۷ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۲۷
معاون وزیر نفت:

روزانه ۴۰۰ هزار بشکه فرآورده نفتی صادر می شود/ مذاکره با ایتالیا برای ساخت پالایشگاه در کشور

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: امسال برای نخستین بار در طول تاریخ بیش از ۱۰۰ ساله صنعت نفت کشور، توانستیم با صادرات روزانه ۴۰۰ هزار بشکه فرآورده، به صادرات پایدار فرآورده های نفتی دست یابیم.

به گزارش عیارآنلاین، عباس کاظمی عصر یکشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت ، افزود: پیش از این در برخی از فصل های سال، اقدام به صادرات فرآورده های نفتی می کردیم که پیوسته نبود، اما امسال به صادرات پایدار تبدیل شد.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی افزود: هم اکنون روزانه ۴۰۰ هزار بشکه انواع فرآورده صادر می شود که قابلیت افزایش تا ۵۰۰ هزار بشکه نیز وجود دارد، اما به دلیل کمبود ظرفیت بنادر جنوبی کشور، امکان صادرات بیشتر نیست.
کاظمی با بیان این که تلاش می شود با تجهیز بنادر جنوبی کشور، امکان افزایش صادرات فرآورده های نفتی فراهم شود، ابراز امیدواری کرد تا زمستان امسال میزان صادرات به ۵۰۰ هزار بشکه افزایش یابد.

** توزیع بنزین یورو ۴ در بیش از ۲۰ شهر
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با بیان اینکه بنزین یورو ۴ هم اکنون در هشت کلانشهر کشور و شهرهای پیرامون آنها توزیع می شود، گفت: مجموع شهرهای تحت پوشش بنزین یورو ۴ به بیش از ۲۰ شهر رسیده است.
وی ادامه داد: کلانشهرهای تهران، کرج، اصفهان، شیراز، اراک، مشهد، تبریز واهواز به همراه شهرهایی مانند قم و آبادان تحت پوشش بنزین یورو ۴ قرار گرفته اند.
معاون وزیر نفت افزود: هم اکنون ۲۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در کشور تولید می شود که با راه اندازی واحد جدید در پالایشگاه بندرعباس میزان تولید به بیش از ۳۰ میلیون لیتر خواهد رسید.

** بروز رسانی سامانه هوشمند سوخت با هزینه یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریالی
معاون وزیر نفت با منطقی دانستن کارت سوخت بنزین توسط مجلس شورای اسلامی ، گفت: بروز رسانی و نگاهداری سامانه هوشمند سوخت در بخش بنزین حدود یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه دارد.
وی افزود: سامانه کارت سوخت بنزین از دهه ۱۳۸۰ آغاز شد که هدف از اجرای آن، متعادل سازی قیمت و مصرف بنزین بود.
این مقام مسئول اضافه کرد: خردادماه پارسال، سهمیه بندی بنزین متوقف وعرضه بنزین به صورت آزاد آغاز شد، اما مصرف بنزین حدود ۳٫۲ درصد افزایش یافته، در حالی که میزان رشد عرضه خودرو در کشور هشت درصد است.
معاون وزیر نفت گفت: آمار نشان می دهد که با وجود حذف سهمیه بندی، رشد مصرف بنزین منطقی بوده و نیازی به سهمیه بندی بنزین نداریم.
وی درباره کارت سوخت در کاهش قاچاق، گفت: علت اصلی قاچاق بنزین در گذشته، پایین بودن قیمت این فرآورده بود و ارتباطی به نبود کارت سوخت نداشت.
معاون وزیر نفت اضافه کرد: بیشتر استان های مرزی کشور، روند مصرف بنزین منفی شده که نشان می دهد میزان قاچاق بنزین صفر شده است.
وی درباره سهمیه بندی گازوییل نیز اضافه کرد: اجرای طرح پیمایش و سهمیه بندی گازوییل از سال گذشته موجب شد روزانه هشت میلیون لیتر مصرف گازوییل کاهش پیدا کند.

** ساخت پالایشگاه هایی با ظرفیت ۱٫۴ میلیون بشکه توسط بخش خصوصی
معاون وزیر نفت درباره طرح های جدید پالایشگاه سازی در کشور، گفت: تاکنون مجوز ساخت شماری پالایشگاه با ظرفیت ۱٫۴ میلیون بشکه در روز برای بخش خصوصی صادر شده است.
وی افزود: پالایشگاه ۴۸۰ هزار بشکه سیراف (بوشهر)، پالایشگاه ۳۶۰ هزار بشکه ستاره خلیج فارس، پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه ای بهمن گنو ( هرمزگان) ، پالایشگاه ۱۵۰ هزار بشکه ای آناهیتا (کرمانشاه) و پالایشگاه ۱۲۰ هزار بشکه ای پارس از مجوزهای صادر شده برای بخش خصوصی به شمار می رود.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اضافه کرد: ساخت این پالایشگاه ها موجب می شود که ایران به یکی از بزرگترین صادرکنندگان فرآورده های نفتی در جهان تبدیل می شود.
وی برنامه های در دست اجرا برای افزایش کیفیت فرآورده های نفتی را خاطرنشان ساخت و گفت: قرار است با راه اندازی واحد جدید در پالایشگاه اصفهان، تولیدات آن به طور کامل به یورو ۴ تبدیل شود.
کاظمی افزود: طرح بنزین سازی جدید پالایشگاه بندرعباس نیز در فصل پاییز در مدار قرار می گیرد که با راه اندازی آن، ظرفیت تولید بنزین یورو ۴ در این پالایشگاه به هشت میلیون لیتر در روز افزایش پیدا می کند.
معاون وزیر نفت اضافه کرد: اجرای طرح های بهینه سازی، میزان تولید مازوت که اکنون ۳۰ درصد است به ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت : اجرای طرح پالایشی پارس، با شرکت آنی ایتالیا مذاکراتی انجام شده است.

** راه اندازی پالایشگاه ستاره خیلج فارس تا پایان امسال
معاون وزیر نفت درباره ساخت پالایشگاه ستاره خیلج فارس، گفت: ساخت این پالایشگاه از سال ۱۳۸۵ آغاز شد، اما در سال های پیش از تحریم که درآمدهای بالای نفتی وجود داشت، توجهی به تکمیل به موقع این پالایشگاه نشد.
به گفته وی: دولت اکنون توجه ویژه ای به تکمیل این پالایشگاه دارد و تا پایان امسال و یا اوایل ۱۳۹۶، فاز نخست آن به بهره برداری خواهد رسید.
این مقام مسئول اضافه کرد: دستگاه کمپرسور بنزین سازی این پالایشگاه وارد شده و در مرحله نصب قرار دارد.

**کاهش ۶ میلیون لیتری واردات بنزین در نیمه دوم امسال
معاون وزیر نفت درباره واردات بنزین به کشور نیز گفت: امسال در مدت ۱۶۰ روز گذشته ( منتهی به پنجم شهریور) ، روزانه ۱۲میلیون لیتر به کشور وارد شده که بخشی از آن صرف افزایش ذخایر بنزین کشور می شود.
وی افزود: راه اندازی واحد جدید بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس موجب می شود تا میزان واردات بنزین در نیمه دوم امسال به ۶ میلیون لیتر کاهش پیدا کند و به این ترتیب میانگین واردات بنزین در طول سال ۹۵ به روزانه هشت میلیون لیتر خواهد رسید.
وی درباره ادعای توزیع بنزین های غیراستاندارد وارداتی در تعدادی از شهرهای جنوبی کشور، گفت: بنزین وارداتی در سه مرحله، آزمایش می شود تا از استانداردهای لازم برخوردار باشد، در عین حال بنزین توزیع شده در شهرهای مزبور از محل تولید داخلی بوده و وارداتی نیست.

**آغاز برند سازی از شهر اصفهان
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی درباره طرح برندسازی نیز گفت: برندسازی می تواند کیفیت عرضه خدمات در جایگاه های عرضه سوخت را بهبود بخشد و طرح برند سازی از شهر اصفهان آغاز شده و اکنون سه هزار و ۵۰۰ مالک جایگاه های سوخت در کشور وجود دارد که با اجرای طرح برند سازی به حدود ۱۰ برند کاهش پیدا می کند.
معاون وزیر نفت رقابتی شدن شرایط پس از اجرای طرح برند سازی را خاطر نشان کرد و گفت: شرکتی در اصفهان راه اندازی شده و اعلام کرد که قصد دارد نرخ بنزین را از ساعت ۱۲شب تا ۶ صبح با تخفیف ارایه کند تا مشتریان بیشتری جذب کند.

** ایرلاین ها بابت سوخت هواپیما بدهی ۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریالی دارند
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی درباره بدهی ایرلاین ها بابت سوخت هواپیما، گفت: ایرلاین ها حدود ۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال برای سوخت هواپیمای تحویل شده به آنها، بدهکاری دارند.
معاون وزیر نفت اضافه کرد: شرکت های ایران ایر، ماهان و آسمان بیشترین بدهی را بابت پول سوخت بدهکارند و این شرکت ها، پول بلیت را به صورت نقدی از مردم می گیرند، اما مشخص نیست که چرا پول سوخت راتحویل نمی دهند.

**انتقال بنزین همسایگان شمالی به عراق و افغانستان
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی درباره ادعای انتقال بنزین کشورهای حاشیه دریای خزر به کشور، گفت: انتقال بنزین کشورهای شمالی به عراق و افغانستان در حال انجام است.
وی تاکید کرد: بنزین آنها فقط به عراق و افغانستان منتقل می شود و به هیچ وجه اجازه توزیع آنها در داخل کشور صادر نشده است.

** پرداخت ماهانه ۱۸ هزار میلیارد ریال بابت یارانه نقدی
معاون وزیر نفت درباره سهم شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی برای پرداخت یارانه های نقدی، گفت: ماهانه ۱۸ هزار میلیارد ریال بابت یارانه نقدی توسط این شرکت پرداخت می شود.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی اضافه کرد: همچنین ماهانه ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال نیز به عنوان مالیات بر ارزش افزوده تحویل داده می شود.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: