۲۵درصد هزینه بیمارستان ها برای دارو و تجهیزات پزشکی

دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو: به طور کلی حدود ۲۵درصد هزینه های بیمارستان های کشور به دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص می یابد و ۷۵ درصد هزینه آنها به امور دیگر مربوط است.کل اعتبارات بیمارستان های کشور در سال گذشته حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان بوده است،بنابراین حدود سه هزار میلیارد تومان آن برای دارو و تجهیزات پزشکی هزینه شده است

به گزارش عیارآنلاین، رسول دیناروند اظهار کرد: حدود ۳۰ درصد نیاز کشور در حوزه دارو هم وارداتی است.
وی با رد فعالیت مافیای تجهیزات پزشکی برای ورود به بازار بیمارستان های دولتی تصریح کرد: وزارت بهداشت برای ساماندهی واردات و بازار تجهیزات پزشکی در ۲ سال گذشته دو اقدام مهم انجام داده است، اولین اقدام خریدهای متمرکزی بود که از طریق هیات امنای ارزی انجام شد.
معاون غذا و داروی وزیر بهداشت ادامه داد: خریدهای متمرکز تجهیزات پزشکی از طریق هیات امنای ارزی وزارت بهداشت از طریق فرآیند قانونی مناقصه و در یک رقابت کاملا سالم از منابع معتبر انجام می شود ؛ به عبارت دیگر، خرید از برنده مناقصه صورت می گیرد.
دیناروند گفت: دستگاه های نظارتی نیز در فرآیند مناقصه و خرید تجهیزات پزشکی حضور دارند و در این مورد جای هیچگونه نگرانی نیست.

**تجهیزات پزشکی قیمت گذاری شدند
دیناروند اضافه کرد: گروه دیگری از تجهیزات پزشکی نیز هستند که خرید آ نها به صورت غیر متمرکز از طریق خود بیمارستان ها انجام می شود؛ در اینجا نیز رقابت وجود دارد، زیرا وزارت بهداشت تمام این کالاهای پزشکی را برای نخستین بار، قیمت گذاری و نام و قیمت آنها را در سایت سازمان غذا و دارو به صورت شفاف اعلام کرده است.
وی اظهارکرد: دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان های کشور مجبورند از منابعی خرید کنند که اولا تاییدیه سازمان غذا و دارو را داشته باشند و قیمت آنها نیز در سایت سازمان غذا و دارو تایید و تعیین شده باشد.
رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: در اکثر قریب به اتفاق این نوع تجهیزات پزشکی نیز با کاهش قیمت محسوس مواجه ایم ؛ به عنوان مثال قیمت استنت قلب نسبت به قبل از دولت یازدهم از نصف هم کمتر شده است یا قیمت لنز چشمی نصف شده است و در مجموع در مورد هیچ کالای پزشکی در ۲ سال گذشته افزایش قیمت نداشته ایم.
دیناروند در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایرنا درباره سهم تجهیزات پزشکی در اعتبارات طرح تحول سلامت ، اینگونه توضیح داد: در مجموع سیاست های کنترلی وزارت بهداشت در حوزه تجهیزات پزشکی اعمال شده است؛ از اعتبارات طرح تحول سلامت نیز سقف اعتبار خرید تجهیزات پزشکی مشخص شده است و بیمارستان ها موظفند در چارچوب سقف تعیین شده، خرید کنند.
وی گفت: اعتبارات بیمارستان های دولتی برای خرید تجهیزات پزشکی محدود است و اگر فراتر از سقف تعیین شده، خرید کنند، کسی به آنها پولی نمی دهد، بنابراین یک مکانیزم خودکنترلی وجود دارد که اجازه نمی دهد، هزینه های خرید تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها بالا برود.
دیناروند اضافه کرد: سازمان غذا و دارو نیز یک دستگاه حاکمیتی است و هیچ نقشی در فرآیند خرید بیمارستان ها ندارد، فقط پروانه تولید و مجوز واردات می دهد و قیمت ها را تعیین می کند.

**۲۵درصد هزینه بیمارستان ها برای دارو و تجهیزات پزشکی
وی خاطرنشان کرد: به طور کلی حدود ۲۵درصد هزینه های بیمارستان های کشور به دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص می یابد و ۷۵ درصد هزینه آنها به امور دیگر مربوط است.
دیناروند افزود: کل اعتبارات بیمارستان های کشور در سال گذشته حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان بوده است،بنابراین حدود سه هزار میلیارد تومان آن برای دارو و تجهیزات پزشکی هزینه شده است که ۷۵ درصد آن را بیمه ها داده اند، ۱۵درصد از این هزینه از اعتبارات طرح تحول سلامت تامین شده است و ۱۵ درصد را مردم پرداخت کرده اند.
شمار بیمارستان های فعال در کشور به حدود ۹۰۰ بیمارستان می رسد که از این تعداد نزدیک به ۵۸۰ بیمارستان، دولتی است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: