایش ایمنی و تضمین سلامت مواد غذایی توجه نماید و ورود جدی در حوزه تغذیه سالم داشته و فرهنگ‌سازی در این زمینه را سرلوحه کار خویش قرار دهد.

سایر اخبار مهم

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: قوانین در برخورد با تخلفات پزشکی کافی است؛ نقص در اجرا وجود دارد

هاشمی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:  قانون برای برخورد با تخلفات پزشکی وجود دارد، دولت موظف به تدوین ضوابط اجرایی برای قوانین است،  در حقیقت بعد از تدوین قوانین از مرحله‌ای که دولت باید به وظایف خود در تدوین ضوابط اجرایی قانون عمل کند دچار وقفه و نقص در اجرای قانون می‌شویم.

انحلال صندوق های بیمه پایه در برنامه ششم

امینی فرد، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: تمامی صندوق های بیمه پایه تا پایان سال سوم برنامه ششم توسعه منحل می شوند.  افراد تحت پوشش این صندوق ها به استثنای صندوق تامین اجتماعی و نیروهای مسلح به انضمام حق بیمه سهم کارمند و کارفرما به سازمان بیمه سلامت منتقل می شود.

سالانه ۱۰۰۰ پرستار از ایران می‌روند

محمدی، مدیر روابط بین الملل سازمان نظام پرستاری کشور: پرستاران ایرانی به علل مختلفی از جمله توانمندی، هوش و کارایی بالا، مورد استقبال دیگر کشورها هستنکه متاسفانه این جذب بالا و ایجاد شرایط کاری بهتر برای پرستاران در کشورهای پیشرفته باعث شده است سالیانه بیش از ۱۰۰۰ پرستار از ایران مهاجرت نمایند.

نوسازی ۲۱۰۰ میلیارد تومانی بیمارستانها

آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت: ۲۷ هزار و ۵۰۰ قلم تجهیزات پزشکی در حدود هزینه ۵۰ میلیون تا ۵ میلیارد به سراسر کشور ارسال شد و حدود ۱۱۰۰ میلیارد تومان برای هتلینگ و هزار میلیارد تومان برای تجهیزات پزشکی و در مجموع در طی دو سال بیش از ۲۱۰۰ میلیارد تومان برای نوسازی بیمارستان ها هزینه شد که این غیر از پروژه های توسعه ای است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: بیکاری ۴۰ هزار پزشک عمومی صحت ندارد

رنجبرزاده، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: در حال حاضر ۵۳ هزار پزشک عمومی در کشور فعالیت دارند، خبر بیکاری ۴۰ هزار پزشک عمومی کاملا نادرست است. حدود ۶۹ هزار و ۵۰۰ پزشک عمومی داریم که از این تعداد چند هزار نفر خارج از کشور هستند.

درآمد پزشکان کاهش می یابد/ برخی پزشکان ده‌ها برابر بیشتر از استادان خود حقوق می‌گیرند

نوبخت حقیقی، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: درآمد برخی پزشکان ما چندین برابر یک استاد دانشگاه و مهندس است. حتی برخی از پزشکان عمومی و تخصصی هستند که از برخی اساتید خود که در قسمت های علوم پایه دانشگاه های علوم پزشکی فعال هستند،  برای همین تصمیم گرفته شد، برای پزشکانی که در بیمارستان ها و کلینیک ها هستند و خدمات ارائه می دهند، مقراراتی وضع شود تا درآمد مازاد آنها به خزانه بازگشت داده شده و همه درآمدهای سلامت روانه جیب پزشک نشود.

کاهش سهم پرداخت از جیب مردم به ۴۰ درصد

آقاجانی، معاونت درمان وزارت بهداشت: تا دو سال و نیم گذشته بیماران مجبور بودند ۳۷ درصد هزینه دارو، وسایل شخصی و دستمزد پزشکان را به صندوق بیمارستان بپردازند و مجموع پرداخت از جیب مردم ۶۰ درصد بود که هم اکنون به ۴۰ درصد کاهش یافته است.

رییس کمیسیون بهداشت مجلس: ترکیب شورای عالی بیمه ناعادلانه است

نوبخت، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: ترکیب شورای عالی بیمه را سه دهه پیش خودم نوشتم ولی این ترکیب ناعادلانه است و باید بازنگری شود.

مدیر دفتر اداره کل طب سنتی: عطاری محل عرضه داروی دست ساز و ترکیبی نیست

خدادوست، مدیر دفتر اداره کل طب سنتی: عطاری ها محل فروش گیاهان دارویی به صورت مفرده هستند و حق ندارند داروهای دست ساز و ترکیبی را عرضه کنند.

تولید بیش از ۹۰ درصد داروها در داخل کشور

هاشمیان،  نایب رئیس انجمن علمی داروسازان ایران: بیش از ۹۰ درصد داروهای مورد نیاز کشور تولید داخل هستند و این نشاندهنده تلاش فعالان این عرصه برای جلب رضایت جامعه است اگرچه ممکن است در این مسیر نقاط ضعفی هم وجود داشته باشد اما این پشتوانه محکمی برای توسعه علم در کشور بحساب می آید.

۷۰ درصد مردم تحت پوشش بیمه

حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت:  اکنون ۷۰ درصد مردم کشور بیمه شده‌اند، پیش از طرح تحول سلامت، هزینه بیمه‌ها در سلامت ۳۵ درصد بود ولی در سال اول اجرای طرح تحول سلامت آن را به ۵۱ درصد رساندیم. همچنین تعداد بیمه‌شده‌ها حدود ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده است. پیش از طرح تحول سلامت یک‌پنجم مردم کشور بیمه نبودند و پس از اجرای این طرح، بیش از ۱۰میلیون نفر برای بیمه در حوزه سلامت ثبت‌نام کردند.

نظام ارجاع بستری برای اشتغال چندین هزار پزشک عمومی

خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: در سیستم ارجاع می توان به خوبی از نیروی پزشک خانواده استفاده کرد اما متاسفانه به دلیل اینکه زیرساخت اجرای این طرح آماده نشد لذا همین عامل، سبب شد نتوانیم از نیروی پزشک عمومی به خوبی استفاده کنیم.امید است در لایحه برنامه ششم توسعه بحث نظام ارجاع به گونه ای به دولت تکلیف شود تا با اجرایی شدن آن، استفاده از تعداد زیادی از پزشکان عمومی به عنوان پزشک خانواده در دستور کار قرار گیرد.

نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: منابع درمان باید در اختیار وزارت بهداشت باشد

قربانی، نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: باید منابع درمان و طرح تحول سلامت در اختیار وزارت بهداشت باشد زیرا عمده منابع سلامت آن در بیمه سلامت هزینه می شود این درحالی است که در این زمینه یکسری اختلاف نظرهایی بین وزارت بهداشت و وزارت کار وجود دارد که جمع بندی اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس آن است که یک مدیریت واحدی برای خریدار خدمت و ارایه کننده آن وجود داشته باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: