تجمیع بیمه‌ها به دولت بعد موکول شد

گزارش// مشکلات اجرای طرح تحول سلامت کماکان ادامه دارد و تا زمانی که پایه‌های اصلی آن همچون تجمیع بیمه‌ها انجام نشود، نمی‌توان به اجرای بدون نقص آن دل بست.

به گزارش عیارآنلاین، درست در روزهایی که مجلس تلاش می‌کند تا با الحاقیه‌ای ۸هزار میلیارد تومانی، بدهی طرح تحول سلامت را جبران کند؛ مقاومت وزارت رفاه در برابر اجرای طرح تجمیع بیمه‌ها اتفاقی است که اجرای بزرگ‌ترین طرح دولت در حوزه اجتماعی را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.

وزیر بهداشت که تلاش بسیاری برای تجمیع بیمه‌ها کرده و حتی خردادماه امسال گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال استعفای او در اعتراض به عدم‌اجرای این طرح نیز شنیده می‌شد، حالا تجمیع بیمه‌ها را به دولت آینده حواله داد. دکتر قاضی‌زاده هاشمی در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، با انتقاد از فرصت ۳ساله‌ای که برای تجمیع بیمه‌ها در این دولت وجود داشت و از دست رفت، گفت: متأسفانه ما این فرصت مغتنم را از دست دادیم اما امیدواریم برای دولت آینده این مشکل حل شود. وزیر بهداشت هفته گذشته نیز اعتراف کرده بود که «در دولت در مورد تجمیع بیمه‌ها رودربایستی وجود دارد.»

از سوی دیگر برخی کارشناسان نیز می‌گویند که بخشی از دولت بنای اجرای تجمیع بیمه‌ها را ندارد. به‌عنوان مثال، معاون فرهنگی‌ و اجتماعی مرکز پژوهش‌های مجلس یکی از کسانی است که معتقد است عزمی در دولت برای انجام این کار نیست. ایروان مسعودی با اشاره به نقص‌های برنامه ششم در اجرای طرح تحول سلامت می‌گوید که «هرچند در این برنامه سطح‌بندی براساس نظام ارجاع آورده شده ولی هیچ الزامی بر استقرار نظام ارجاع نیز وجود ندارد.»

توپ تجمیع بیمه‌ها در زمین مجلس

وزیربهداشت البته رودربایستی داشتن با قانون تجمیع بیمه‌ها را متوجه بهارستان‌نشینان نیز می‌داند. دکتر قاضی‌زاده هاشمی اوایل شهریور‌ماه و در جریان بررسی برنامه ششم گفته بود که «نمایندگان مجلس باید در ارتباط با تصویب و الزام کردن این موضوع از حالت رودربایستی خارج شوند و این موضوع را تعیین تکلیف کنند و اگر چنین موضوعی در برنامه ششم توسعه تصویب شود ما می‌توانیم در همین مدت باقیمانده اقدامات مناسبی در ارتباط با سامان بخشی منابع مالی در بیمه‌ها داشته باشیم.»

البته این خواسته وزارت بهداشت مورد خواست مجلسی‌ها نیز هست چنان‌که هفته گذشته چندین جلسه کاری کمیسیون بهداشت به این امر اختصاص داشت و تصمیماتی هم اتخاذ شد. در همین باره سخنگوی کمیسیون بهداشت، درباره جلسه‌ای که با حضور وزرای رفاه و بهداشت برگزار شد به همشهری گفت:

«مسئولان ۲وزارتخانه و نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، پیشنهادهای خود درخصوص تعیین تکلیف تجمیع بیمه‌ها را مطرح کردند.» خضری عضو کمیسیون اجتماعی هم به همشهری گفت که در این جلسات مسئولان وزارت رفاه در برابر اجرای قانون تجمیع بیمه‌ها مقاومت کرده‌اند.

این در حالی است که اوایل تابستان امسال نیز جلساتی برای رفع اختلاف میان ۲وزارتخانه بهداشت و رفاه در کمیسیون بهداشت مجلس برگزار شده بود که نهایتا مقرر شد مواد قانون مربوط به تجمیع بیمه‌ها مجددا در برنامه ششم توسعه تکرار و پس از به رأی گذاشته‌شدن در صحن علنی مجلس برای اجرا به دولت ابلاغ ‌شود. هرچند بهارستان‌نشینان نسبت به تجمیع بیمه‌ها نظر مساعدی دارند، اما به‌نظر می‌رسد، زور تأمین اجتماعی بیشتر است و تا زمانی که وزارت رفاه نسبت به تجمیع بیمه‌ها نظر مساعدی نداشته باشد، اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

تعلل دولت در تجمیع بیمه‌ها و اختلاف وزارتخانه‌های رفاه و بهداشت

در قانون برنامه پنجم توسعه، ایده تجمیع بیمه‌ها و تشکیل سازمان بیمه سلامت ایران به قانونی تبدیل شد که اساسنامه آن در روزهای پایانی سال۹۰به تصویب هیأت دولت رسید و بر مبنای آن قرار شد، بخش‌های بیمه‌های درمانی کلیه صندوق‌های موضوع ماده۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده۵ قانون محاسبات عمومی کشور در سازمان بیمه خدمات درمانی ادغام شوند.اگرچه تجمیع بیمه‌ها از همان اول منتقدانی داشت، اما در دولت یازدهم، اختلاف‌ درباره این طرح به وزرای کابینه نیز رسید.

از یک سو علی ربیعی، وزیر رفاه این طرح را بحران‌زا خطاب کرد و از سوی دیگر وزیر بهداشت، ‌عدم‌اجرای آن را بحران‌زا خواند. در ادامه جهانگیری و نوبخت ۲معاون رئیس‌جمهور، درباره اختلافات ۲وزارتخانه رفاه و بهداشت بر سر بیمه‌ها میانجیگری کردند و نهایتا کار به‌خود رئیس‌جمهور نیز کشیده شد و محمدباقر نوبخت مأمور رسیدگی به این اختلافات شد. اما ظواهر امر نشان می‌دهد که این اختلاف کماکان ادامه دارد و با شرایط فعلی نمی‌توان امیدی به اجرای آن تا پایان این دولت داشت.

منبع: سلامت نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: