معاون وزیر جهاد کشاورزی:

۱۱۷ میلیون تن محصول کشاورزی امسال در کشور تولید می‌شود/ تسویه پول گندم‌کاران تا پایان شهریور

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی کرد: تولید محصولات کشاورزی طبق پیش‌بینی، امسال به ۱۱۷ میلیون تن خواهد رسید.

به گزارش عیارآنلاین، عبدالمهدی بخشنده در جلسه پایش اقدامات و پیشرفت های طرح های مصوب اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد کشاورزی، تصریح کرد: به منظور فرآوری، افزایش ارزش افزوده و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، ۷۵۰۰ طرح نیمه تمام در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی با اختصاص ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک ها تا پایان سال تکمیل و بهره برداری خواهد شد.

رییس ستاد اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: طبق برنامه تا پایان شهریور ماه، شش هزار میلیارد تومان از سوی بانک ها به طرح های نیمه تمام صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی اختصاص خواهد یافت.

بخشنده اظهار داشت: تاکنون حدود ۵ هزار متقاضی از بخش صنایع تبدیلی کشاورزی در سامانه بهین یاب ثبت و توسط کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان ها تایید شده و حدود ۲۵۰۰ طرح برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده اند.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: اگرچه ۱۳۷ میلیون تن ظرفیت نصب شده در زمینه فرآوری محصولات کشاورزی در کشور وجود دارد، اما به دلیل عدم تطبیق ظرفیت صنایع با تنوع محصولات، عدم تناسب پراکندگی جغرافیایی صنایع، در برخی موارد کمبود ظرفیت و در برخی موارد دیگر مازاد ظرفیت وجود دارد.

بخشنده با اشاره به مزایای توسعه روش های نوین آبیاری در بهره‌وری آب و افزایش تولیدات کشاورزی یادآور شد: سامانه های نوین آبیاری میکرو، بهره وری آب در بخش کشاورزی را چهار تا پنج برابر افزایش می دهد.

وی با بیان این که تاکنون بیش از ۱۱٫۲ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده است، تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی در تعامل با دولت مجدانه در تلاش است، تا باقی مطالبات گندم کاران را در شهریور ماه تسویه نماید.

رییس ستاد اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که بر اساس گزارش های ارائه شده، پیشرفت  قابل ملاحظه ای از ابتدای سال ۹۵ در طرح ها اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد کشاورزی حاصل شده است، تاکید کرد:ب ا توجه به نقش بخش کشاورزی در امنیت غذایی و پیشتاز بودن این بخش در رشد اقتصادی کشور، توسعه و توجه به نتیجه محور بودن طرح ها با اتخاذ راهبرد افزایش هرچه بیشتر بهره وری ضروری است.

وی افزود:مجموعه گزارش های پیشرفت اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد کشاورزی به صورت ادواری تنظیم و به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارایه خواهد شد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: