معاون اقتصادی وزیر اقتصاد:

یکسان سازی نرخ ارز، قطعا افزایش تورم را در پی دارد

میرشجاعیان، معاون اقتصادی وزارت اقتصاد: مسلما افزایش تورم را با اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز خواهیم داشت اما میزان آن نیاز به مشخص شدن نرخ ارزی دارد که در یکسان سازی اعمال می شود.

به گزارش عیارآنلاین، سید حسین میرشجاعیان در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران از کاهش نرخ تورم خبر داد و گفت: پیش بینی می شود تورم شهریور ماه امسال به ٨.٧درصد برسد. این در حالی است که تورم مرداد ماه ٨.٩ درصد بوده است.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: درآمد مالی دولت در گذشته به دلیل کاهش درآمدهای نفتی تقلیل یافت که این امر اجرای برنامه های اقتصادی دولت را بر هم ریخت؛ به نحوی که رشد اقتصادی در سال ٩۴به یک درصد رسید؛ اما مسیر نشان می دهد رشد نقطه به نقطه در سه ماهه اول امسال به  ۴.۴درصد رسیده و باید دید در دوازده ماهه به کجا می رسیم.
وی تصریح کرد: تحلیل سازمانهای بین المللی نشان می دهد خروج از رکود انجام شده ولی با توجه به نفتی بودن اقتصاد ایران و وابستگی رشد اقتصادی به آن، فرصت رشد بلندمدت و رفاه اجتماعی را از دست دادیم و کیک اقتصادی کوچک شده؛ در حالیکه رشد جمعیت متوقف نشده است.
میرشجاعیان در ادامه با اشاره به گزارش بانک جهانی در خصوص درآمد ناخالص سرانه ملی در سال ٢٠١۵ گفت: این گزارش رتبه بندی کشورها در خصوص درآمد ناخالص ملی را نشان می دهد که بر اساس برابری قدرت خرید، رتبه ایران یک پله افزایش یافته و درآمد سرانه ما به ٩٠ رسیده؛ در حالیکه درآمد سرانه کشورهای منطقه کاهش یافته است.

یکسان سازی نرخ زمستان انجام می شود
میرشجاعیان ادامه داد: برای یکسان سازی نرخ ارز علاوه بر بانک مرکزی، وزارت اقتصاد مشارکت دارد؛ اما باید به تبعات تورمی و با ثبات بودن یکسان سازی توجه داشت؛ البته زمانی می توان امیدوار بود که یکسان سازی اتفاق افتاده که دولت مداخله جدی نداشته باشد؛ پس برای ما مهم این است که یکسان سازی پایدار باشد و دولت صرفا کنترل کننده باشد و کالاهای نهایی مصرفی و واسطه ای وارداتی را افزایش ندهد؛ ما می خواهیم یکسان سازی نرخ ارز در زمستان رخ دهد اما باید منابع ارزی لازم را داشته باشیم و ساز و کار انتقال ارز به داخل کشور هم روان شده باشد.
وی افزود: مسلما افزایش تورم را با اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز خواهیم داشت اما میزان آن نیاز به مشخص شدن نرخ ارزی دارد که در یکسان سازی اعمال می شود.
میرشجاعیان خاطرنشان کرد: نرخ ارز از سوی وزارت اقتصاد و بانک مرکزی مشخص و پیشنهاد شده که اتفاقا این دو نرخ به هم نزدیک هستند. بنابراین باید با احتیاط عمل کرد. تا سیاست شکست نخورد.
وی اختلاف میان نرخ ارز رسمی وغیر رسمی را ١۶ درصد عنوان و تصریح کرد: این شکاف ما را نسبت به اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز امیدوار خواهد کرد.

هشدار نسبت به ظهور خطر بیماری هلندی
میرشجاعیان در پاسخ به پرسش مهر مبنی بر خطر ظهور بیماری هلندی با افزایش درآمدهای نفتی گفت: باید همیشه فکر کرد که به واسطه ضعف نهادی در داخل کشور و وابستگی به درآمدهای نفتی، هر لحظه ممکن است بیماری هلندی ظهور کند. به خصوص اگر اینکه سیاست های دولت پوپولیستی باشد. آنگاه مجبور است به سمت منابع نفتی برود که البته دولت یازدهم کنترل های لازم را در این میان صورت داده است.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: آنچه در قالب انضباط پولی و مالی در کشور مشاهده می شود، ناشی از یک انضباط فکری است و البته بازار نفت هم به ما پالس می دهد که آینده تولید و قیمت نفت در دنیا متفاوت تر از شرایط کنونی نخواهد بود.
وی افزود: نفت شل در حالی وارد بازار می شود که قیمت تمام شده بسیار پایینی دارد و به ۴۰ تا ۵۰ دلار رسیده است. بنابراین تولید نفت و تزریق آن به بازار در حد مطلوبی در حال انجام و عرضه افزایش یافته است. به نحوی که منابع عظیمی همچون چین نیز در حال برنامه ریزی برای ورود به بازارهای جهانی هستند.
میرشجاعیان گفت: دورنماهای بازار نفت به ما می گوید که شوک قیمتی قبلی در بازار نفت به این زودی ها بروز نخواهد کرد و پیش بینی افزایش قیمت نفت اگرچه به صورت محدود در ماه های آتی وجود دارد، ولی از ۵۰ دلار تجاوز نخواهد کرد. بنابراین اگرچه افزایش تولید در کشور وجود دارد، ولی همراه با کاهش قیمت است و در سالهای آتی نیز همراه اقتصاد ایران خواهد بود.
وی گفت: با این روند، احتمالاً درآمدهای نفتی در سطح خاصی باقی می ماند و نمی توان روی آن حساب کرد. ضمن اینکه سیاست های بهره مندی از این فرصت تاریخی برای یک اصلاح تاریخی در اقتصاد نیز به شیوه عملکرد دولت بستگی دارد که امیدواریم نظم مالی و پولی در همه دولت ها نهادینه شود.

بدهی دولت محرمانه است
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی رقم بدهی دولت را محرمانه اعلام کرد و گفت: تا آذرماه سال قبل بدهی دولت ۳۸۰ هزار میلیارد تومان بوده که البته بدهی بانکها از سوی دولت با برخی شبهات مواجه است و لزوماً همه این بدهی ها و نیز جریمه های دیرکرد را دولت قبول ندارد و در محاسبات خود وارد نمی کند. بلکه چیزی مورد قبول ما است که سازمان حسابرسی قبول دارد.
وی ادامه داد: بانکها باید در خصوص نرخ سود اطلاعات لازم را به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارائه می کردند در حالی که این عدم اعلام، برخی مشکلات را در صورت های مالی آنها ایجاد کرده است و این در شرایطی است که تا سال ۹۳ صورتهای مالی بانکها را داریم اما در مورد آنها اختلاف نظر وجود دارد. در سال ۹۴ هم که باید مجامع بانکها برگزار شود و صورتهای مالی ارائه گردد.
میرشجاعیان با اشاره به مشکلات پیش روی انتشار صکوک اجاره گفت: پشتوانه انتشار صکوک اجاره، دارایی های عمومی است که متاسفانه نمی دانستیم چه میزان دارایی در دولت وجود دارد و به همین دلیل نتوانستیم دارایی مناسبی را برای این صکوک پیدا کنیم. اما اکنون با اجرای پروژه مولدسازی دارایی ها، این کار در دست اقدام قرار گرفته و بنا بر این است که دستگاه های مختلف دارایی هایشان را در این سامانه ثبت کنند و البته ارزشگذاری آنها نیز صورت گیرد، اما به هر حال اوراق صکوک اجاره و اسناد خزانه در دستور کار انتشار قرار دارد.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر افزایش تورم در ۲ ماه اخیر، خاطرنشان کرد: تورم نقطه به نقطه در سیکل تابستان اندکی افزایشی است و پس از آن به سمت کاهش حرکت می کند. به این معنا که در فصل تابستان به واسطه افزایش تراکنش ها و تبادلات اقتصادی، اندکی رشد تورم را شاهد هستیم ولی حرکت باز هم به مدار کاهشی باز خواهد گشت.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اولین پیش بینی اقتصادی ایران در سال جاری در قالب اینفوگراف برای تورم منتشر خواهد شد که تا شهریورماه نیز تورم را پیش بینی کرده است، اما پیش بینی نرخ رشد بستگی به شرایط کشور در ماه های آتی دارد به خصوص اینکه نوسان قیمت نفت را شاهد هستیم و پیش بینی سازمان های بین المللی نیز افزایش این حامل انرژی است که در درآمد ایران تاثیر می گذارد اما به هر حال مجامع بین المللی رشد ۴.۵ تا ۵ درصدی را برای ایران پیش بینی کرده اند که متوسط رشد پیش بینی شده وزارت اقتصاد نیز حول و حوش ۴.۵ درصد است که ۳ درصد از آن نفت خواهد بود.
وی ادامه داد: فرایند کوچک سازی اقتصاد و فرصت های از دست رفته اقتصادی به واسطه رشد قیمت نفت را شاهد بودیم و فنر اقتصاد به نوعی جمع شده است که امسال در حال بازشدن است و پیش بینی می کنیم که رشد اقتصادی در سال آتی نیز ادامه یابد اما پس از آن افتی را شاهد خواهیم بود که باید برای آن فکری کرد و آن را با افزایش بهره وری جبران نمود.

منبع: بنکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: