۸ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۹
مدیرعامل شرکت مناطق نفتخیز جنوب خبرداد:

هدف‌گذاری برای تولید ۳ میلیون و ۳۰ هزار بشکه نفت خام

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از هدفگذاری این شرکت برای تولید روزانه سه میلیون و ۳۰ هزار بشکه نفت خام در آغاز سال ۱۳۹۶ خبر داد‪.

به گزارش عیارآنلاین، بیژن عالی پور در نشستی که با حضور وزیر نفت در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: با تمهیدات کارشناسی فنی و تکمیل پروژه‌های روزمینی، تولید نفت خام این شرکت تا پایان امسال به میزان قابل توجهی از برنامه مصوب پیشی خواهد گرفت‪.

 وی با بیان این که این شرکت طی یک بازه زمانی سه ماهه موفق شد تولید خود را در پسابرجام به مرز سه میلیون بشکه در روز برساند که در عمل ۹۹ درصد برنامه امسال به شمار می رود، افزود: با ادامه فعالیت‌ها و بازگشت چاه های در حال تعمیر، این شرکت از برنامه مصوب تولید کنونی سه میلیون و ۱۱ هزار بشکه در روز مقدار قابل توجهی پیشی خواهد گرفت‪

عالی پور انجام ۳۸ هزار مورد آزمایش و اقدام مهندسی مرتبط با چاه‌ها، بهینه سازی تولید بیش از ۳۰۰ حلقه چاه، راه اندازی ۳۵۰ حلقه چاه توسعه‌ای و تعمیری، انجام عملیات اسیدکاری به روش نو بر روی ۷۵ حلقه چاه، بهینه‌سازی چاه‌ها با پمپ های درون چاهی و انجام عملیات ترمیمی بر روی‪۲۰۰   حلقه چاه دیگر را از جمله اقدام‌هایی دانست که بازگشت سریع به ظرفیت تولید در پسابرجام را محقق کرده است‪

وی ادامه داد: بخشی از برنامه افزایش تولید این شرکت از طریق راه‌اندازی کارخانه‌های نمکزدایی جدید در سه ماهه سوم امسال، محقق شده است و بخشی دیگر از طریق اعمال سازوکارهای مهندسی و تمهیدات ویژه کارشناسی محقق خواهد شد‪.

 بزرگترین واحد نمکزدایی کشور نیمه دوم سال جاری راه‌اندازی می‌شود

 عبدالرضا دبیری، مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نیز اظهار کرد: واحد نمکزدایی ۲۲۰ هزار بشکه ای اهواز آسماری به عنوان بزرگترین واحد نمکزدایی نفت خام کشور در حوزه عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نیمه دوم سال جاری راه اندازی می‌شود.

 وی افزود: پروژه ساخت این واحد نمکزدایی از جمله پروژه‌هایی است که در دوران تحریم برای حفظ آمادگی تولید حداکثری در اولویت قرار داشت و در ۳ الی ۴ ماه آینده تکمیل و راه اندازی خواهد شد.

 دبیری تصریح کرد: همچنین پروژه‌های احداث واحدهای نمکزدایی رگ سفید۱، گچساران ۳، بی بی حکیمه ۱ و  هفتکل و نفت سفید به عنوان پروژه‌های تاثیرگذار بر افزایش ظرفیت تولید نفت خام در پساتحریم، تا پایان سال جاری تکمیل و راه‌اندازی می‌شود.

 وی با تشریح طرح آمادگی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب برای تولید حداکثری در دوران پساتحریم گفت: با اعمال تحریم‌های بسیار شدید و غیرعادلانه علیه صنایع کشور به ویژه صنعت نفت از سال ۱۳۹۱، تولید نفت در این شرکت یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد.

 دبیری عنوان کرد: این شرکت به منظور کاهش اثرات تحریم و تبعات ناشی از بسته بودن چاه‌ها، از سال ۱۳۹۱ تا پایان ۱۳۹۴ با تدوین و اجرای یک طرح جامع و دقیق آمادگی خود را برای افزایش تولید در هر زمان و رسیدن به شرایط پیش از تحریم‌ها حفظ کرده است.

 وی تصریح کرد: با اجرای این طرح تولید نفت این شرکت که بر اساس پیش بینی باید در مدت ۶ ماه به سقف مورد نظر افزایش می‌یافت در کمتر از ۳ ماه به ۲ میلیون و ۹۳۰ هزار بشکه در روز معادل ۹۹ درصد برنامه رسید.

 دبیری ادامه داد: این طرح در محدوده عملیاتی این شرکت در گستره‌ای به وسعت تقریبی ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع در ۵ استان اجرا شد و طی آن فعالیت‌های گسترده‌ای در زمینه تعمیرات اساسی، اقدامات مهندسی،  باز و بست ادواری چاه‌ها، تاسیسات و کارخانه‌ها و رکوردگیری به انجام رسید که در نوع خود بی نظیر و مایه شگفتی است.

 وی از جمله این اقدامات به انجام بیش از ۳۸ هزار مورد آزمایش و اقدامات مهندسی، ۲۶۳۹ مورد اصلاحیه، تعمیر اساسی ۵۱ کارخانه و ۴۶۸۷ تجهیز، تعمیر اساسی ۶۹۰ دستگاه ماشین آلات دوار و تعمیر ۲۰ هزار و ۲۶۷ عدد شیرآلات فرآیندی و ایمنی اشاره کرد.

 دبیری به دیگر اقدمات انجام شده در این مدت اشاره و خاطرنشان کرد: در دوران تحریم چندین پروژه مرتبط با تولید تکمیل و راه‌اندازی شد که از جمله آن‌ها واحدهای نمک زدایی لب سفید، هفت شهیدان، اهواز۲، رگ سفید۲، ایستگاه تزریق گاز نرگسی، خط لوله ۲۶ اهواز- آبادان و چندراهه گناوه است.

وی در پایان از تمام کسانی که در اجرای این طرح و کاهش اثرات تحریم و افزایش تولید نفت اثرگذار بوده‌اند بویژه مردم استان‌های نفت خیز تقدیر کرد.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: