سرپرست دانشگاه فرهنگیان:

طرح ۲+۲ در عمل تضعیف و حذف نهاد تربیت معلم است

سرپرست دانشگاه فرهنگیان: اگر سازمان برنامه و بودجه با سرانه‌ای کردن بودجه موافقت کند، قاعدتاً وضع دانشگاه فرهنگیان نیز به مراتب بهتر خواهد شد./ طرح ۲+۲ به این صورت است که دانشگاه‌های دیگر از طریق کنکور سراسری ۲۰ هزار دانشجو می‌پذیرند که این پذیرفته‌شدگان دو سال در دانشگاه فرهنگیان آموزش می‌بینند./ ۲+۲ چکیده‌ای از برنامه‌های دولت برای دانشگاه فرهنگیان است که با محوریت برداشتن بار مالی از دوش دولت نسبت به این دانشگاه تدوین شده است.

به گزارش عیارآنلاین،در حالی که این روزها عملکرد دانشگاه فرهنگیان سهم قابل‌توجهی از مجموعه دلایل طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش را به خود اختصاص داده، این دانشگاه در دوره سرپرستی و خلاف روال معمول دانشگاه‌داری در کشور، برنامه‌های راهبردی خود را در هیئت امنا به تصویب رسانده و در نوبت اجرا قرار می‌دهد. ۲+۲ که به نظر می‌رسد طرحی در قالب تقسیم کار دانشگاه فرهنگیان با مجموعه آموزش عالی کشور و در جهت کاهش هزینه‌ها باشد، از جمله این برنامه‌هاست که در جهت خوشامد سازمان مدیریت دنبال می‌شود. براساس این طرح دانشگاه‌های دیگر از طریق کنکور سراسری ۲۰ هزار دانشجو می‌پذیرند که این پذیرفته‌شدگان دو سال در دانشگاه فرهنگیان آموزش می‌بینند. بعد از برگزاری آزمون استخدامی و با اجرای ۲+۲ دو ضلع از مثلث تربیت معلم در زمین سازمان مدیریت و در جهت کاهش هزینه‌ها بازی خواهند کرد.

نابسامانی اوضاع دانشگاه فرهنگیان از ادامه اداره آن با سرپرست خارج از مهلت قانونی، تا کاهش ظرفیت پذیرش دانشجو، آموزش پذیرفته‌شدگان در آزمون استخدامی و گرفتن شهریه از آنها، چالش تأمین و تکمیل هرم اعضای هیئت علمی، صدور احکام دانشجومعلمان و تخصیص منابع و اعتبارات برای آن، سهم قابل توجهی از دلایل واکنش منجر به طرح استیضاح اخیر وزیر نمایندگان مردم در مجلس را تشکیل داده است.  از سوی دیگر سیاست‌های کاهش هزینه‌های دولت در حوزه آموزش و پرورش دامنگیر دانشگاه فرهنگیان نیز شده است، به طوری که سازمان مدیریت این دانشگاه را که ردیف اختصاصی در بودجه سالانه دارد به چشم هزینه‌کرد صرف می‌نگرد و به رغم تطبیق اهداف تأسیس و فعالیت گسترده دانشگاه فرهنگیان با سیاست‌های نظام سعی در محدود کردن فعالیت‌های این دانشگاه برای کم کردن هزینه‌های آن دارد. ضمن اینکه گزینه واگذاری این دانشگاه به بخش خصوصی به استناد اساسنامه آن منتفی است وگرنه در قالب توسعه مشارکت‌ها تا به حال مورد بررسی قرار می‌گرفت(!) در این شرایط دانشگاه فرهنگیان در حوزه ارتقای فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و فرهنگی به ارائه گزارشی از برنامه‌های معمول اکتفا کرده و محمود مهرمحمدی، سرپرست این دانشگاه در نشست خبری که در حاشیه اردوی پیمان با امام رئوف دانش‌آموختگان دانشگاه فرهنگیان برگزار شد، به پرسش‌های رسانه‌ها پاسخ داده است.

پای سازمان مدیریت بر گلوی بودجه دانشگاه فرهنگیان
مهرمحمدی در خصوص بودجه ۹۵ دانشگاه فرهنگیان افزود: بودجه پیشنهادی ما بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان بود، ولی آنچه مصوب شد ۳۰۵ میلیارد تومان است که مشتمل بر یک رقم ۲۲۰ میلیارد تومانی هزینه‌های جاری دانشگاه و یک رقم ۸۵ میلیارد تومانی که باید از درآمدهای اختصاصی تأمین شود، است. این درآمد ذیل قانون متعهدین خدمت و در جهت تأمین هزینه‌های دانشگاه از حقوق دانشجویان کسر می‌شود. بودجه تملکی دانشگاه نیز در سال ۹۵ حدود ۴۰ میلیارد تومان است.
وی ادامه داد بودجه ما شکل سرانه‌ای ندارد، اما اگر سازمان برنامه و بودجه با سرانه‌ای کردن بودجه موافقت کند، قاعدتاً وضع ما نیز به مراتب بهتر خواهد شد. با توجه به اینکه از حیث سرانه نسبت به دانشگاه‌های دیگر در سطح پایین‌تری قرار داریم لازم و ضروری است که مسئولان سازمان مدیریت را متقاعد کنیم که با توجه به اینکه دانشگاه شبانه‌روزی است، بودجه ما نیز در سال‌های آتی به شکل سرانه‌ای اختصاص یابد.

یارگیری سازمان مدیریت در زمین دانشگاه فرهنگیان
سرپرست دانشگاه فرهنگیان در خصوص برنامه‌ریزی برای جذب دانشجویان در سال ۹۶، به برنامه راهبردی دانشگاه اشاره کرد و گفت: در برنامه راهبردی دانشگاه، در نظر گرفتن افق ۱۴۰۴ برای ۱۰ سال آینده پیش‌بینی‌های لازم را کرده‌ایم. از ۷۸ هزار نفری که ظرفیت دانشگاه است، ۴۰ هزار نفر (بالغ بر ۵۰ درصد) از طریق کنکور سراسری جذب می‌شوند که اگر سالی ۱۰ هزار نفر بگیریم در مجموع یک دوره چهار ساله، این ۴۰ هزار نفر تأمین خواهند شد. ۱۰ هزار نفر نیز از طریق آزمون استخدامی پذیرفته می‌شوند و یک روش جذب هم داریم که ۲ + ۲ نام دارد که در هیئت امنا مطرح شده و در مورد آن به نتیجه هم رسیده‌ایم که البته هنوز عملیاتی نشده است.

مهرمحمدی در بخش پایانی نشست و در پاسخ به پرسشی پیرامون طرح ۲+۲ خاطرنشان کرد:طرح به این صورت است که دانشگاه‌های دیگر از طریق کنکور سراسری ۲۰ هزار دانشجو می‌پذیرند که این پذیرفته‌شدگان دو سال در دانشگاه فرهنگیان آموزش می‌بینند. در همین راستا دستور کار جلسه آینده هیئت امنای دانشگاه، تصویب ریز برنامه پذیرش دانشجوی دانشگاه فرهنگیان تا سال ۱۴۰۴ است.
به طور کلی می‌توان گفت ۲+۲ چکیده‌ای از برنامه‌های دولت برای دانشگاه فرهنگیان است که با محوریت برداشتن بار (بخوانید بار مالی) از دوش این دانشگاه (بخوانید دولت) تدوین شده و به رغم ادعاهای موجود مبنی بر عدم گرایش به حذف و تضعیف تربیت معلم در عمل این کار را دنبال می‌کند. با این کار دانشگاه فرهنگیان در رقابت با سایر دانشگاه‌ها بازنده خواهد بود و از گردونه تربیت نیروی انسانی متخصص باز می‌ماند در مقابل اهداف بودجه‌ای دولت و سازمان مدیریت به بهترین شکل تأمین خواهد شد.

منبع: جوان آنلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: