نوبخت:

سهم ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی بانکها برای تحقق رشد ۸ درصدی

رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: نظام بانکی باید سالانه بالغ بر ۱۸۰ هزار میلیارد تومان از منابع لازم برای رشد اقتصادی هشت درصدی پیش‌بینی شده در برنامه ششم توسعه را تامین کند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدباقر نوبخت امروز در بیست و هفتمین همایش بانکداری اسلامی، این میزان تسهیلات و سرمایه را حدود ۲۴ درصد کل مجموع سرمایه مورد نیاز در بخش های مختلف دانست که باید در اختیار بخش های غیردولتی و تعاونی ها قرار گیرد.
معاون رییس جمهوری با یادآوری اینکه در طول برنامه ششم توسعه سالیانه به هفت تریلیون و ۲۳۰ هزار میلیارد ریال(۷۲۳ هزار میلیارد تومان) سرمایه نیاز داریم؛ گفت: از نطام بانکی انتظار داریم این همراهی را برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم و نیز اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله داشته باشد.
وی اضافه کرد: البته سازمان برنامه و بودجه در بلند مدت برای تامین سرمایه لازم باهدف تحقق رشد هشت درصدی سالیانه، تامین مالی از بازار سرمایه را در نظر گرفته است.

افزایش هزینه مبادلات مالی نظام بانکی کشور در نتیجه فشار تحریم
وی در عین حال با یادآوری تاثیر تحریم ها بر نظام بایکی در سال های گذشته اظهار داشت: فشار تحریم ها سبب فقدان دسترسی به بانکداری بین الملل و به دنبال آن استانداردهای حسابداری شد که نتیجه آن افزایش هزینه مبادلات مالی برای نظام بانکی بوده است.
نوبخت همچنین به پایین بودن نسبت کفایت سرمایه و بالابودن مطالبات غیرجاری بانکها اشاره کرد و گفت: میزان مطالبات غیرجاری از ۱۴٫۷ درصد در سال ۱۳۹۱ به ۱۲٫۸ درصد در سال ۹۴ کاهش یافته است.
نوبخت با اشاره به روند کاهنده نرخ تورم، آن را ناشی از انضباط پولی و مالی دانست و گفت: برای بهبود نسبت کفایت سرمایه بانکها که از ۹٫۶ درصد در سال ۱۳۹۱ به۷٫۶ درصد در سال ۹۴ رسیده، نیازمند برنامه ریزی هستیم زیرا بخشی از آن ناشی از احکام و تبصره های تکلیفی همچون استمهال بدهی هاست که در سالیان گذشته در قالب قوانین بودجه به دوش نظام بانکی گذاشته شده است.
وی با بیان اینکه دولت یازدهم، کار خود را با ۳۸۰ هزار میلیارد ریال بدهی دولت گذشته به نظام بانکی آغاز کرد، افزود: با وجود این بدهی ها اکنون دولت برای خروج از رکود از نظام بانکی خواسته برای بهبود تولید، به ۷۵۰۰ واحد به میزان ۱۶۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات دهد که با همکاری بانکها به خوبی پیش رفته است.

رشد اقتصادی در بهار ۹۵ به ۴٫۴ درصد رسید
نوبخت یادآور شد: کمک بانک ها به بخش تولید از پاییز پارسال و در قالب بسته سیاستی خروج از رکود آغاز شد که نتیجه آن در سه ماهه پایانی پارسال، رشد ۲٫۳ درصدی ثبت شد و در بهار امسال نیز به رشد ۴٫۴ درصدی رسیدیم؛ هرچند متوسط رشد پارسال ۱٫۳ درصد بود.

کاهش بدهی ۴۰۰هزار میلیارد ریالی دولت به بانکها با لایحه اصلاح بودجه
معاون رییس جمهوری به تلاش دولت برای تادیه بدهی خود به بانکها اشاره کرد و گفت: در قالب لایحه اصلاح بودجه که در مجلس تصویب شد و شورای نگهبان نیز آن را تایید کرد، ۴۰۰ هزار میلیارد ریال از بدهی دولت به بانکها کاهش می یابد.
نوبخت، سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد ریالی دولت در بانک های دولتی و ۱۰۰ هزار میلیارد ریالی برای تادیه سایر بدهی های دولتی را از دیگر دستاوردهای لایحه اصلاح بودجه ۹۵ برشمرد.
به نوشته ایرنا،‌ وی تاکید کرد: ۲۲ درصد از منابع مالی لازم برای رشد وقتصادی در برنامه ششم باید از منابع خارجی تامین شود که در این زمینه بانک ها باید آمادگی لازم برای جذب این سرمایه گذاری را داشته باشند.

منبع: بنکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: