مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران خبر داد؛

پرکردن بیش از۷۰۰ چاه غیرمجاز و نصب ۲۴۰ کنتور فهام برای احیای منابع آب زیرزمینی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران می گوید، در راستای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی بیش از ۷۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در مناطق مختلف تحت پوشش فعالیت این شرکت از جمله دشت ورامین و دشت تهران- کرج- شهریار پر شده است.

به گزارش عیارآنلاین، «خسرو ارتقایی»  افزود: در این طرح همچنین بیش از ۲۴۰ کنتور فهام از ابتدای امسال تا پایان مردادماه در مناطق تحت پوشش نصب شده است.
وی افزود: برمبنای طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی مقرر است تا پایان امسال سه هزار حلقه چاه غیرمجاز در محدوده سرزمینی تحت پوشش این شرکت پُر و مسلوب المنفعه شده و بیش از دو هزار کنتور هوشمند « فهام » (فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی) نصب شود.
وی بیان داشت: امسال بیش از ۱۵۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی این شرکت در نظر گرفته شده است، اما تاکنون فقط ۴۰ میلیارد ریال آن هم در قالب اسناد خزانه قرار است در اختیارمان قرار دهند.
طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی با توجه به مصوبه شورای عالی آب با همکاری مشترک وزارتخانه های کشور، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت و همچنین سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به همراه وزارت نیرو برای مدیریت مصرف آب پیاده می شود.
بر اساس این طرح، در سال ۱۳۹۴ به میزان ۴۷۵ میلیون مترمکعب اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی کنترل می شود که این میزان در پنج سال به پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب و پس از ۲۰ سال به ۱۱۰ میلیارد مترمکعب می رسد.
تقویت گروه های گشت و بازرسی، تجهیز چاه های کشور به ابزار اندازه گیری و جایگزینی پساب از محورهای عملیاتی این طرح به شمار می رود.
ارتقایی همچنین با اشاره به پدیده نشست زمین در تهران، تاکید کرد، اگر در اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی موفق شویم، کاهش سطح آب های زیرزمینی متوقف شده و می توان از تداوم نشست ها جلوگیری کرد.
به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران ، برخی مناطق جنوب شرق، جنوب، جنوب غرب، دشت شهریار و ری، محور مواصلاتی آزادگان، قرچک، ورامین و پیشوا، پدیده فرونشست سالیانه زمین از ۱۰ تا ۳۶ سانتیمتر دارند.
وی افزود: سالیانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب کسری مخازن آب های زیرزمینی در تهران وجود دارد که امید می رود با اجرای این طرح، تا پایان برنامه ششم توسعه این کسری جبران شده و سطح آب از میزان موجود پایین تر نرود.
به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران، بازگشت سطح آب های زیرزمینی به میزان ۲۰ تا ۳۰ سال پیش، به برنامه ای بلندمدت نیاز دارد.
بنابر این گزارش، مسوولیت حفاظت و نظارت بر بهره برداری از منابع آب های سطحی و زیرزمینی در حوزه شهرستان های تهران، اسلامشهر و پردیس بر عهده امور آب تهران بزرگ است.
وسعت این حوزه یک هزار و ۹۰۰ کیلومتر مربع است و جمعیتی نزدیک به ۱۰ میلیون نفر ساکن این حوزه هستند که حدود ۹ میلیون نفر آنان در شهر تهران سکونت دارند.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: