دبیر شورای علی آموزش و پرورش:

ساعت درس دینی کمترین مقدار کاهش را داشته است

نوید ادهم، دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش: ساعت‌های کاهش یافته از دروس مختلف به سه درس سواد رسانه‌ای، مدیریت خانواده و سبک زندگی اختصاص یافته است./ دروس دینی و قرآن کمترین میزان کاهش را داشته و در طول ۱۲ سال تحصیل از ۴۶ به ۴۵ ساعت و در رشته علوم انسانی به ۵۰ ساعت رسیده است.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر مهدی نویدادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به حضورش در شصت‌مین نشست شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ارائه گزارش درباره چگونگی تغییرات پیش‌بینی شده در برنامه و عناوین دروس دوره تحصیلی در آموزش و پرورش، گفت: یکی از موضوعات این جلسه بررسی کاهش ساعت درس دینی در سال تحصیلی جدید بود که بر اساس گزارش‌هایی که در اختیار شورای حوزوی قرار گرفته بود اعضای این شورا پرسش‌هایی در زمینه چگونگی این کاهش داشتند و من با حضور در این جلسه توضیحاتی را ارائه دادم.

دکتر نوید ادهم در مورد روند طی شده در تصویب تغییرات اظهار کرد: بعد از تصویب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در شورای عالی انقلاب فرهنگی لازم بود تمام مؤلفه‌های تعلیم و تربیت مورد بازنگری قرار گیرند که از آن جمله اهداف دوره‌های تحصیلی، جدول دروس و عناوین و محتوای کتاب‌های درسی بوده است.
وی ادامه داد: برای تحقق این مهم که نقش بسیار عمیقی در فرآیند تحول‌آفرینی نظام آموزش و پرورش دارد سازمان پژوهش برنامه‌ریزی آموزشی که متولی زیرنظام برنامه‌های درسی است پیشنهاداتی را تنظیم و به شورای عالی آموزش و پرورش ارائه داد که این پیشنهادات بعد از بررسی در جلسات و کمیسیون‌های کارشناسی در صحن علنی شورای عالی آموزش و پرورش بررسی و تصویب شد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان این که یکی از این مصوبات ناظر به تعداد ساعات و جدول دروس بود، اظهار کرد: با توجه به این که بر اساس مفاد سند تحول بنیادین، مأموریت‌های جدیدی برای آموزش و پرورش پیش‌بینی شده است باید جدول دروس و عناوین دروس به گونه‌ای مورد بازنگری قرار می‌گرفت که زمینه ارائه دروس و محتوای جدید نیز فراهم می‌آمد.

اضافه شدن درس سواد رسانه ای

دکتر نوید ادهم به عنوان مثال به تأکید جدی سند تحول بر تربیت فناورانه دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: بر این اساس دانش‌آموزان بایستی مهارت مواجهه هوشمندانه با فناوری‌های جدید را در مدارس و کلاس‌های درس کسب کنند و اقتضای این توانمندی داشتن درسی تحت عنوان سواد رسانه‌ای است که تا پیش از این در جدول دروس آموزش و پرورش وجود نداشته است.

وی از درس‌هایی با عناوین مدیریت خانواده و سبک زندگی که به گفته او مورد تصریح و تأکید مقام معظم رهبری بوده به عنوان دو درس جدید در برنامه آموزش و پرورش نام برد و گفت: لازمه اضافه شدن این دروس این است که یا ما ساعت حضور دانش‌آموزان را در مدرسه افزایش دهیم و یا در تعداد ساعات دروس قبلی به گونه‌ای اصلاحات انجام دهیم که بتوانیم زمانی برای دروس جدید فراهم آوریم.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به امکان‌پذیر نبودن افزایش ساعات حضور دانش‌آموزان در مدارس، گفت: وزارت آموزش و پرورش بعد از بررسی‌های کارشناسی به این نتیجه رسید که با تغییر ساعات دروس امکان تقویت بعضی از درس‌ها و امکان ارائه دروس جدید را فراهم آورد.

دینی کمترین کاهش ساعت را داشته 

وی با بیان این که کاهش ساعت فقط در مورد درس دینی نبوده و دروس ریاضی، فیزیک، شیمی، زمین‌شناسی و آموزش زبان را نیز شامل می‌شود، اظهار کرد: اتفاقاً دروس دینی و قرآن کمترین میزان کاهش را داشته و در حالی که در نظام گذشته در طول ۱۲ سال، ۴۶ ساعت آموزش دینی و قرآن در رشته‌های ریاضی و علوم تجربی ارائه می‌شد، این میزان در جدول جدید تنها یک ساعت کاهش داشته و به ۴۵ ساعت تغییر یافته است.

افزایش ساعات درس دینی در علوم انسانی

دکتر نوید ادهم افزود: تغییرات اعمال شده صرفاً کاهشی نبوده و حتی در رشته علوم انسانی آموزش دینی و قرآن از ۴۶ ساعت به ۵۰ ساعت افزایش پیدا کرده است.

وی همچنین با اشاره به محل سؤال بودن محتوای دروس افزوده شده جدید، یعنی سواد رسانه‌ای، مدیریت خانواده و سبک زندگی از سوی اعضای شورای حوزوی، گفت: پرسش این عزیزان این بود که با توجه به قرار گرفتن این دروس در دایره علوم انسانی و امکان تأثیرپذیری از اندیشه غربی چه پیش‌بینی‌هایی در طراحی این دروس صورت گرفته و آیا ملاحظات کافی در این زمینه وجود دارد که تأکید شد تدوین این دروس قطعاً با رویکرد اسلامی و مبتنی بر معارف اسلامی صورت خواهد گرفت.

دکتر نوید ادهم در پایان افزود: پس از این توضیحات اعضای شورای تخصصی حوزوی از توضیحات آموزش و پرورش و مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش اعلام حمایت کرده و بر توجه ویژه به تبیین محتوای دروس و التزام به رعایت مبانی معارف اسلامی در تدوین این محتوا تأکید کردند.

منبع: شورای عالی انقلاب فرهنگی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: