اصول حاکمیت شرکتی در بانکها رعایت نمیشود

رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی گفت: با توجه به اینکه بانک مرکزی اصول حاکمیت شرکتی را در قالب توصیه نامه به نظام بانکی ابلاغ کرده است، اما برخی از بانک های دولتی آن را رعایت نمی کنند.

به گزارش عیارآنلاین، کوروش پرویزیان امروز در دومین روز همایش بانکداری اسلامی، علت رعایت نشدن این توصیه نامه را وجود برخی موانع قانونی، موانع نظارتی و نیز موانع ساختاری بانک ها عنوان کرد.
مدیرعامل بانک پارسیان با تقسیم بندی بانک ها و موسسات اعتباری به سه دسته دولتی، خصوصی و نیز دولتی خصوصی شده، افزود: بیشتر بانک های خصوصی در اساسنامه خود اغلب اصول حاکمیت شرکتی را مراعات کرده اند.
پرویزیان ادامه داد: هرچند بانک های خصوصی شده نیز تلاش دارند این اصول را در بنگاه های خود پیاده کنند اما دولتی ها به جهت محدودیت قانونی برای اجرای آن نیاز به تغییر در اساسنامه خود دارند.
رییس کانون بانک های خصوصی جلوگیری از یگانگی مدیرعامل و رییس هیات مدیره را از محورهای حاکمیت شرکتی عنوان کرد.
پرویزیان خاطر نشان کرد پنج اصل اولیه حاکمیت شرکتی به وظایف هیات مدیره و مدیرعامل باز می گردد و اصول دیگر آن مواردی چون مدیریت ریسک و نظارت، حسابرسی و کنترل داده ها، جبران خدمات ریسک، ساختار هلدینگی، فعالیت فراتر از مرزها و نیز افشا و شفافیت اطلاعات را در بر می گیرد.
نظام حاکمیت شرکتی (Corporate Governmande) مجموعه روابط بین سهامداران، مدیران و حسابرسان شرکت است که متضمن برقراری نظام کنترلی به منظور رعایت حقوق سهامداران جزء و اجرای درست مصوبات مجمع و جلوگیری از سوءاستفاده­های احتمالی است.
این قانون که بر نظام پاسخگویی و مسوولیت اجتماعی استوار است مجموعه ­ای از وظایف و مسوولیت ها را در بر می گیرد که باید توسط ارکان شرکت صورت گیرد تا موجب پاسخگویی و شفافیت شود.
بر اساس این گزارش، بیست و هفتمین همایش بانکداری اسلامی که از دیروز با موضوع تعامل بانکداری بدون ربا با بانکداری بین الملل در سالن اجلاس سران گشایش یافت، عصر امروز به کار خود پایان می دهد.

منبع: بنکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: