۳ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۴
معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:

اخذ ۵۰۰ میلیون دلار برای توسعه روش‌های نوین آبیاری

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق ارزی برای توسعه روش‌های نوین آبیاری اخذ شد.

به گزارش عیارآنلاین، علیمراد اکبری در حاشیه کلنگ‌زنی شبکه آبیاری و زهکشی حوضیان الیگودرز در جمع خبرنگاران گفت: ۸.۷ دهم میلیون هکتار در کشور زمین آبی داریم که تاکنون حدود یک و نیم میلیون هکتار آن به سیستم مدرن آبیاری یا سیستم‌های تحت‌فشار مجهز شده است

وی به بازدید خود از پروژه آبخور سد حوضیان در شهرستان الیگودرز اشاره کرد و افزود: حدود ۲۰ میلیون مترمکعب آب از این دریاچه یا سد به حدود ۳۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی تخصیص داده‌ شده است.

معاون آب ‌و خاک و صنایع وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: نگاه ما بر این است که روش‌های آبیاری را به سمت میکرو ببریم (۹۰ و ۹۵ درصد) و توصیه شد که در  سد حوضیان نیز برای انجام روش میکرو  بازنگری انجام شود تا بتوانیم حداکثر بهره‌وری و کار آیی را از آب سد داشته باشیم.

وی بابیان اینکه امسال انجام روش میکرو در ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی کشور در قالب اقتصاد مقاومتی در دست اجراست، بیان کرد: تمام این پروژه به اجرا رفته به‌طوریکه اکنون بیش از ۳۰ هزار هکتار در کشور انجام‌شده و پیشرفت کار هم خوب است.

اکبری تصریح کرد: قسمتی از این پروژه ۱۵۰ هکتاری که در راستای اقتصاد مقاومتی در کشور دارد اجرا می‌شود از محل  صندوق توسعه ملی و قسمتی هم از بودجه عمومی کشور تأمین می‌شود.

وی اضافه کرد: با این کار ضمن اینکه شبکه را می‌سازیم بالغ ۱۰۰ هزار هکتار تجهیز و نوسازی اراضی انجام می‌شود و بالغ‌بر ۳۰۰ میلیون متر مرکب آب در کشور صرفه‌جویی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از محل صندوق ارزی ۵۰۰ میلیون دلار برای توسعه روش‌های نوین آبیاری گرفتیم، گفت: ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از محل ماده ۱۲ و ۲۳۰ میلیارد تومان از محل بودجه عمومی است که جمعاً حدود دو هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان در سال  ۹۵ برای ۲۵۰ هزار هکتار اجرای روش‌های نوین آبیاری در کشور برنامه‌ریزی‌شده است که ان‌شاالله با تأمین این منابع و پرداخت آن از زمان موردنیاز بتوانیم ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی کشور را به روش‌های نوین آبیاری مجهز کنیم.

معاون آب ‌و خاک و صنایع وزیر جهاد کشاورزی  خاطرنشان کرد: در استان لرستان نیز از سال ۹۳ تاکنون حدود ۹ هزار هکتار آبیاری تحت‌فشار انجام‌شده است.

وی سهمیه آبیاری تحت‌فشار لرستان در سال ۹۵ را ۵۰۰۰ هکتار دانست و اظهار کرد: اعتبار این برنامه حدود ۴۰ میلیارد تومان خواهد شد ولی محدودیتی برای آن  نیست و به سازمان جهاد کشاورزی و مسئولان استان قول دادیم که هر چه انجام دهند منابع آن را تأمین می‌کنیم.

اکبری عنوان کرد: سال ۹۵ برای توسعه شبکه‌ها در کشور ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار داریم ولی واقعیت امر این است که این مبلغ برای نیاز کشور مبلغ مناسبی نیست و باید بیشتر بتوانیم  اعتبار به این امر اختصاص بدهیم.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: