مدیرعامل بانک توسعه صادرات: رفع کامل موانع مبادلات ارزی با ۵ کشور اروپایی / ۱۱ برابر شدن گشایش ال سی

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره و رفع موانع مبادلات ارزی با کشورهای آلمان، ایتالیا، بلژیک، سوئیس و اسپاینا، گفت: در ۵ ماهه اول امسال ۵۶۱ میلیون دلار ال سی گشایش شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۱۱برابری داشته است.

به گزارش عیارآنلاین، علی صالح‌آبادی در نشست خبری امروز تشریح عملکرد این بانک در حوزه اعطای تسهیلات پرداخت‌ها اظهار داشت: یکی از برنامه‌های این بانک اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های شیمی، مکانیک، IT و دارو است که بر اساس آن خط اعتباری ۲۰۰ میلیارد ریالی برای آن اختصاص پیدا کرده که به تازگی تصمیم گرفته‌ایم این خط اعتباری را به ۵۰۰ میلیارد ریال افزایش دهیم.

وی افزود: با پیگیری‌های مکرر ۲۲۰ میلیارد ریال برای یارانه سود تسهیلات از دولت دریافت کرده‌ایم که تاکنون ۴۹ میلیارد ریال یارانه سود تسهیلات به حساب صادرکنندگان گیرنده تسهیلات از بانک توسعه صادرات واریز شده است. کل اعتبار در نظر گرفته شده برای یارانه تسهیلات ۳ هزار میلیارد ریال است اما تاکنون ۲۲۰ میلیارد ریال واریز شده است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات یکی دیگر از برنامه‌های این بانک را برگزاری نشست‌های تخصصی با صادرکنندگان در کل کشور عنوان کرد و گفت: جلسات متعددی در اتاق‌های بازرگانی استان‌ها با حضور همه صادرکنندگان در استان‌های آذربایجان شرقی، یزد و کهگیلویه و بویراحمد برگزار کردیم و این جلسات با توجه به ثمرات مثبت آن در آینده ادامه خواهد داشت.

صالح‌آبادی با اشاره به کشورهای هدف صادراتی، گفت: یکی از کشورهای هدف روسیه است که باید سطح تعاملات را گسترش دهیم، در همین راستا کمیسیون مشترک ایران و روسیه تفاهم‌نامه و قراردادهایی امضا کرد و همچنین با بانک روسی قراردادی منعقد کردیم که موجب آن این بانک برای فعالان اقتصادی ایران ال‌سی برات اسنادی گشایش می‌کند.

وی اضافه کرد: هم اکنون با ۶ بانک روسی امکان مبادلات مالی فراهم شده است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به مشکلات صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی در کشور عراق، گفت: با توجه به هزینه‌های جنگ با داعش دولت عراق بازپرداخت پول صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران را با تأخیر انجام می‌دهد و به همین دلیل مقرر شد بانک توسعه صادرات به طلب‌کاران قطعی از دولت عراق تسهیلات پرداخت کند که حجم اعتبار آن ۲۰۰ میلیون دلار است.

صالح‌آبادی با بیان اینکه برقراری ارتباط اقتصادی پایدار با کشورهای همسایه یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی است، افزود: علاوه بر برقراری ارتباط با روسیه طرح انتقال برق بین ارمنستان و ایران در یک سال پیش شروع شده همچنان در حال پیگیری است و امیدواریم سال آینده این طرح به بهره‌برداری برسد، پس از بهره‌برداری مبادله برق بین ایران و ارمنستان انجام خواهد شد.

وی همچنین به تأسیس شرکت در قالب مدیریت خدمات صادرات با مشارکت بانک کشاورزی، توسعه تعاون و توسعه صادرات اشاره کرد و اظهار داشت: معمولاً در تمام کشورها وظیفه این شرکت‌ها فراهم کردن زمینه صادرات به کشورهای هدف است و این شرکت ایرانی با همین هدف تأسیس شده و به زودی به صادرکنندگان در این باره اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: بانک توسعه صادرات هم اکنون با ۹۰ بانک رابطه کارگزاری برقرار کرده و نزد ۲۱ بانک حساب افتتاح کرده است و تاکنون برای صادرات خط اعتباری ۳ هزار میلیارد ریالی افتتاح کرده است.

صالح‌آبادی از رایزنی این بانک با صندوق توسعه ملی برای دریافت یک میلیارد دلار خط اعتباری پرداخت و گفت: این مبلغ برای حمایت از صادرات خدمات فنی و مهندسی پرداخت می‌شود.

وی در خصوص پرداخت تسهیلات اعطایی در پنج ماه ابتدای سال جاری، گفت: در پنج ماهه امسال ۸۳۹ فقره تسهیلات به ارزش ۱۷ هزار و ۸۹۸ میلیارد ریال پرداخت شده که نسبت به پنج ماهه سال قبل ۳۶ درصد رشد داشته است. مانده تسهیلات اعطایی در پایان مرداد ۱۳۳ هزار و ۶۶۴ میلیارد ریال بالغ شده است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با بیان اینکه ۱۸٫۵ درصد تسهیلات اعطایی ریالی و ۸۱٫۵ درصد ارزی است، افزود: مانده سپرده‌های ریالی ۱۷ هزار و ۱۵۲ میلیارد ریال است که رشد ۱۲۵ درصدی داشته است. همچنین مانده سپرده‌های ارزی ۵۲۳ میلیون دلار است که تغییری نسبت به سال گذشته ندارد.

این مسئول بانکی میزان گشایش ال‌سی توسط این بانک در پنج ماهه اول امسال را ۵۶۱ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: این میزان گشایش نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ برابر افزایش یافته و همچنین از طرف دیگر صدور ضمانت‌نامه‌ها با ۱۳۰ درصد افزایش به هزار و ۲۶۵ میلیارد ریال رسیده است.

صالح‌آبادی تصریح کرد: در این مدت ۲ هزار و ۱۲۵ حواله ارزی به ارزش یک میلیارد ۷۰۶ میلیون دلار توسط این بانک انجام شده در حالی که در پنج ماهه ابتدایی سال قبل حجم حواله‌های ارزی ۴۴۰ میلیون دلار بوده است.

وی با اشاره به تأمین مالی ۲ هزار میلیارد یورو ال‌سی برای پتروشیمی بوشهر از محل فاینانس چین، گفت: با بهره‌برداری از این پروژه ۳ میلیارد دلار به صادرات پتروشیمی کشور افزوده می‌شود.

گشایش ال‌سی ۲۲۰ میلیون یورویی برای پتروشیمی گچساران و تأمین مالی برای فولاد کاوه جنوب به میزان ۹۰ میلیون یورو، پرداخت ۴۳ میلیون یورو برای قطار شهری مشهد از دیگر اقدامات بانک توسعه صادرات بود که صالح‌آبادی به آن اشاره کرد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات در خصوص طرح توسعه سواحل مکران، گفت: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری برای توسعه سواحل مکران طرح توسعه بندر مکران از ۲٫۵ میلیون تن به ۸ میلیون تن به مرحله اجرا رسیده است و طی قرارداد ۳۳۴ میلیون دلاری این طرح پیش می‌رود که البته اولین ال‌سی گشایش شده برای این طرح ۲۰ میلیون دلار بوده و امیدواریم این طرح ظرف سه سال به بهره‌برداری برسد.

صالح‌آبادی درباره افزایش سرمایه این بانک از محل تسعیر دارایی‌های بانک مرکزی، گفت: با توجه به اینکه بانک توسعه صادرات اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی نداشته و هر چه در اختیار دارد خط اعتباری است و همچنین با توجه به عدم بدهی دولت به این بانک ۸۸۰ میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات از محل تسعیر داریی‌های ارزی پیش‌بینی شده است.

به گفته وی هم اکنون سرمایه بانک توسعه صادرات ۲۵۰۰ میلیارد تومان است.

صالح‌آبادی در پاسخ به سؤالی درباره محدودیت مبادلات مالی با کشورهای اروپایی اظهار داشت: بانک توسعه صادرات با بانک‌های آلمان،‌ اسپانیا، سوئیس، ایتالیا و بلژیک نقل و انتقال ارز به راحتی انجام می‌دهد و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: