۶ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۵
معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد؛

تا پایان برنامه ششم توسعه ۲۰۰ هزار تن ماهی در قفس تولید می‌شود/۸۰ مزرعه پرورش ماهی خاوریاری در کشور فعال است

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: ۸۰ درصد آبزیان پرورشی در ایران تولید می‌شود و میزان صادرات به رکورد تازه‌ای رسیده است. به گونه‌ای که در سال گذشته ارزش محموله‌های صادراتی به بیش از ۵۶ میلیون دلار رسید.

به گزارش عیارآنلاین، حسن صالحی معاون وزیر جهاد کشاورزی درنشست مطبوعاتی به مناسبت هفته دولت برگزار شد بیان داشت: درهفته دولت ۹۵ پروژه شیلاتی با اعتبار ۱۳۰ میلیارد تومانی برای افزایش ۱۴هزار تن آبزیان در کشور به بهره‌برداری خواهد رسید.

او افزود: این ۹۵ پروژه شیلاتی برای ۲۵۰۰ نفر اشتغالزایی خواهد داشت. همچنین افزایش ۱۴هزار تنی آبزیان و ۸میلیون قطعه آبزی تکثیری درکشور به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس سازمان شیلات ایران در رابطه با میزان تولید آبزیان در سال گذشته بیان داشت: یک میلیون تن آبزیان در سال گذشته تولید شد که ۶۰ درصد آن از طریق دریا و ۴۰ درصد از روش‌های آبزی‌پروری محقق شده است.

صالحی در ادامه گفت: در سال گذشته ۳۵۰ میلیون دلار صادرات و ۱۵۰ میلیون دلار واردات داشته‌ایم که طراز مناسبی محسوب می‌شود همچنین ۲ تن خاوریار پرورشی در کشور تولید و بیش از یک تن راهی بازارهای صادراتی شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از اجرای موافقت‌نامه ۵ کشور عضو حاشیه دریای خزر در زمینه افزایش تولید ماهیان خاوریاری خبر داد و گفت: این کار در جهت احیای این گونه با ارزش در آب‌های شمالی کشور انجام خواهد شد.

او افزود: ۸۰ مزرعه پرورشی ماهی خاوریاری در کشور وجود دارد که امیدوار به افزایش سهم تولید اینگونه از آبزیان هستیم.

صالحی در ادامه بیان داشت: ۳هزار و ۶۰۰ تن ماهی در قفس در سال گذشته تولید شد همچنین در سال جاری تولید ۲۰هزار تن آبزی در قفس هدفگذاری شده است و برای سال پایانی برنامه ششم توسعه تولید ۲۰۰هزار تنی را در نظر داریم.

معاون جهاد کشاورزی با اشاره به تخم چشم‌زده در سال گذشته که موجب افزایش بیماری VHS در ماهیان قزل‌آلا شد بیان داشت: در برنامه پنج‌ساله کاهش واردات و اصلاح نژاد کپورماهیان در دستور کار قرار گرفته است.

منبع: ایلنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: