۱۲ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۷
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

نگاه دولت به بخش تولید ضعیف است/برای واردات گندم پول هست اما به تولیدکنندگان با تأخیر چندین ماهه داده می شود

عضو کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی و آب مجلس با ابراز نارضایتی از عملکرد دولت گفت: بیش از ۱٫۵ سال است که زارعان و باغداران مشگین‌شهری خسارت دیده‌اند اما دولت از محل منابعی که دارد جبران نکرده است.

به گزارش عیارآنلاین، رضا کریمی صبح امروز در جریان بازدید از نمایشگاه کشاورزی در اردبیل اظهار کرد: بسیاری از کشاورزان از پرداخت نشدن مطالباتشان به ویژه از بابت فروش گندم نگران هستند و نمایندگان مجلس برای رفع این مشکل به دولت اختیار دادند تا ۴۰ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه منتشر کرده و فضایی را فراهم کند تا مطالبات گندم‌کاران پرداخت شود.

وی با بیان اینکه ما در کمیسیون کشاورزی مجلس و صحن علنی بارها به دولت تذکر دادیم که به مانند جریمه‌ای که  بانک‌ها در تاخیر پرداخت کشاورزان از باب تسهیلات دریافت می‌کنند دولت نیز جریمه تأخیر پرداخت گندم را به حساب آنها واریز کند تا آنها در این دو سه ماهی که پولشان را دریافت نکردند متضرر نشوند.

کریمی با بیان اینکه بارها به دولت تذکر دادیم تا حقوق گندم‌کاران را به سرعت پرداخت کند، بیان کرد: ما هفته‌ای سه بار جلسه کمیسیون کشاروزی مجلس را برپا می‌کنیم و به جد مطالبات کشاورزان به ویژه از محل بیمه محصولات کشاورزی و خسارتی که به زارعان وارد شده است پیگیر هستیم.

وی افزود: بیش از ۱٫۵ سال است که در مشگین‌شهر زارعان و باغداران ما خسارت دیده‌اند اما متأسفانه جبران خسارت انجام نشده در حالی که دولت می‌تواند از محل منابعی که در اختیار دارد این کسری را جبران کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی و آب مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید برنامه‌ریزی‌ها قبل از خرید گندم طوری باشد تا از باب خرید ۱۱ میلیون تن گندم پیش‌بینی منابع آن انجام می‌شد و این گلایه زارعان به حق است که برای واردات گندم پول در این کشور است اما برای تولیدکنندگان پول با تأخیر چندین ماهه پرداخت می‌شود.

کریمی با بیان اینکه به وزیر جهاد کشاورزی تذکر دادیم تا هر چه سریع‌تر مطالبات کشاورزان را پرداخت کند و گرنه با استیضاح روبه‌رو خواهد شد، افزود: هرچند وزیر جهاد کشاورزی به دنبال تامین منابع برای پرداخت مطالبات گندم‌کاران و سایر زارعان است اما در مجموع نگاه دولت به بخش تولید یک نگاه ضعیف است.

عضو کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی و آب مجلس شورای اسلامی گفت: در دولت از عملکرد نوبخت راضی نیستیم.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه دولت در سال‌های گذشته در پرداخت منابع از محل هدفمندی یارانه‌ها در حمایت از تولید و بخش کشاورزی دچار قصور شده است، ادامه داد: ما دولت را در برنامه ششم توسعه موظف کردیم تا به سرعت این کمبود و کسری را جبران کند.

قیمت تمام شده سیب‌زمینی ۶۷۰ تومان اما فروش ۴۰۰ تومان

کریمی یادآور شد: ما به دولت اعلام کردیم تا آماری را منتشر کند که در سال‌های اخیر چه قدر از محل هدفمندی یارانه‌ها به بخش کشاورزی توجه شده است.

وی با یادآوری اینکه در استان اردبیل سهم بخش کشاورزی ۳۶ درصد است اما رقم پرداختی تسهیلات بسیار ناچیز است، ادامه داد: جهاد کشاورزی با دو معضل اساسی روبه‌رو است که مشکل اول طرح الگوی کشت و رعایت نشدن اصول و قواعد درست در این زمینه و مشکل دیگر نیز آمایش سرزمینی است که در این ارتباط ما به شکل عمده در بخش بازرگانی و فروش و صادرات محصولات کشاورزی با ایرادات و اشکالات جدی روبه‌رو هستیم.

عضو کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی و آب مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما نه بازاریابی و نه بازارسازی بلد هستیم و برنامه خاصی نیز در این حوزه نداریم تصریح کرد: این بسیار بد است که سیب‌زمینی‌کار ما با قیمت تمام شده ۶۷۰ تومان محصول تولید کند اما در بازار تنها قادر باشد با قیمت ۴۰۰ تومان آن را به فروش برساند که این نشان می‌دهد ما در مدیریت فروش محصولات کشاورزی بدون برنامه حرکت می‌کنیم.

کریمی با اظهار تأسف از علاقه کم نمایندگان برای حضور در کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: جالب است از ۲۸۶ نماینده مجلس تنها ۲۹ نماینده اولویت اول و دوم خود را حضور در کمیسیون کشاورزی اعلام کردند که از این تعداد تنها ۱۴ نفر اولویت اصلی‌شان حضور در کمیسیون کشاورزی مجلس بود در حالی که انتظار می‌رفت افراد متخصص و کار بلد وارد این کمیسیون می‌شدند که البته در نهایت این اتفاق افتاده است.

وی عنوان کرد: در نقطه مقابل جالب است به خاطر برخی ویژگی‌ها و امتیازات خاص ۷۰ نفر برای کمیسیون امنیت ملی کاندیدا شده بودند در حالی که کشور ما مشکل امنیتی ندارد بلکه با مشکل اقتصادی روبه‌رو است.

عضو کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی و آب مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس دهم یک مجلس تخصصی و مهارت‌محور است، اظهار کرد: قطعا تمام تلاش ما در کمیسیون تخصصی کشاورزی مجلس بر این است تا همه طرح‌ها به شکل کارشناسی مورد توجه قرار گیرد.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: