۸ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۵
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از سرمایه گذاری کشاورزی:

تسهیلات اعطایی صندوق های غیردولتی دردولت یازدهم ۵۰درصدرشد کرد/ تشکیل ۲۰ صندوق در سه سال اخیر

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از سرمایه گذاری کشاورزی گفت: میزان تسهیلات اعطایی این صندوق به تشکل های فعال کشاورزی و بهره برداران در دولت یازدهم بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش عیارآنلاین، عبدالکریم رضوی اردکانی روز سه شنبه در نشست خبری مربوط به هفته دولت با تشریح فعالیت های این صندوق افزود: از ابتدای تشکیل صندوق ها تاکنون نزدیک ۵۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به تشکل های فعال بخش کشاورزی و بهره برداران اعطا شده که از مجموعه تسهیلات یاد شده ۲۷هزار و ۲۳ میلیارد ریال از ابتدای سال ۱۳۹۲ تاکنون پرداخت شده است که بیش از ۵۰ درصد رشد را نشان می دهد.
وی افزود: تاکنون ۱۰۲ صندوق غیردولتی حمایت از توسعه بخش کشاورزی با سرمایه بیش از ۱۱ هزار و ۹۲۷ میلیارد ریال تشکیل شده است.
رضوی اردکانی گفت: سرمایه این تعداد صندوق تا خردادماه سال ۱۳۹۲ به میزان چهار هزار و ۳۲۷ میلیارد ریال بود که هم اکنون به بیش از ۱۱ هزار و ۹۲۷ میلیارد ریال رسیده که بیانگر ۶۵ درصد افزایش نسبت به کل سرمایه صندوق ها است.

** افزایش ۱۳۰ درصدی اعتبارات مصوب در دولت یازدهم
وی درباره میزان اعتبارات مصوب این شرکت در راستای تقویت و افزایش سرمایه صندوق های غیردولتی گفت: در دولت دهم میزان اعتبارات شرکت مادر تخصصی ۶هزار و ۷۴۰ میلیارد ریال و در سال های فعالیت دولت یازدهم میزان اعتبار مصوب ۱۵هزار و ۵۲۵ میلیارد ریال بوده که از رشد ۱۳۰ درصدی برخوردار است.
رضوی اردکانی با اشاره به این که میزان اعتبار واریزی به صندوق ها از محل عاملیت ها در دولت دهم مبلغ هفت هزار و ۱۸۸ میلیارد ریال و در دولت یازدهم مبلغ ۹هزار و ۵۶۳ میلیارد ریال بوده که حاکی از رشد ۳۳ درصدی است افزود: در چهار ماهه نخست سال جاری میزان واریزی به صندوق های غیردولتی از محل عاملیت ها ۲۱۳ میلیارد ریال بوده که ۱۸۱ میلیارد ریال آن متعلق به عاملیت آبیاری تحت فشار و مبلغ ۳۹۰ میلیارد ریال به عنوان کمک بلاعوض بابت افزایش سرمایه به حساب صندوق ها واریز شده است.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری تصریح کرد: سهامداران صندوق های غیردولتی حمایت از توسعه بخش کشاورزی شامل هفت هزار و۲۴۰ تشکل، ۶۶هزار و ۷۸۶ بهره بردار حقیقی و ۳هزار و ۷۷ بهره بردار مستقل هستند که در عرصه های مختلف زیربخش کشاورزی فعالیت می کند.
به گزارش ایرنا، براساس ماده ۱۲ قانون تشکیل وزارت جهادکشاورزی شکل گیری صندوق های غیردولتی همچون شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری بخش کشاورزی از سال ۱۳۸۳ آغاز شد و در حال حاضر در تمامی مراکز استان ها این صندوق ها تشکیل و مشغول ارایه خدمات به سهامداران هستند.
در صندوق های شهرستانی که در ۴۷ شهرستان شکل گرفته سهامداران کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی هستند و در زمینه حمایت از توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری تا به حال تعداد ۱۲ صندوق با مشارکت این قشر نقش آفرین در توسعه کشاورزی و روستایی تشکیل یافته است.
هفت صندوق نیز به صورت تخصصی در سطح ملی در زمینه های حمایت از فعالیت های کشاورزی در بخش های صنعت طیور، زنبورداری، لبنی، عشایری، چای و صنعت بذر گندم و جو و چهار صندوق در حوزه منابع طبیعی فعالیت می کنند.
از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۲ تعداد ۷۳ صندوق شامل یک صندوق تخصصی زنبورداری، یک صندوق منابع طبیعی اصفهان، ۲۷ صندوق استانی، ۳۴ صندوق شهرستانی و ۱۰ صندوق زنان تشکیل شد ولی تنها در سه سال اول دولت یازدهم یعنی از سال ۱۳۹۲ تاکنون تعداد ۲۰ صندوق شامل دو صندوق تخصصی چای و بذر و سه صندوق منابع طبیعی و ۱۳ صندوق شهرستانی ودو صندوق زنان ایجاد شده که نشان دهنده پیش روی تشکیل صندوق ها به سمت صندوق های تخصصی است.

** پیشنهاد تخصیص سالانه ۱۰ درصدی ارزش تولیدات کشاورزی به صندوق ها در مجلس
رضوی اردکانی یادآورشد: اکنون پیشنهاد تخصیص سالیانه ۱۰ درصد ارزش تولیدات کشاورزی به صندوق های سرمایه گذاری بخش کشاورزی در برنامه ششم توسعه به کمیسیون کشاورزی مجلس ارایه و تصویب شده است.
وی اظهارداشت: همچنین این طرح در انتظار تصمیم گیری کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی است که می تواند موجب رونق بخش کشاورزی شود.

** تشکیل ۲۰ صندوق حمایت کشاورزی در دولت یازدهم
رضوی اردکانی افزود: در سه سال فعالیت دولت یازدهم ۲۰ صندوق شامل دو صندوق تخصصی چای و بذر، سه صندوق منابع طبیعی، ۱۳ صندوق شهرستانی و دو صندوق زنان تشکیل شده است.

** پرداخت ۳۷۵ میلیارد ریال تسهیلات در بهار امسال
وی اظهارداشت: در سه ماهه نخست امسال مبلغ ۳۷۵ میلیارد ریال تسهیلات به بهره برداران عضو این صندوق ها پرداخت شده است.
به گفته وی، در تشکیل این صندوق ها سهم دولت ۴۹ درصد و سهم بهره برداران بخش کشاورزی ۵۱ درصد است؛ بهره برداران می توانند از این تسهیلات بدون پرداخت وثیقه های بانکی (همچون چک، سفته و سایر تضامین بانکی) بهره مند شوند.
وی اضافه کرد: اکنون این تسهیلات در ۴۸ ساعت با سود کارمزد چهار درصد در اختیار کشاورزان عضو قرار می گیرد در حالی که در یکی از صندوق های استانی، این تسهیلات با سود سه درصد نیز ارایه می شود.

** معوقه صندوق های حمایت بخش کشاورزی کمتر از ۵۰ درصد است
این مقام مسئول با بیان اینکه کمتر از ۵۰ درصد صندوق های حمایت بخش کشاورزی معوقه دارند، افزود: با توجه به اینکه عضو اصلی این صندوق ها بهره برداران بخش کشاورزی هستند، بنابراین آنها تلاش می کنند با پرداخت به موقع تسهیلات دریافتی بتوانند دوباره از این امکان بهره مند شوند.
وی اظهارداشت: تنها در مواردی که کشاورزان دچار بیماری و خسارت و ضرر و زیان می شوند در بازپرداخت تسهیلاتشان به مشکل می خورند که این نیازمند حمایت دولتی است.

** صدور کارت خدمات کشاورزی صندوق در خراسان جنوبی
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی حمایت از توسعه سرمایه گذاری بخش کشاورزی از صدور کارت خدمات کشاورزی در خراسان جنوبی خبرداد و گفت: با انعقاد قرارداد با بانک و سایر بخش های زیرمجموعه بخش کشاورزی، کارت خدمات کشاورزی صندوق در خراسان جنوبی صادر شده است.
به گفته وی، در این کارت ها علاوه براطلاعات شخصی کشاورزان و میزان سهام آنها پول نیز درنظر گرفته شده است تا کشاورزان برای خرید نهاده های تولید از این کارت ها استفاده کنند.
به گزارش ایرنا، طبق ماده ۱۲ قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی شکل گیری صندوق های غیر دولتی همچون شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری بخش کشاورزی از سال ۱۳۸۳ آغاز شد و اکنون در همه مراکز استان ها، این صندوق ها تشکیل و مشغول ارائه خدمات به سهامدارانند.
در صندوق های شهرستانی که در ۴۷ شهرستان شکل گرفته سهامداران کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی هستند و در زمینه حمایت از توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری تا به حال تعداد ۱۲ صندوق با مشارکت این قشر نقش آفرین در توسعه کشاورزی و روستایی تشکیل یافته است.
هفت صندوق نیز به صورت تخصصی در سطح ملی در زمینه های حمایت از فعالیت های کشاورزی در بخش های صنعت طیور، زنبورداری، لبنی، عشایری، چای و صنعت بذر گندم و جو و چهار صندوق در حوزه منابع طبیعی فعالیت می کنند.
از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۲ تعداد ۷۳ صندوق شامل یک صندوق تخصصی زنبورداری، یک صندوق منابع طبیعی اصفهان، ۲۷ صندوق استانی، ۳۴ صندوق شهرستانی و ۱۰ صندوق زنان تشکیل شد اما فقط در سه سال اول دولت یازدهم یعنی از سال ۱۳۹۲ تاکنون تعداد ۲۰ صندوق شامل دو صندوق تخصصی چای و بذر و سه صندوق منابع طبیعی و ۱۳ صندوق شهرستانی و دو صندوق زنان ایجاد شده که نشان دهنده پیش روی تشکیل صندوق ها به سمت صندوق های تخصصی است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: