۱۳ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۱

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی: برای کالاهایی که قانون امکان آن را فراهم کرده، باید فرآیند صادرات انجام شود

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی از برکناری دو تن از مدیران این سازمان به علت تخلفات اداری خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، امین دلیری در نشست خبری که در محل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی برگزار شد گفت: آتش زدن کالای قاچاق باید جلوی چشم قاچاقچی و در خود مرزها و مبادی ورود کالا به کشور انجام شود و برای کالاهایی که قانون امکان آن را فراهم کرده باید فرآیند صادرات انجام شود.

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی گفت: از ۱۵٫۵ میلیارد دلار حجم کالای قاچاق در سال ۹۴، ۵۸ صدم درصد به دست سازمان رسیده است که براساس قانون برای آن تصمیم‌گیری شده است.

وی افزود: براساس برآوردهای انجام شده یک میلیارد خروجی کالای قاچاق مانند سوخت و ۱۴٫۵ میلیارد دلار انواع کالای قاچاق در سال ۹۴ به کشور وارد شده است.

دلیری گفت: در سال ۸۹، ۸۴۵ میلیارد ریال، در سال ۹۰ هزار و ۶۲ میلیارد ریال، در سال ۹۱ هزار و ۳۶۲ میلیارد ریال، در سال ۹۲، دو هزار و چهارصد و هفده میلیارد ریال، در سال ۹۳، ۲۴۹۰، سال ۹۴، ۲۴۵۶ میلیارد ریال اموال منقول از طرف سازمان به فروش رسیده است.

وی افزود: کل فروش سازمان اموال تملیکی اموال از اموال منقول و غیرمنقول در سال ۸۹، ۱۰۱۷، در سال ۹۰، ۱۳۸۸، در سال ۹۱، ۱۸۳۹ میلیارد ریال بوده است. که این رقم در سال ۹۴، ۳۸۶۸ میلیارد ریال افزایش یافته است.

دلیری ادامه داد: در ۵ ماهه اول سال ۹۵، ۱۰۶۷ میلیارد ریال کل فروش اموال منقول و غیرمنقول بوده است که نسبت به همین دوره در سال قبل ۱۳۹ درصد رشد داشته است.

وی افزود: در سال ۹۴، نسبت به فروش سال ۹۳ کل فروش سازمان ۳۶ درصد رشد داشته است و کل فروش سازمان اموال تملیکی در سال گذشته ۱۰ هزار و ۸۳۵ میلیارد ریال بوده که نسبت به سه سال قبل که ۴۴۹۲ میلیارد ریال بوده است ۱۴۱ درصد افزایش در فروش اموال دیده می‌شود.

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی با اشاره به مشکل محدودیت در حوزه انبار سازمان گفت: با توجه به افزایش دو و نیم برابری کشف قاچاق تعداد انبارهای سازمان با محدودیت روبرو بوده است.

دلیری افزود: با این وجود در سال ۹۴، ۱۳ هزار متر مربع به فضای انبار سازمان اضافه شده است.

وی تصریح کرد: در ۵ ماهه اول سال ۹۵، ارزش کالای انهدامی ۳۰۵ میلیارد ریال و ۵ ماهه سال ۹۴، ۱۰۶ میلیارد ریال بوده است که رشد ۱۷۵ درصدی را داشته است.

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی اذعان کرد: طبق مصوبه دو سال قبل هیئت دولت خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی باید به کشورهای صادر کننده مرجوع شود. اخیرا مجوزی در اختیار سازمان قرار گرفته است که این نوع کالاهای متروکه که شامل ۲۸ دستگاه پورشه می‌شوند از طرف سازمان به کشورهای دیگر صادر شود.

وی افزود: ۱۳۷ خودرو لوکس اعم از پورشه، بنز، هامر و فورد مراحل تعیین تکلیف خود را  در سازمان طی می‌کند.

دلیری با اشاره به جریان انداختن پرونده‌های قدیمی این سازمان گفت: این موضوع باعث افزایش سرعت فروش و افزایش درآمد دولت از این طریق بوده است. در همین راستا املاک زیادی در سطح کشور وجود دارد که تعیین تکلیف نشده و به جریان انداختن این پرونده‌ها باعث افزایش درآمد دولت می‌شود.

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی با اشاره به برگزاری مزایده‌های فروش در این سازمان گفت: مزایده‌های سازمان به لحاظ روش در کشور در بالاترین سطح قرار دارد و سامانه‌های آن سامانه‌های امن کشور است. ولی اینکه چه کسانی در این مزایده‌ها شرکت می‌کنند مشخص نیست.

دلیری افزود: الزاما نمی‌توان گفت که قاچاقچیان در مزایده شرکت نمی‌کنند و بنده این موضوع را رد نمی‌کنم.

وی با اشاره به توافق بین گمرک و سازمان اموال تملیکی گفت: هنوز هیچ انباری از سوی گمرک در اختیار سازمان قرار نگرفته است.

وی به تفاهمنامه با رئیس سازمان غذا و دارو برای فروش بخشی از داروهای قاچاق مکشوفه نیز اشاره کرد و گفت: دو ماه پیش بخشنامه‌ای به تمام واحدهای استانی ارسال شده که فعلا فروش کالاهای قاچاق متوقف شود تا سازوکار مناسب برای فروش کالاهای قاچاق و بلاصاحب احصاء شود.

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی خاطرنشان کرد: ۴۰ پلاک ثبتی از املاک منصور آریا در اختیار سازمان قرار گرفته است. تاکنون ۲۳ پلاک ثبتی به فروش رسیده که ارزش آن ۱۲۴ هزار میلیارد ریال بوده است برای ۱۷ پلاک ثبتی باقیمانده نیز ارزشی معادل هزار میلیارد تخمین زده می‌شود.

دلیری در پایان از برکناری تعدادی از مدیران این سازمان به دلیل انجام تخلفات خبر داد و گفت: با تخلفات انجام شده در سازمان با جدیت برخورد می‌کنیم که تاکنون در همین راستا دو تن از مدیران سازمان برکنار شدند.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: