خزعلی:خانواده محوری یکی از ملاک های اصلی در سیاست های ابلاغی رهبری است

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: خانواده محوری یکی از ملاک های اصلی در سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در خصوص خانواده است.

به گزارش عیارآنلاین،  کبری خزعلی روز یکشنبه  افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته (شنبه) همزمان با سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) سیاست های کلی خانواده را ابلاغ کرده که از این منظر از ایشان تقدیر ویژه می شود.
وی تصریح کرد: رهبر انقلاب ۱۶ بند از سیاست های کلان نظام را طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی به موضوع خانواده اختصاص داده که بند دوم این سیاست ها به موضوع خانواده محوری مرتبط است، به همین منظور باید این موضوع در سیاست های کلان تبیین شود و سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه باید وارد عمل شوند.
وی با بیان اینکه در این سیاست ها به موضوع خانواده به عنوان واحد بنیادین جامعه نگاه شده است، افزود: در این راستا باید جهت تحکیم بیشتر خانواده ها اقدامات جدی صورت گیرد و تمامی دستگاه های متولی نیز با هم هماهنگ باشند.
خزعلی ادامه داد: پس از انقلاب، سیاست های قانون اساسی و شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص خانواده بوده اما در عمل در این زمینه ضعف داشتیم و تداخلات جدی در زمینه خانواده وجود داشته و ه نوعی موضوع رها شده بوده اما ابلاغی مقام معظم رهبری در این زمینه،‌در راستای خدمت بیشتر به خانواده ها و توجه به موضوع خانواده است.
رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تا پیش از این در زمینه خانواده موضوعات به صورت جزایر جداگانه، بدون همپوشانی و با هم تعارض بود اما اکنون با این سیاست های ابلاغی گام مهمی در جهت تحکیم بنیان خانواده برداشته می شود.
وی خاطرنشان کرد: با این سیاست های ابلاغی هر سه قوه تلاش خواهند کرد، اما باید تلاش ها در جهت اجرای آنها باشد تا هر ۶ ماه یکبار نیز مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز گزارش هایی از دستگاه ها دریافت کند و تقدیم رهبر معظم انقلاب کند.
خزعلی گفت: در بند دو سیاست های ابلاغی رهبری در خصوص خانواده موضوع خانواده محوری آمده است و نظام های آموزشی و فرهنگی می توانند با اجرای دقیق سند تحول بنیادین خودشان، موضوع خانواده محوری را نهادینه کنند.
وی با بیان اینکه بحث های اجتماعی و رشد اقتصادی ما باید با رعایت مسایل خانواده باشد، افزود: ما باید تمام هزینه ها و سرمایه گذاری هایمان در کشور به موضوع استحکام خانواده ختم شود.
وی یکی از راههای تحکیم بنیان خانواده و توجه به این موضوع را افزایش مدت زمان مرخصی زایمان از ۶ به ۹ ماه عنوان کرد و گفت: این موضوع هنوز اجرایی نشده است و باید سوال کرد که چرا یک نوزاد باید از وجود مادر در ۹ ماه زمان شیردهی محروم شود، پس باید زمینه اجرایی شدن آن را فراهم کرد.
خزعلی اظهار داشت: ما برنامه و قانون زیادی در خصوص خانواده و حتی موضوع مرخصی زایمان داریم اما در نظارت بر اجرای این قوانین کارآیی دقیقی نمی بینیم و به همین دلیل به شورای اجتماعی و فرهنگی زنان و خانواده شکایت های زیادی می شود،‌چرا باید یک بانو در یک دستگاه بتواند از ۹ ماه مرخصی استفاده کند اما بانوی دیگری در دستگاه دیگری از این حق محروم باشد.
وی با بیان اینکه ما یک حلقه مفقوده ای در این زمینه داریم، ادامه داد: این سیاست های جامع می تواند در خصوص تحکیم بنیان خانواده تاثیرگذار باشد اما باید همه افراد متولی مطالبه گر باشند تا به خوبی زمینه اجرایی پیدا کند.
وی همچنین از عدم تشکیل ستاد ملی زن و خانواده در کشور انتقاد کرد و گفت: با وجود اینکه ستاد ملی زن و خانواده از سال ۹۲ تعطیل شده است و قرار بود تا دو ماه دیگر تشکیل شود، اما در طی چند سال گذشته بهترین وقت زنان و خانواده به تعویق افتاده است.
وی نبود دستگاه ناظر و فراقوه ای بر موضوع خانواده را یکی از مشکلات جدی دانست و گفت: نباید با تغییر هر دولت تغییر، قوانین و اقدامات در حوزه خانواده هم تغییر کند چرا که رهبر انقلاب تاکید جدی دارند که در نقطه ثبات نظام باید به این موضوع توجه شود چون آنقدر مسائل زنان ارزشمند است که متصدی اصلی آن ولایت فقیه شده است و زیر چتر حمایتی ایشان باید جایگاهی باشد که بر سه قوه نظارت کند.
خزعلی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب تاکید جدی بر موضوع خانواده محوری دارند و دولت باید در این زمینه هزینه های داشته باشد تا این موضوع محقق شود و خانواده مستحکم شود.
رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در بند هشت سیاست های ابلاغی رهبری،‌ موضوع حفظ سلامت، نشاط، شادابی و کرامت زن و مرد تاکید شده است و باید همه در جهت حفظ آن تلاش کنیم.
وی ابراز امیدواری کرد اگرچه در اجرای سیاست های معطل مانده در خصوص خانواده اقداماتی صورت نگرفت اما با ابلاغ این سیاست ها، گام های مهمی در زمینه تحکیم بنیان خانواده برداشته خواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاست های کلی خانواده را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده است به روسای قوای سه گانه و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ابلاغ کردند.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: