۱۳ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۳

از ارائه ضمانت پرداخت دولتی به شرکت خارجی تا بدهی وزارت نیرو به شرکت‌های داخلی

با ارائه ضمانت دولتی خرید برق به شرکت ترکیه‌ای یونیت‌اینترنشنال، این شرکت اجازه خواهد داشت که در صورت عدم پرداخت تعهدات در زمان مقرر، از دارایی‌های ضمانت داده‌شده ایران بدون اجازه برداشت نماید.

وزارت نیروبه گزارش عیارآنلاین، یکی از مهم‌ترین مباحث روزهای اخیر وزارت نیرو بحث انعقاد قرارداد این وزارت‌خانه با شرکت ترکیه‌ای یونیت‌اینترنشنال برای احداث نیروگاه در داخل کشور است. این شرکت قرار است ۴ نیروگاه به ارزش ۳ میلیارد دلار در ایران احداث کند. مجموع این نیروگاه‌ها ۶ هزار مگاوات ظرفیت دارد. مقرر شده است با اجرای آن و در اختیار قرار دادن روزانه ۲۰ میلیون مترمکعب گاز (معادل ۸۰ درصد میزان کل صادرات گاز کشور) به این شرکت ترکیه‌ای به عنوان سوخت نیروگاه، ظرفیت تولید برق حرارتی کشور ۱۰ درصد افزایش پیدا کند. با وجود گذشت چند هفته از امضای این قرارداد، مسئولان وزارتخانه نیرو با خودداری از ارائه توضیحات و بسنده کردن به بیان مطالبی کلی درباره آن، نگرانی‌های فعالان صنعت برق درباره ایجاد تبعیض بین تولیدکنندگان داخلی و خارجی برق را افزایش داده‌اند.

در تاریخ ۳۰ مردادماه ۹۵، باقری، رییس کمیته توسعه صادرات سندیکای صنعت برق ضمن انتقاد از شیوه انعقاد قرارداد با این شرکت ترکیه‌ای اعلام کرد: «روند جذب سرمایه خارجی نباید به گونه‌ای باشد که صنعت برق و تولیدکنندگان داخل کشور نادیده گرفته شوند. صنعت برق کشور بیش از ۹۵ درصد در ساخت تجهیزات مورد نیاز در بخش تولید، انتقال و توزیع توسط شرکت‌های داخلی به خودکفایی رسیده است».

وی همچنین اظهار داشت: «چرا این قرارداد شفاف و چارچوب‌های آن مشخص نیست، چرا عنوان نمی‌شود چه امتیازاتی داده شده و چه امتیازی گرفته شده است؟ نباید به دلیل ورود سرمایه خارجی، توانمندی داخل را نادیده گرفت».

باقری خاطر نشان کرد که در شرایطی که مناقصه برگزار شود ابهامات در مندرجات قرارداد مذکور برطرف می‌شود و شرکت‌های داخلی هم این شانس را دارند که سرمایه‌گذار خارجی برای خودشان انتخاب کنند.

از طرف دیگر، بررسی قرارداد ساخت نیروگاه توسط شرکت یونیت‌اینترنشنال ترکیه نشان داده که به منظور تضمین بازگشت سرمایه‌گذاری، ضمانت دولتی به این شرکت داده شده است. این ضمانت بدین معنا است که در صورت عدم پرداخت تعهدات در زمان مقرر، این شرکت اجازه دارد از دارایی‌های ضمانت داده‌شده ایران بدون اجازه برداشت نماید. به عبارت دیگر، برای انجام تعهد کشور به این شرکت ترکیه‌ای، خرید برق از آن در اولویت قرار خواهد گرفت. به عبارت دیگر، در فصل زمستان که نیاز برق کشور کاهش می‌یابد، خاموشی نیروگاه‌های خصوصی داخل کشور در دستور کار قرار خواهد گرفت و برق شرکت یونیت‌اینترنشنال بدون ورود به مناقصه در بازار برق خریداری خواهد شد.

در اولویت قرار گرفتن خرید برق شرکت یونیت‌اینترنشنال در حالی اتفاق خواهد افتاد که وزارت نیرو در حال حاضر بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان به بخش پیمانکاران خصوصی و تولیدکنندگان برق کشور بدهکار است.

بنابراین با توجه به وجود توان فنی ساخت نیروگاه در داخل، لازم است که وزارت نیرو ضمن شفاف‌سازی در مورد جزییات این قرارداد، با برگزاری مناقصه در شرایطی یکسان به لحاظ امتیازدهی، زمینه رقابت شرکت‌های خصوصی داخلی برای حضور در ساخت نیروگاه‌های جدیدالاحداث را فراهم نماید.

** مهدی یاوری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: