عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

قوانین در برخورد با تخلفات پزشکی کافی است؛ نقص در اجرا وجود دارد

هاشمی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: قانون برای برخورد با تخلفات پزشکی وجود دارد، دولت موظف به تدوین ضوابط اجرایی برای قوانین است، در حقیقت بعد از تدوین قوانین از مرحله‌ای که دولت باید به وظایف خود در تدوین ضوابط اجرایی قانون عمل کند دچار وقفه و نقص در اجرای قانون می‌شویم.

به گزارش عیارآنلاین، همایون هاشمی در خصوص اظهارات وزیر بهداشت و درمان مبنی بر کافی نبودن قانون برای برخورد با تخلفات پزشکی با تاکید بر اینکه نقص در اجرای قانون وجود دارد، گفت: قوانین در برخورد با تخلفات پزشکی در قوانین برنامه سوم، چهارم و پنجم توسعه روشن و غنی بوده است.

نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه دولت موظف به تدوین ضوابط اجرایی برای قوانین است، تصریح کرد: در حقیقت بعد از تدوین قوانین از مرحله‌ای که دولت باید به وظایف خود در تدوین ضوابط اجرایی قانون عمل کند دچار وقفه و نقص در اجرای قانون می‌شویم.

وی با بیان اینکه پس از تدوین ضوابط اجرایی قوانین، کارشناسان و مسئولان وزرات بهداشت و درمان باید نواقص را در اجرا برطرف کنند، افزود: تدوین قانون پس از بررسی و تصویب در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس که از افراد متخصص در این حوزه تشکیل شده است، در کمیسیون تلفیق برنامه مجددا بررسی و تصویب سپس در صحن علنی مطرح و پس از تایید نهایی نمایندگان به شورای نگهبان ارائه می‌شود بنابراین قوانین مسیر مترقی را طی می‌کند.

هاشمی با تاکید بر اینکه طرح ها و لوایح با دقت بسیار تایید و تبدیل به قانون می‌شوند، یادآورشد: متاسفانه قوانین وقتی به دولت می‌رسد به طور ناقص اجرا می‌شود، البته ممکن است به طور مختصر نیاز به تصویب قوانین جدید باشد اما اگر همان قانونی که به گفته وزیر بهداشت و درمان ناقص و ناکافی است به درستی اجرا کنند، برون‌داد مثبتی خواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس دهم تخلفات پزشکی را چند دسته دانست و گفت: برخی از تخلفات ناشی از عوامل انسانی و برخی ناشی از ضعف عملکرد سیستم است؛ عوامل انسانی در همه کشورها هست و در این زمینه نهادهای نظارتی در حوزه بهداشت و درمان مانند نظام پزشکی باید بررسی و با آنها برخورد کند.

وی با بیان اینکه نقص در سیستم به معنی عدم طراحی و تعریف گایدلاین‌ها است، ادامه داد: به دلیل عدم تعریف گایدلاین‌ها در واقع مسیر خدمت‌رسانی به گونه‌ای طراحی می‌شود که خدمت‌گیرنده به دلیل دریافت خدمات ناقص ناراضی است درحالیکه شرایط سوءاستفاده برای خدت‌دهنده هم فراهم می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مسئولان وزارت بهداشت و درمان باید بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه و در آینده با توجه به برنامه ششم توسعه گایدلاین‌ها را تدوین کرده و فرایند خدمتی را شفاف کنند، در این شرایط حتما تخلفات به حداقل می‌رسد.

بر اساس این گزارش، وزیر بهداشت و درمان بر ضرورت رعایت حقوق مردم و شهروندان تاکید کرد و گفت: در زمینه تخلفاتی که ممکن است از سوی ارائه کنندگان خدمت رخ دهد، قوانین فعلی را کافی نمی‌دانیم و برای پیشگیری از ایجاد مشکلات احتمالی باید در کنار حل مشکل بیمه‌ها این موضوع هم دیده شود.

منبع: خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: