۹ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۸
معاونت عدالت جنسیتی

بررسی عملکرد معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور در سال سوم دولت تدبیر و امید

در نهمین گزارش از پرونده «فصل برداشت»، با عنوان «معاونت عدالت جنسیتی»، عملکرد شهیندخت مولاوردی، معاونت امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور در دولت یازدهم مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، در دورانی که مردان «تدبیر و امید» اندک‌اندک به «فصل برداشت» عملکرد سه‌ساله خود قدم می‌نهند، این سؤال پیش روی نخبگان قرار دارد که دکتر روحانی و همکارانش تا چه مقدار کشور را از ثمرات اقتصاد مقاومتی بهره‌مند ساخته‌اند؟ بدون شک پاسخ‌گویی به این پرسش، بدون اطلاع از عملکرد دست‌اندرکاران دولت یازدهم میسر نخواهد بود. پرونده «فصل برداشت» به دنبال آن است تا عمکرد دولتمردان را با استناد به منابع و گزارش‌های رسمی آشکار، به تصویر بکشد تا از قِبَل این امر، میزان انطباق اقدامات مسئولین و اسناد کلان کشور مشخص شود.

در نهمین گزارش از این پرونده، با عنوان «معاونت عدالت جنسیتی»، عملکرد شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور در دولت یازدهم مورد بررسی قرار گرفته است. در ادامه، می‌توانید خلاصه این گزارش را مطالعه نمایید:

۱۳۹۵۰۶۱۰۰۱

مقدمه

شهیندخت مولاوردی - معاون امور زنان و خانوادهمعاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در سال سوم عملکرد خود، بیشتر تلاش خود را بر ترویج و تحقق گفتمان عدالت جنسیتی متمرکز کرد. گفتمانی که تعریف واحدی از آن وجود ندارد و هرکسی از ظن خود یار آن می‌شود. پیگیری این گفتمان، این معاونت را از اجرای برخی وظایف اصلی‌اش بازداشت.

 یکی از کارویژه‌های مغفول، «خانواده و ارتقای جایگاه زن در آن» بود. طرح‌های حمایتی از خانواده که به دلیل اختلاف میان دستگاه‌ها متوقف شده‌اند، بدون دخالت معاونت امور زنان به عنوان یک نهاد فرابخشی، همچنان بلاتکلیف ماند و برای اجرایی شدن آن‌ها پیگیری لازم انجام نشد. زوج‌های جوان، زوج‌های نابارور، خانوارهای با سرپرست زن و سایر خانواده‌ها همچنان با مسائل خاص خود درگیر هستند. حتی موضوع «افزایش جمعیت» نیز به عنوان دیگر وظیفه خانم مولاوردی و یارانش، به لیست اولویت‌های معاونت راه نیافت.

در مقوله زنان نیز این معاونت وجه همت اصلی خود را بر زنان شاغل و ارتقای جایگاه سازمانی آن‌ها قرار داد و مسائل دیگر اقشار نظیر زنان خانه‌دار، دختران دانشجو و زنان سرپرست خانوار در اولویت کار آن قرار نگرفت. البته ناگفته نماند که در پروژه همکاری معاونت زنان با صندوق بین‌المللی جمعیت، اطلاعات این اقشار نیز ثبت و در گزارش‌ها منعکس شد؛ منتهی این گزارش‌ها و اصل موضوع همکاری با صندوق فوق، مخالفانی جدی داشت و چالش‌هایی را نیز برای او ایجاد کرد.

مرور کارنامه یک‌سال اخیر معاونت امور زنان و خانواده حکایت از آن دارد که موضوعاتی مانند «فرصت‌های شغلی برابر برای زن و مرد» و «حمایت از زنان شاغل»، بسیار پُررنگ‌تر از مقوله‌هایی همچون «ارتقای جایگاه خانواده» و «افزایش جمیعت» پیگیری شده‌اند.

اقدامات

۱. ترویج گفتمان عدالت جنسیتی

۲. عقد تفاهم‌نامه با صندوق جمعیت سازمان ملل متحد

جدول ۱. برنامه‌های اجرا شده در چارچوب برنامه کاری مشترک معاونت امور زنان و خانواده و صندوق جمعیت ملل متحد

۱۳۹۵۰۶۱۰۰۲

منبع: گزارش پیشرفت اجرای برنامه کاری مشترک (برونداد ۵) معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و صندوق جمعیت ملل متحد، ۱۳۹۴

۳. ترویج و حمایت از فعالیت‌های مرتبط با ارتقای جایگاه زنان

۴. برگزاری همایش‌های مختلف و حضور پررنگ رسانه‌ای

موارد مغفول

۱. کم‌توجهی به مقوله افزایش جمعیت

– غفلت از سن ازدواج دختران

جدول ۲. میانگین سن ازدواج مردان و زنان در سال‌های ۹۰ تا ۹۴

۱۳۹۵۰۶۱۰۰۳

منبع: سازمان ثبت احوال کشور، آمار رویدادهای حیاتی

– بی‌توجهی به مقوله طلاق

جدول ۳. نسبت ازدواج به طلاق در سال‌های ۸۳ تا ۹۴

۱۳۹۵۰۶۱۰۰۴

منبع: سازمان ثبت احوال کشور، آمار رویدادهای حیاتی

– عدم حمایت از زنان نابارور

۲. اوضاع نابسامان طرح‌های مرتبط با خانواده

– عدم پیگیری مرخصی نه ماهه زایمان

– کم‌توجهی به بیمه زنان خانه‌دار

تحولات

۱. تصویب قانون افزایش وام ازدواج

۲. تصویب کلیات طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده

۳. تدوین سیاست‌های کلی خانواده

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: