۹ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۵
نیمه پر لیوان

بررسی عملکرد معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در سال سوم دولت تدبیر و امید

در دهمین گزارش از پرونده «فصل برداشت»، با عنوان «نیمه پر لیوان»، عملکرد سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در دولت یازدهم مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، در دورانی که مردان «تدبیر و امید» اندک‌اندک به «فصل برداشت» عملکرد سه‌ساله خود قدم می‌نهند، این سؤال پیش روی نخبگان قرار دارد که دکتر روحانی و همکارانش تا چه مقدار کشور را از ثمرات اقتصاد مقاومتی بهره‌مند ساخته‌اند؟ بدون شک پاسخ‌گویی به این پرسش، بدون اطلاع از عملکرد دست‌اندرکاران دولت یازدهم میسر نخواهد بود. پرونده «فصل برداشت» به دنبال آن است تا عمکرد دولتمردان را با استناد به منابع و گزارش‌های رسمی آشکار، به تصویر بکشد تا از قِبَل این امر، میزان انطباق اقدامات مسئولین و اسناد کلان کشور مشخص شود.

در دهمین گزارش از این پرونده، با عنوان «نیمه پر لیوان»، عملکرد سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در دولت یازدهم مورد بررسی قرار گرفته است. در ادامه، می‌توانید خلاصه این گزارش را مطالعه نمایید:

۱۳۹۵۰۶۱۰۱۲

مقدمه

سورنا ستاری - معاون علمی و فناوریسورنا ستاری، سومین سال حضور خویش را در سمت معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اقدامات متعددی طی کرد. او توانسته است طی سه سال فعالیت خود مفاهیمی چون اقتصاد دانش بنیان، شرکت‌های دانش بنیان، تجاری سازی و حمایت از کارآفرینان و استعدادهای برتر را بر سر زبان بیاندازد و با اقدامات خود رونق بخش این عرصه باشد. اقداماتی که شاید بتوان گل سرسبدشان را «شناسایی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان» به شمار آورد؛ نقطه قوتی که مرهون تسهیلات و امکاناتی است که سال گذشته معاونت علمی برای شرکت‌های دانش‌بنیان مهیا نمود.

برگزاری «نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران» برای سومین سال متوالی یکی از بازارهایی بود که معاونت علمی برای حمایت از محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان به کار گرفت. برگزاری این نمایشگاه‌ در کنار «اعطای معافیت‌های مالیاتی و گمرکی به شرکت‌های دانش‌بنیان»، زمینه توسعه فعالیت و رشد آن‌ها را فراهم کرد.

گذشته از حال و روز خوب شرکت‌های دانش‌بنیان، اما گفتمان‌سازی علم و فناوری روی دیگر فعالیت‌های ستاری به شمار می‌رود که البته جای سفرهای استانی در میان این فعالیت‌ها خالی بود! سفرهایی که ستاری در سال دوم فعالیتش به خوبی از آن‌ها بهره برد و گفتمان اقتصاد دانش‌بنیان را ترویج نمود؛ لکن در یک سال گذشته ستاری ترجیح داد تا به جای سفرهای پرشمار، راه‌های دیگری برای گفتمان‌سازی برگزیند که همکاری با رسانه ملی از این جمله بود.

شاگرد اول این روزهای دولت از سیاسی‌کاری در حوزه علم و فناوری خسته شده و آرزو کرده است سال آتی آخرین سال فعالیتش باشد! او همچنان از اقتصاد بچه پولداری شکایت دارد و معتقد است روزی خواهد آمد که مسئولان از یافتن یک نیروی انسانی کارآفرین خوشحال می‌شوند نه از پول مفت نفت.

اقدامات

۱. تدوام روند تائید صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان

۱۳۹۵۰۶۱۰۰۵

نمودار ۱. تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان تأییدصلاحیت‌شده

۲. ارائه معافیت گمرکی به شرکت‌های دانش‌بنیان و واردات کالا از مسیر سبز

۳. تداوم روند اعطای معافیت‌های مالیاتی به شرکت‌های دانش‌بنیان

۴. رشد تسهیلات اعطایی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بنیان

جدول ۱. عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی به تفکیک نوع خدمت در تیرماه ۹۵

 ۱۳۹۵۰۶۱۰۰۶ ۱۳۹۵۰۶۱۰۰۷

نمودار ۲. عملکرد صندوق از منظر مبلغ خدمات ارائه شده (تیر ۹۵)

۱۳۹۵۰۶۱۰۰۸

نمودار ۳. مبلغ پرداختی به تسهیلات مصوب صندوق و طرح‌های خاتمه یافته (اسفند۹۴)

۵. گفتمان‌سازی

۶. توسعه دیپلماسی فناوری و تفاهم‌های بین‌المللی

۷. تداوم روند حمایت‌های کریدور خدمات صادرات محصولات دانش‌بنیان

جدول ۲. درخواست‌های ارسالی به کریدور صادرات به تفکیک نوع خدمات

۱۳۹۵۰۶۱۰۰۹

۸. برگزاری چند نمایشگاه با هدف تجاری‌سازی

– نمایشگاه ساخت ایران

– نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری

جدول ۳. وضعیت نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری در ادوار ۵‌گانه گذشته

۱۳۹۵۰۶۱۰۱۰

۹. تسهیل بازگشت عده‌ای از نخبگان علمی به ایران

۱۰. توسعه شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی

جدول ۴. توزیع آزمایشگاه‌های عضو شبکه آزمایشگاهی

۱۳۹۵۰۶۱۰۱۱

۱۱. برگزاری جایزه مصطفی(ص)

موارد مغفول

۱. عدم پیگیری نتیجه در تفاهم‌نامه با بانک‌ها برای حمایت مالی از شرکت‌های دانش‌بنیان

۲. غفلت کامل از فعال‌سازی بورس ایده

۳. انفعال در حوزه فضایی

۴. عدم برگزاری جشنواره علم تا عمل

تحولات

۱. تعیین وظایف معاونت علمی و فناوری از سوی نمایندگان مجلس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: